Gróbarczyk: udało się rozbić wszystkie zatory. Zagrożenie powodzią zostało zlikwidowane w całej Polsce
Zagrożenie powodziowe, wynikające z zatorów lodowych, nie tylko na Wiśle w Płocku i na Zbiorniku Włocławskim, ale w całej Polsce, zostało zlikwidowane. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na projekt budowy stopnia wodnego w Siarzewie – oświadczył wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
- Chcieliśmy dzisiaj oficjalnie, nie tylko dla Płocka i zalewu włocławskiego, ale dla całej Polski powiedzieć, że zagrożenie powodziowe, wynikające z zatorów lodowych, zostało zlikwidowane – oświadczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Płocku wiceszef resortu infrastruktury.
Gróbarczyk podkreślił, iż w ostatnim czasie "udało się rozbić wszystkie zatory, przede wszystkim te, które zlokalizowane były na Zbiorniku Włocławskim".
- Wszystkie działania, które przeprowadziliśmy spowodowały, że możemy świętować dzisiaj bardzo ważny dzień – udrożnienie w stu procentach rzek, nie tylko zalewu włocławskiego, ale wszystkich rzek w Polsce – zaznaczył.
Wiceminister infrastruktury przekazał, że aktualnie na Wiśle, w tym także w jej dolnym biegu, a także na Odrze "wszędzie zatory zostały rozbite i rzeki płyną swobodnie".
- Oczywiście nie należy tego traktować, że nie będziemy mieli w przyszłości zagrożenia wynikającego z powodzi - zaznaczył.
Gróbarczyk dodał, że 15 marca zostanie ogłoszony przetarg na projekt budowy stopnia wodnego w Siarzewie, "jako elementu wiślańskiej drogi wodnej i modernizacji całościowej Wisły".
- Jesteśmy już w stu procentach przygotowani pod kątem dokumentacyjnym w ramach tej realizacji – zapewnił.
Wiceszef resortu infrastruktury ocenił, że taka sytuacja, jaka miała miejsce – zagrożenie powodziowe spowodowane zatorami lodowymi i spiętrzoną Wisłą – to m.in. "efekt wielu, wielu lat zaniedbań i braku inwestycji na Wiśle".
- W związku z tym rozpoczynająca się inwestycja i kolejne to element tego, aby Wisłę zmodernizować i dać odpór tym wszystkim, którzy mówią, że nie wolno nic robić na rzekach. Jeśli nic nie będziemy robić na rzekach, to taki będzie właśnie efekt, takie zagrożenie – powiedział Gróbarczyk.
W konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek na wale przeciwpowodziowym w lewobrzeżnej części Płocka – Radziwie - uczestniczyli m.in. wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz i prezes Wód Polskich Przemysław Daca, który ogłosił zakończenie akcji lodołamania na środkowej Wiśle, trwającej od 13 lutego.