IPN bierze się za dekomunizację sądów. 150 wniosków o uchylenie immunitetów
Przygotowaliśmy 150 wniosków o uchylenie immunitetów sędziom i prokuratorom orzekającym w latach 80., także w stanie wojennym - poinformował w piątek prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
„Część z nich pozostawała aktywna zawodowo jeszcze kilka lat temu, nie wykluczamy, że są nadal aktywni zawodowo i orzekają bądź oskarżają” - powiedział Nawrocki na antenie radiowej Jedynki.
„Z drugiej strony ponad 200 tys. osób zostało - w stanie wojennym - skazanych decyzjami kolegiów ds. wykroczeń. To jest bardzo ciekawa kategoria osób często bardzo młodych, które dostawały kary aresztu, pieniężne, za rzeczy zupełnie błahe, np. za przenoszenie w kieszeni ulotki na przykład w ich życie nagle wchodziła prokuratura, wchodził sędzia, wchodziła decyzja kolegium ds. wykroczeń” - mówił. „Schodzimy więc na tę skalę odpowiedzialności niżej” - dodał.
Prezes IPN przypomniał również o potrzebie „oddawania hołdu tym, którzy byli drugim albo trzecim szeregiem solidarności, o których nie pamiętamy, nie przeczytamy o nich w podręcznikach i książkach, a oni sprawili, że ruch Solidarności był masowy”. „Oni podejmowali ryzyko i płacili za to odpowiednią cenę” - podkreślił.