Sztuczna inteligencja pomoże w diagnozowaniu i monitorowaniu COVID-19 poprzez analizę danych z tomografii komputerowej. Taki projekt rozpoczynają właśnie Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach i Politechnika Śląska, ze wsparciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Jego efektem ma być skrócenie czasu opisu badania tomografii komputerowej (TK), wykrycie przypadków COVID-19 niepodejrzanych klinicznie oraz dostarczenie dodatkowych informacji, na bazie których będzie można udoskonalić już istniejące schematy diagnostyczne bądź stworzyć nowe.
U wielu chorych na COVID-19 rozwija się zapalenie płuc, które może bardzo szybko prowadzić do niewydolności oddechowej. Skuteczna diagnostyka oraz identyfikacja pacjentów wysokiego ryzyka, u których są wskazania do wczesnej interwencji, są jednak trudne. Specjalny system narzędzi wspartych sztuczną inteligencją może pomóc lekarzom w przeprowadzeniu szybkiej diagnostyki.
Prezydent Gliwic Adam Neumann podkreślił, że nauka to potencjał miasta, zapewniający jego dynamiczny rozwój.
- Cieszę się, że w gronie placówek realizujących ważne projekty naukowe znajduje się także nasz miejski szpital. Z ogromną satysfakcją obserwuję pozytywne efekty, jakie przynosi reorganizacja placówki i ogromne zaangażowanie jej pracowników. Innowacyjny projekt wspierający walkę z COVID-19 to kolejne nowatorskie przedsięwzięcie realizowane przez miejską placówkę wspólnie z Politechniką Śląską. To również kolejne wyzwanie podejmowane przez szpital w walce z pandemią, które może przynieść pacjentom długofalowe korzyści – powiedział Neumann.