W związku z intensywnymi opadami deszczu, głównie w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w piątek przed północą o ostrzeżeniach hydrologicznych dot. gwałtownych wezbrań rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych. Według IMGW najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie Kotliny Kłodzkiej.
Aktualna notowane są wzrosty na lewostronnych dopływach Odry. Najtrudniejsza sytuacja jest od rana w rejonie Kotliny Kłodzkiej. W ciągu ostatnich 12 godzin największy przyrost stanu wody zanotowano na stacjach: Świerzawa (Kaczawa) 141 cm, Piechowice (Kamienna) 137 cm, Jelenia Góra (Kamienna) 136 cm, Łomnica (Łomnica) 134 cm, Kałków (Widna) 126 cm.
Stan alarmowy został przekroczony na 19 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry. Najwyższe przekroczenie stanu alarmowego notowane jest na stacji Głuchołazy (Biała Głuchołaska) 71 cm. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 24 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry.
W sobotę w ciągu dnia na całym obszarze Wisły po Dęblin prognozowane są wzrosty poziomu wody. Zjawisko najintensywniejszy przebieg będzie miało na rzekach woj. śląskiego i małopolskiego, gdzie możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a lokalnie alarmowych. Na Małej Wiśle przekroczenia stanów umownych spodziewane są już w ciągu dnia w sobotę, na Wiśle poniżej ujścia Przemszy poziom wody będzie się podnosił początkowo w strefie wody średniej a następnie wysokiej. Przekroczenia stanów umownych spodziewane są w dobie kolejnej.
Na rzekach pozostałych województw prognozowane są również wzrosty poziomu wody (także gwałtowne oraz do strefy wody wysokiej), z lokalnymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych i punktowo alarmowych.
Stany wody na górnej Odrze będą miały tendencję wzrostową w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Chałupkach rano 14 września, a w ciągu dnia przekroczenia stanów ostrzegawczych i w końcu alarmowych na kolejnych stacjach hydrologicznych. Największe wzrosty stanów wody spodziewane są w sobotę, a przybór wody przy znacznych przekroczeniach stanów alarmowych utrzyma się prawdopodobnie do niedzieli. Od niedzieli/ poniedziałku spodziewane są stopniowe spadki stanu wody, ciągle jednak w strefie powyżej stanów alarmowych.
Stany wody na Odrze środkowej skanalizowanej również będą wzrastały, początkowo powoli w strefie wody średniej i wysokiej, od niedzieli w strefie powyżej stanów ostrzegawczych. Okresowo większa dynamika wystąpi na Odrze poniżej ujścia Małej Panwi, a zwłaszcza poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej, w związku ze zwiększonym zrzutem wody ze zbiorników retencyjnych Turawa i Nysa. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej stany wody będą ulegały wahaniom z tendencją wzrostową w strefie wody średniej, a z końcem okresu w strefie stanów wysokich.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry, prognozowane opady deszczu podtrzymają trwającą już tendencję wzrostową stanów wody do przekroczenia najpierw stanów ostrzegawczych, a docelowo alarmowych nawet w znacznym stopniu, szczególnie w zlewniach rzek sudeckich i Przedgórza Sudeckiego, a także dopływów górnej Odry i Wyżyny Śląskiej. Szczególnie dynamiczny wzrost stanów wody prognozowany jest w sobotę i niedzielę. Maksymalnych stanów wody oczekuje się lokalnie już w nocy z soboty na niedzielę, a później w niedzielę i lokalnie w poniedziałek. W zlewniach prawostronnych dopływów Odry środkowej stany wody będą wzrastały początkowo w strefie wody niskiej i średniej, a docelowo do strefy stanów wysokich z przekraczaniem stanów umownych. Przekroczenia stanów alarmowych prognozowane są szczególnie w zlewni Baryczy. Maksymalne stany wody spodziewane są w mniejszych zlewniach od niedzieli/ poniedziałku, a na większych rzekach w całym kolejnym tygodniu.
Instytut przypomina też obowiązujące ostrzeżenia hydrologiczne: • 3. stopnia - wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych – woj. śląskie, dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, małopolskie, łódzkie; • 2. stopnia - wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych – woj. śląskie, łódzkie, wielkopolskie, zachodniopomorskie; • 1. stopnia - gwałtowne wzrosty stanów wody – woj. pomorskie, warmińsko-mazurskie. Nadal obowiązują też ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.
Źródło: PAP