Przejdź do treści
IMGW o sytuacji hydrologicznej na rzekach: najtrudniejsza sytuacja w rejonie Kotliny Kłodzkiej
Republika

W związku z intensywnymi opadami deszczu, głównie w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w piątek przed północą o ostrzeżeniach hydrologicznych dot. gwałtownych wezbrań rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych. Według IMGW najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie Kotliny Kłodzkiej.

Aktualna notowane są wzrosty na lewostronnych dopływach Odry. Najtrudniejsza sytuacja jest od rana w rejonie Kotliny Kłodzkiej. W ciągu ostatnich 12 godzin największy przyrost stanu wody zanotowano na stacjach: Świerzawa (Kaczawa) 141 cm, Piechowice (Kamienna) 137 cm, Jelenia Góra (Kamienna) 136 cm, Łomnica (Łomnica) 134 cm, Kałków (Widna) 126 cm.

Stan alarmowy został przekroczony na 19 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry. Najwyższe przekroczenie stanu alarmowego notowane jest na stacji Głuchołazy (Biała Głuchołaska) 71 cm. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 24 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry.

W sobotę w ciągu dnia na całym obszarze Wisły po Dęblin prognozowane są wzrosty poziomu wody. Zjawisko najintensywniejszy przebieg będzie miało na rzekach woj. śląskiego i małopolskiego, gdzie możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a lokalnie alarmowych. Na Małej Wiśle przekroczenia stanów umownych spodziewane są już w ciągu dnia w sobotę, na Wiśle poniżej ujścia Przemszy poziom wody będzie się podnosił początkowo w strefie wody średniej a następnie wysokiej. Przekroczenia stanów umownych spodziewane są w dobie kolejnej.

Na rzekach pozostałych województw prognozowane są również wzrosty poziomu wody (także gwałtowne oraz do strefy wody wysokiej), z lokalnymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych i punktowo alarmowych.

Stany wody na górnej Odrze będą miały tendencję wzrostową w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Chałupkach rano 14 września, a w ciągu dnia przekroczenia stanów ostrzegawczych i w końcu alarmowych na kolejnych stacjach hydrologicznych. Największe wzrosty stanów wody spodziewane są w sobotę, a przybór wody przy znacznych przekroczeniach stanów alarmowych utrzyma się prawdopodobnie do niedzieli. Od niedzieli/ poniedziałku spodziewane są stopniowe spadki stanu wody, ciągle jednak w strefie powyżej stanów alarmowych.

Stany wody na Odrze środkowej skanalizowanej również będą wzrastały, początkowo powoli w strefie wody średniej i wysokiej, od niedzieli w strefie powyżej stanów ostrzegawczych. Okresowo większa dynamika wystąpi na Odrze poniżej ujścia Małej Panwi, a zwłaszcza poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej, w związku ze zwiększonym zrzutem wody ze zbiorników retencyjnych Turawa i Nysa. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej stany wody będą ulegały wahaniom z tendencją wzrostową w strefie wody średniej, a z końcem okresu w strefie stanów wysokich.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry, prognozowane opady deszczu podtrzymają trwającą już tendencję wzrostową stanów wody do przekroczenia najpierw stanów ostrzegawczych, a docelowo alarmowych nawet w znacznym stopniu, szczególnie w zlewniach rzek sudeckich i Przedgórza Sudeckiego, a także dopływów górnej Odry i Wyżyny Śląskiej. Szczególnie dynamiczny wzrost stanów wody prognozowany jest w sobotę i niedzielę. Maksymalnych stanów wody oczekuje się lokalnie już w nocy z soboty na niedzielę, a później w niedzielę i lokalnie w poniedziałek. W zlewniach prawostronnych dopływów Odry środkowej stany wody będą wzrastały początkowo w strefie wody niskiej i średniej, a docelowo do strefy stanów wysokich z przekraczaniem stanów umownych. Przekroczenia stanów alarmowych prognozowane są szczególnie w zlewni Baryczy. Maksymalne stany wody spodziewane są w mniejszych zlewniach od niedzieli/ poniedziałku, a na większych rzekach w całym kolejnym tygodniu.

Instytut przypomina też obowiązujące ostrzeżenia hydrologiczne: • 3. stopnia - wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych – woj. śląskie, dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, małopolskie, łódzkie; • 2. stopnia - wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych – woj. śląskie, łódzkie, wielkopolskie, zachodniopomorskie; • 1. stopnia - gwałtowne wzrosty stanów wody – woj. pomorskie, warmińsko-mazurskie. Nadal obowiązują też ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. 

Źródło: PAP

Wiadomości

Błaszczak: pomoc rządu to jakaś kpina! Ta ekipa do niczego się nie nadaje

Polacy walczą z wielką wodą

Fala wezbraniowa coraz bliżej Warszawy! Ma dotrzeć w piątek

Sztab Kryzysowy Tuska. Życzkowski: szef rządu wziął Republikę na celownik

W Rosji płoną składy amunicji m.in. z pociskami Iskander

Zerowy VAT na darowizny dla ofiar powodzi!

Sędziowie są nieusuwalni. Prawnik przypomina ekipie Bodnara uchwałę KRS z... 1990 roku

Kredyty mieszkaniowe powodzian przez 12 miesięcy będą umorzone

Awaria zbiornika w Krosnowicach!

Niemiecki portal pyta: „dlaczego w Polsce nie ma zbiorowych gwałtów, a u nas jest ich 761 rocznie?”

Na dopływach Odry może dojść do cofki. Podano gdzie

Reporter Republiki po raz czwarty nie wpuszczony na sztab

Dwie wsie pod Oławą zalane. Ludzie zrozpaczeni czekają na pomoc

Zalewa wrocławskie Stabłowice. Apele o pomoc w sieci

Trump w Michigan: Zamykamy granicę. Wydobywamy gaz i ropę

Najnowsze

Reporter Republiki po raz czwarty nie wpuszczony na sztab

Polacy walczą z wielką wodą

Fala wezbraniowa coraz bliżej Warszawy! Ma dotrzeć w piątek

Sztab Kryzysowy Tuska. Życzkowski: szef rządu wziął Republikę na celownik

W Rosji płoną składy amunicji m.in. z pociskami Iskander

Kaczyński reaguje na powódź w Polsce. Dzisiaj potrzebne jest sprawne działanie całego aparatu państwa!

Błaszczak: wsparcie finansowe w odbudowie budynków proponowane przez Tuska - niewystarczające [wideo]

Błaszczak: pomoc rządu to jakaś kpina! Ta ekipa do niczego się nie nadaje