Instytut Pamięci Narodowej udostępnił dziś materiały zabezpieczone 29 lutego w domu wdowy po generale Wojciechu Jaruzelskim. Z uwagi na remont czytelni przy ul. Kłobuckiej, dokumenty są do wglądu w czytelni IPN znajdującej się przy placu Krasińskich w Warszawie.
15 czerwca Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, na podstawie postanowienia prokuratora IPN, przekazał Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej materiały zabezpieczone 29 lutego. w domu wdowy po Wojciechu Jaruzelskim.
Na przekazane materiały składają się:
1. fragmenty usuniętych z Archiwum MON wojskowych akt personalnych Wojciecha Jaruzelskiego sporządzone odręcznie w dwóch wersjach,
2. kopie stenogramów spotkań w Magdalence z lat 1988-1989,
3. pisma i meldunki kierowane do Wojciecha Jaruzelskiego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Zarząd II Sztabu Generalnego i Wojskową Służbę Wewnętrzną Korespondencja z Urzędu do Spraw Wyznań Szyfrogramy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych,
4. dokumenty proweniencji partyjnej kierowane do Wojciecha Jaruzelskiego, w tym dotyczące stosunków między PZPR a KPZR,
5. notatki służbowe MSW dotyczące niszczenia „tajnej makulatury” w 1990 r.,
6. materiały Centralnej Komisji Kontroli Partyjnej PZPR dotyczące afery „Żelazo”.
Na polecenie Prezesa IPN powyższe materiały, jako podlegające przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej, zostały włączone do zasobu archiwalnego IPN i poddane archiwizacji. Od dziś dostępne są do wglądu w czytelni IPN przy placu Krasińskich 2/4/6 w Warszawie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Prokuratorzy IPN w domu Jaruzelskiego. Szukają prywatnego archiwum