W USA niestabilność komody z serii MALM doprowadziła do śmierci trójki dzieci. 21 grudnia 2016 roku prawnicy rodzin dzieci, które zginęły w wypadkach z udziałem komód poinformowali media, że doszło do ugody z Ikeą. Koncern musi zapłacić 50 milionów dolarów odszkodowania rodzinom ofiar oraz przeznaczyć 250 tysięcy dolarów na organizacje pomagające dzieciom.
W sądzie Ikea zarzucała rodzinom nieżyjących dzieci, że są winne zaniedbań w zakresie bezpiecznego i zgodnego z zaleceniami montażu mebli. Z kolei rodziny oskarżały Ikeę o ukrywanie zagrożeń związanych z szafkami i zaniedbania w dziedzinie bezpieczeństwa.
Dzięki ugodzie Ikea nie musi ujawniać wewnętrznych dokumentów dotyczących bezpieczeństwa mebli koncernu. Jednak sąd kategorycznie zakazał ich niszczenia. Poza prawnikami rodzin poszkodowanych i Ikeą nikt nie wie, co się w tych dokumentach znajduje.
W Europie (w tym w Polsce) meble typu MALM są nadal dostępne w sprzedaży. Konsumentom w obrębie UE koncern zaleca mocowanie komód do ścian (odpowiednie śruby sprzedawane są osobno). Przy okazji wycofania tych mebli z rynku amerykańskiego Ikea zapewniała, że spełniają one europejskie i polskie normy bezpieczeństwa, a wycofanie ich z rynków Ameryki Północnej odbywa się w ramach dobrowolnego programu.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie