Przejdź do treści
09:46 Francja: w Paryżu, po ponad stu latach zakazu, można znowu kąpać się w Sekwani
09:08 Warszawa: poziom wody w Wiśle na stacji Warszawa-Bulwary spadł do 15 cm - to najniższy zanotowany poziom w tym miejscu od początku pomiarów
08:44 Wojewoda śląski wydał rozporządzenie o zakazie korzystania do końca lipca z rzeki Kłodnicy na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego
08:41 Stara Wieś: odbędzie się dziś pogrzeb 26-letniej Justyny i 31-letniego Zbigniewa - ofiar brutalnego zabójstwa, do którego doszło tydzień temu w ich domu
07:36 Donald Trump: rozmawiałem z Putinem o sankcjach, które mogę nałożyć na Rosję
Wydarzenie Piotrków Trybunalski, ul. Przemysłowa 48, 5 lipca (sobota), godz. 14:00–19:00 - Zbiórka podpisów pod referendum z udziałem europosła Tobiasza Bocheńskiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Gowin zapewnia: Będą podwyżki na wyższych uczelniach

Źródło: flickr

Będzie druga transza podwyżek na uczelniach - zapewnia na łamach czwartkowego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Gowin był pytany, czy w związku z tym, że w projekcie budżetu państwa nie ma pieniędzy na zapowiadane podwyżki dla naukowców, tych podwyżek nie będzie.

"Zapewniam, że będzie druga transza podwyżek. Te środki są zabezpieczone przez ministerstwo. Nie będzie to transza tak wysoka, jak na to liczyłem, ale będzie. Wynagrodzenia na uczelniach wzrosną o ok. 6 proc." - odpowiedział Gowin. "Podwyżki zostaną wypłacone po wejściu w życie ustawy budżetowej z wyrównaniem od stycznia" - wyjaśnił.

W roku 2019 uczelnie publiczne otrzymały zwiększoną subwencję - był to 7-procentowy wzrost w stosunku do kwoty ze swojego funduszu wynagrodzeń z 2017 roku. Jeszcze w grudniu 2018 r. Jarosław Gowin mówił jednak o tym dopływie środków, że to nie koniec podwyżek: "Decyzją polityczną Rady Ministrów przyszłoroczne podwyżki wynagrodzeń to jeden z trzech etapów podnoszenia wynagrodzeń kondycji finansowej świata nauki. Chcemy, by w latach 2020 i 2021 nastąpiły dwie następne transze. Liczę na to, że dzięki temu w ciągu trzech lat poziom wynagrodzeń dla pracowników akademickich wzrośnie o ok. 30 proc."

W innych swoich wystąpieniach - m.in. w lutym 2019 r. w Sanoku - mówił, że w następnych latach będą to podwyżki rzędu 10 proc.

Jednak pod koniec listopada 2019 r. Rada Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" oraz przewodniczący Komisji Zakładowych NSZZ Solidarność uczelni wyższych, instytutów badawczych i PAN wyrazili "zdecydowany protest wobec braku w projekcie budżetu państwa na rok 2020 środków na zapowiedziany przez Jarosława Gowina wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego wzrost wynagrodzeń pracowników nauki i szkolnictwa wyższego w roku 2020".

Związkowcy wyrazili też oczekiwanie, że rząd "zapewni zadeklarowany 10 proc. wzrost wynagrodzeń pracowników szkolnictwa wyższego i nauki w 2020 roku".

Resort nauki, poproszony wówczas przez PAP o komentarz, przyznał, że w projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. nie przewidziano środków na podwyżki w uczelniach. "Niemniej jednak projekt budżetu na 2020 ulegnie zmianom, trwają negocjacje co do jego ostatecznego kształtu" - napisano w odpowiedzi przekazanej PAP.

W połowie stycznia br. sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży pozytywnie zaopiniowała w czwartek projekt budżetu państwa na 2020 r. w części dotyczącej szkolnictwa wyższego i nauki oraz Polskiej Akademii Nauk.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza zapewnił wówczas, że podwyżki są przewidziane, a przeznaczona jest na to rezerwa w kwocie niemal 802 mln zł. Wiceszef resortu przypomniał też, że pod koniec 2019 r. zrównano minimalne wynagrodzenia na uczelniach z instytutami PAN

PAP - Nauka w Polsce

Wiadomości

Tak źle nie było nigdy. Poziom wody w Wiśle w Warszawie spadł do najniżej notowanego poziomu

Ukraińskie Siły Operacji Specjalnych zaatakowały rosyjskie lotnisko w Borisoglebsku

Zmarł Mark Snow, kompozytor muzycznego motywu "Z archiwum X"

W Zielonej Górze protestowano przeciw nielegalnej imigracji

Ten kraj nie zgodził się na przerzucanie przez Niemców migrantów. Czyli można panie Tusk?

Rafał Brzozowski komentuje konflikt z Janowskim: „To nie ja kopałem, ktoś mnie wykorzystał”

Seksualne nadużycia na niemieckich basenach. Sprawcy bez kary

Luksemburg stawia opór niemieckiej polityce migracyjnej

Dramatyczne akcje ratunkowe w USA. Przybór o 9 metrów w 45 minut!

Okienny gigant z Polski będzie zwalniał? Ludzie przerażeni

Hamas akceptuje propozycję zawieszenia broni w Gazie

Były dowódca ostrzega: Rosja testuje granice NATO

Przywódcy trzech krajów o roli USA w Europie

Niespotykany fenomen pogodowy. Najstarsi w Turcji tego nie pamiętają

Dla USA ma nadejść złota era. Ta ustawa ma być tego gwarantem

Najnowsze

Tak źle jeszcze nie było. Poziom wody w Wiśle w Warszawie spadł do najniżej notowanego poziomu

Ten kraj nie zgodził się na przerzucanie przez Niemców migrantów. Czyli można panie Tusk?

Rafał Brzozowski komentuje konflikt z Janowskim: „To nie ja kopałem, ktoś mnie wykorzystał”

Seksualne nadużycia na niemieckich basenach. Sprawcy bez kary

Luksemburg stawia opór niemieckiej polityce migracyjnej

Ukraińskie Siły Operacji Specjalnych zaatakowały rosyjskie lotnisko w Borisoglebsku

Zmarł Mark Snow, kompozytor muzycznego motywu "Z archiwum X"

W Zielonej Górze protestowano przeciw nielegalnej imigracji