Polityka zagraniczna, sytuacja młodych, gospodarka, sytuacja rodzin, a także ulubione książki i filmy – to tematy organizowanego przez portal gazeta.pl HangOutu z kandydatem PiS na prezydenta Andrzejem Dudą.
Sytuacja młodych
Jan Śpiewak z warszawskiego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze pytał o możliwości młodych ludzi w wynajmowaniu, czy nabywaniu własnych mieszkań. – Młodym Polakom bardziej opłaca się wynająć mieszkanie w Dublinie niż w dużym polskim mieście – stwierdził Śpiewak.
– Ta sytuacja pokazuje, że wszystkie programy dla młodych, jak choćby MdM, nie spełniają swojej roli. Są nastawione przede wszystkim na deweloperów, na kupno nowych mieszkań, które są budowane do celów komercyjnych – odpowiadał Andrzej Duda. Zdaniem kandydata PiS na prezydenta w dobie niskich na tle Europy wynagrodzeń należy się skupić „na innych sposobach pozyskiwania mieszkań”. Podkreślał też, że „potrzebne jest wsparcie ze strony państwa dla samorządów lokalnych i program korzystnych kredytów”. – Ta sprawa dziś leży – ocenił Duda.
„Co zrobić z rzeszą pracujących biednych, którzy pracują, ale nie mogą się utrzymać?” – brzmiało drugie pytanie Jana Śpiewaka. Zdaniem Andrzeja Dudy w tej sprawie powinno być „uruchomienia kilku mechanizmów. – Polska gospodarka powinna przede wszystkim wrócić na drogę dynamicznego rozwoju – stwierdził, rozkładając na czynniki pierwsze aktualny stan wzrostu polskiego PKB. Duda akcentował też zadbanie o polski przemysł i planie reindustrializacji. – Niską płacą nie możemy konkurować, zawsze znajdzie się kraj z jeszcze niższymi płacami – ocenił kandydat PiS na urząd prezydenta. Ponadto dodał, że to „kwestia prowadzenia ofensywnej polityki w tym temacie”. – Ja taką politykę chcę prowadzić – podkreślał.
„Polska adwokatem Ukrainy”
Następne pytanie pochodziło od internauty, który pytał o miejsce w polskiej polityce zagranicznej Ukrainy. Zdaniem Dudy ważne jest zbliżanie się Ukrainy do Europy. – Powinniśmy być adwokatem i reprezentantem spraw Ukrainy – ocenił Dudą, dodając, że dziś najważniejsze jest zakończenie konfliktu zbrojnego. – Chciałbym, by wróciła sytuacja sprzed konfliktu. Trzeba mobilizować Europę – stwierdził.
Sapkowski, Tolkien i „Ojciec Chrzestny”
Kolejne pytanie od internauty brzmiało: „Jaką książkę i film chciałby Pan zabrać na bezludną wyspę?”. Andrzej Duda odpowiedział, że jego ulubione książki to "Mistrz i Małgorzata", książki Sapkowskiego, "Opowieści Piastowskie" oraz książki Tolkiena. Natomiast jeśli chodzi o pytania o ulubione filmy, Duda wymieniał: "To właśnie miłość", "Lejdis", "Ojca Chrzestnego", "Kingsajz", "Vabank".
Problemy młodych rodzin
Następne pytanie o kwestie rodziny zdała Małgorzata Terlikowska. – Jak zmienić podatki, by wesprzeć rodziny – pytała. Zdaniem Dudy należy pomóc rodzinom, które „właśnie zaczynają”. – Jestem zwolennikiem zmian w systemie podatkowym – stwierdził Duda, akcentując przede wszystkim podniesienie kwoty wolnej od podatku. Kandydat PiS podkreślał też zniesienie VAT na ubranka dziecięce.
Małgorzata Terlikowska pytała też o to, czy państwo podważa autorytet rodziców. Duda nawiązał do sporu o wysyłanie 6-latków do szkół i podkreślił, że popiera inicjatywę małżeństwa Elbanowskich, domagających się wyboru w tej sprawie. – Jest przymus. Państwo polskie zaczyna tu przypominać totalitarne. Rodziców pozbawia się wpływu na wychowanie dziecka. To oni powinni decydować o tym, kiedy wysłać dziecko do szkoły. Trudno nie podzielić zdania państwa Elbanowskich – ocenił.
Jeden z internautów zadał też pytanie o związki partnerskie: „Czy Duda jako prezydent podpisałby taką ustawę?”. – Nie załatwia się spraw ważnych, a pcha rozwiązania związane z ideologię lewacką, niszczącą tradycyjny model rodziny, będący gwarancją tego, że ludzkość w ogóle jest. Ta gwarancja to małżeństwo – mówił. Dodał jednak: – Ale rozumiem, że są sytuacje, gdy ludzie chcą sobie nawzajem pomagać. Więzy przyjazne, opieki. W tym zakresie mogłyby być przygotowane rozwiązania prawne. Ale nie w kierunku legalizacji małżeństw homoseksualnych - na to się nigdy nie zgodzę.