Przejdź do treści
14:42 Włochy: Prezydent Duda z małżonką głosowali w Instytucie Polskim w Rzymie
13:39 Wybory prezydenckie: Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich na godzinę 12 wyniosła 20,28 proc. - najniższa w województwie opolskim (16 proc.), najwyższa w województwie małopolskim (23 proc)
13:10 Watykan: Około 200 tysięcy osób uczestniczyło w inauguracji pontyfikatu Leona XIV
12:40 Gdańsk: Karol Nawrocki w niedzielę zagłosował w I turze wyborów w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 81 w Gdańsku. "Warto brać odpowiedzialność za Polskę, więc wszystkich zachęcam do tego, aby wybrać swojego kandydata, brać udział w wyborach" - powiedział
11:20 Wybory prezydenckie: Tylko PRAWY GÓRNY RÓG na karcie do głosowania może być obcięty, ponieważ jest to znak dla osób niewidomych – obcięty róg w innym miejscu oznacza, że KARTA JEST NIEWAŻNA
11:09 Szczecin: Seniorka zmarła w lokalu wyborczym; na czas akcji ratunkowej przerwano głosowanie
10:30 Wybory prezydenckie: Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak odnosząc się do sprawy Arkadiusza Myrchy, który miał udostępnić grafikę wyborczą podczas ciszy wyborczej powiedział, że osoby, które zajmują funkcje publiczne powinny świecić przykładem
9:50 PKW: Głosowanie ruszyło bez opóźnień, ale odnotowano 122 przypadki naruszeń ciszy wyborczej - jeden członek komisji uciekł przed policją, inny miał 0,18 promila alkoholu
8:20 Rumunia: Simion oddał głos wraz z Georgescu i powiedział, że głosuje "przeciwko upokorzeniu"
7:52 USA: W 57 obwodach w Stanach Zjednoczonych zakończyło się głosowanie w I turze wyborów prezydenckich - do udziału w głosowaniu zgłosiło się ponad 43 tys. osób
W REPUBLICE W niedzielę o godz. 19:50 zapraszamy na wieczór wyborczy do Telewizji Republika. A w nim m.in.: rozmowy, analizy, dyskusje, a po godz. 21.00 wyniki sondażu exit poll
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Główny ekonomista PKO BP: Dług publiczny Polski pozostanie relatywnie niski

Źródło: Pixabay, CC0

Główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że polski dług publiczny zarówno podczas kryzysu, jak i po kryzysie pozostanie relatywnie niski, tj. znacznie mniejszy niż przeciętnie w Unii Europejskiej.

Jak wskazał Bujak, z tak powszechnym i gwałtownym zadłużaniem się państw jeszcze nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia.

– Bywaliśmy już świadkami szybkiego i dużego wzrostu długu publicznego w wielu gospodarkach w różnych kryzysowych epizodach, np. podczas poprzedniego kryzysu, ale nigdy nie było to tak powszechne, jak obecnie- zauważył ekspert. Jak dodał, niemal każda gospodarka na świecie ponosi tak duże koszty obecnego kryzysu, że pociąga to za sobą wzrost długu publicznego.

– Uruchamiane są kosztowne programy pomocowe wymagające emisji długu, o wartości kilkunastu, a nawet ponad 20 proc. PKB- powiedział rozmówca PAP.

W ocenie Piotra Bujaka, w niektórych państwach rozmiar obciążeń związanych z kryzysem nie pozwoli na utrzymanie stabilności finansów publicznych. Kluczowy w tej kwestii będzie poziom relacji długu do PKB z początków kryzysu.

– Akurat w przypadku Polski ten poziom był niski, o wiele niższy niż średnia unijna. Dzięki temu ryzyko podkopania stabilności naszych finansów publicznych w średnim terminie jest ograniczone, nawet biorąc pod uwagę relatywnie dużą wartość pakietów pomocowych- podkreślił główny ekonomista PKB.

– W przypadku gospodarek, gdzie wyjściowy poziom długu do PKB był wysoki, a zagrożenie trwałą stagnacją gospodarczą jest duże, jak np. we Włoszech czy w mniejszym stopniu w Hiszpanii, problemy ze stabilnością finansów publicznych w średnim terminie mogą być poważne- wskazał. Jak dodał ekonomista, z tego też powodu kraje te argumentują na forum unijnym, że „nacisk w funduszach pomocowych UE powinien być na bezzwrotne dotacje, a nie pożyczki, które zwiększają dług”.

Ekspert ocenił przy tym, że unijny dług, pod warunkiem, że będzie to jednorazowa emisja, raczej nie obciąży budżetów narodowych.

– Zwłaszcza, jeśli Komisja Europejska wprowadzi zapowiadane nowe dochody własne z nowych danin, jak podatek węglowy, albo cyfrowy- wskazał Piotr Bujak. Jeżeli chodzi o Polskę, to – według ekonomisty, który powołał się na wszystkie dostępne prognozy – poziomu długu publicznego tak podczas kryzysu, jak i po nim, pozostanie relatywnie niski – znacznie mniejszy niż przeciętnie w UE.

– Sugeruje to, że ocena wiarygodności kredytowej Polski nie ulegnie pogorszeniu, czyli ratingi dla Polski nie są zagrożone. W porównaniu z innymi gospodarkami byłoby to pozytywne, ponieważ niektóre kraje zostały już dotknięte redukcją ratingu, jak ciesząca się wcześniej najwyższą oceną Kanada- podkreślił Bujak. Zdaniem eksperta, możemy spodziewać się, że w związku z kryzysem na jakiś czas zamrożona zostanie pensja minimalna lub też wynagrodzenia w budżetówce.

– Jednak naszą ścieżką wyjścia z długu jest wzrost gospodarczy, potencjalnie wysoki, stymulowany jeszcze środkami z budżetu UE. Dzięki temu zmniejszanie długu publicznego nie będzie w Polsce bolesne, ponieważ unikniemy cięć budżetowych i nowych podatków-wskazał ekonomista.

 

PAP

Wiadomości

Raport: niemiecki przemysł tonie. Polska partnerem, nie petentem

Nasza Czytelniczka informuje o agitacji w lokalu wyborczym we Wrocławiu

PKW: frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 50,69 proc. Zmiana lidera

Kwestia pokoju na Ukrainie

Nie żyje sędzia Bogusław Nizieński. "Zawsze stał po stronie dobra przeciwko złu"

Czego Chiny chcą od Europy?

Nvidia inwestuje w Chiny. Powstaje nowe centrum badawcze w Szanghaju

Polscy wyborcy w Wielkiej Brytanii mają problemy z głosowaniem

Ambasada Rosji otworzyła wystawę. Moskwa znów pisze historię na nowo

Ponad 5 tys. Polaków zgłosiło udział w wyborach w Azji Wschodniej i Płd.-Wschodniej

Dwie komisje na warszawskiej Pradze wstrzymały na 30 minut pracę. Powodem zapach spalenizny

Nasz widz informuje: baner kandydata znajduje się w pobliżu wejścia do komisji wyborczej

WAŻNE: Kolejny możliwy przypadek złamania ciszy wyborczej. Szefowa suwalskiej PO agitowała na Facebooku

Wojna na Ukrainie Rosję osłabia, a Chiny wzmacnia

Zatakował i ugryzł członka komisji. Interwencja policji

Najnowsze

Raport: niemiecki przemysł tonie. Polska partnerem, nie petentem

Nie żyje sędzia Bogusław Nizieński. "Zawsze stał po stronie dobra przeciwko złu"

Czego Chiny chcą od Europy?

Nvidia inwestuje w Chiny. Powstaje nowe centrum badawcze w Szanghaju

Polscy wyborcy w Wielkiej Brytanii mają problemy z głosowaniem

Nasza Czytelniczka informuje o agitacji w lokalu wyborczym we Wrocławiu

PKW: frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 50,69 proc. Zmiana lidera

Kwestia pokoju na Ukrainie