Przejdź do treści
08:00 Ukraina: Co najmniej 13 osób, w tym niemowlę, rannych w wyniku ataków Rosji z użyciem dronów
07:13 Warmińsko-mazurskie: Niektóre drogi wojewódzkie nieprzejezdne
07:02 Warszawa: Utrudnienia w kursowaniu pociągów. Awaria urządzeń sterowania ruchem kolejowym
06:38 Policja: na S7 w kierunku Warszawy samochody powoli jadą, policjanci monitorują sytuację
Wydarzenie Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Na scenie m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Velvet, Bayer Full, Defis, Corona, Playboys i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
16:25 Prokuratura Krajowa umorzyła postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez prokurator Ewę Wrzosek. Zdaniem prokuratury czyn miał "niską szkodliwość społeczną"
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Warszawa Bielany-Żoliborz zaprasza na Mszę św. o łaskę zdrowia dla ks. Michała Olszewskiego, 6 stycznia, godz. 11.00, Katedra Św. Jana Chrzciciela, ul Świętojańska 8
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Targu zaprasza na obchody 163. Rocznicy Powstania Styczniowego, 10 stycznia, godz. 16:00, skwer przy Kopcu Wolności, przy ul. Parkowej 14
Wydarzenia Kluby "Gazety Polskiej" zapraszają na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyk: Słupsk 3.I, g. 17:00, Hotel Atena, Kilińskiego 7, Gdynia, 4.I, g. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Ks. Bp. Jana Bernarda Szlagi 3
Wydarzenia Kolędowanie z Pawłem Piekarczykiem c.d. Włocławek, 7.I, g. 17.00, Garage Hotel, Toruńska 113; Toruń, 8.I, g. 19:00, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny
Wydarzenia Klub "GP" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie i świadectwo s. Julii Dubowskiej - Cud Eucharystyczny w Sokółce, 5.I, g. 17.00, ul. Kościuszki 38, Skarżysko Kamienna. O godz. 18.00 odbędzie się koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka
Wydarzenia Kolędowanie z Pawłem Piekarczykiem c.d. Nowy Sącz, 11.I, g. 17:00, parafia Matki Bożej Niepokalanej Sanktuarium Świętej Rity, sala Wieczernika
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Gliński: Żyjemy w pustce programowo-intelektualnej ze strony opozycji

Źródło: Fot. PAP/Paweł Supernak

- Nie pamiętam jakiejkolwiek poważnej propozycji, czy ofensywy programowej polskiej opozycji od wielu lat. Żyjemy w pustce programowo-intelektualnej z tamtej strony, co jest destrukcyjne dla demokracji - mówił w sobotę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas Kongresu Republikańskiego.

Podczas XV Kongresu Republikańskiego, który zorganizowano w sobotę w Warszawie, Gliński podkreślił, że ceni sobie wkład idei republikańskich w życie publiczne w Polsce.

Wicepremier zwracał uwagę, że myśl republikańska odwołuje się do rzeczy wspólnej, „do czegoś, co w zasadzie jest podstawowe dla funkcjonowania wspólnot politycznych i kulturowych na świecie od wielu lat”.

Dodał, że „dobro publiczne to jest zawsze coś nad czym trzeba debatować, co trzeba uzgadniać i za każdym razem definiować. Debata publiczna, debata intelektualna i debata programowa, to sól republikanizmu i to jest coś bez czego żadna demokracja, czy dobrze funkcjonująca wspólnota polityczna funkcjonować nie może” - ocenił Gliński.

Przekonywał, że „świat argumentów racjonalnych znajduje się w olbrzymim kryzysie”. Jak mówił, życie publiczne „pędzi bez refleksji, bez debaty na argumenty, bez założeń programowych”.

Po stonie opozycji widać jedynie pustkę programową

Wicepremier wskazywał, że na polskiej scenie publicznej z jednej strony mamy władzę, która rządzi od 6 lat i - jak mówił - odwołuje się do racjonalnych argumentów i realizuje kolejne zapowiadane programy. Z drugiej strony - dodał - „widać olbrzymią pustkę programową po stronie pewnych środowisk politycznych”.

- Mamy wielki deficyt pracy intelektualnej, deficyt programu i deficyt argumentów racjonalnych w polskim życiu publicznym - powiedział Gliński.

Zwrócił uwagę, że widać to w trzech obszarach, które dotyczą: nierównowagi pomiędzy emocjami a argumentami intelektualnymi, antyintelektualnych ideologii i bezprogramowej polityki.

Jak mówił, w życiu publicznym „forsowana jest nienawiść, zmiana języka, który jest pozbawiony argumentacji racjonalnej”.

- Zauważmy dzisiejszy wywiad Jarosława Kaczyńskiego, pytanie o to, czy jest gotowy do debaty z obecnym chyba liderem przynajmniej części opozycji, prezes Kaczyński odpowiada: w każdej chwili, tylko pod pewnymi warunkami. Musi być do tego odpowiednia atmosfera debaty, a nie do okładania się cepami inwektyw, emocjami i nienawiścią - powiedział.

- Jeżeli ktoś przeprosi za to, co wprowadził do życia publicznego, od wielu, wielu lat, pamiętamy postaci, takie jak (Janusz) Palikot i paru innych, używanych do tego, aby zmienić polskie życie publiczne w piekło emocji negatywnych, to wtedy debata jest możliwa, ale ktoś musi to wycofać - dodał.

Opozycja odwołuje się do hejtu, bo nie ma argumentów

Zdaniem wicepremiera jest to „cecha strukturalna przynajmniej olbrzymiej części polskiej opozycji”, bo - jak mówił - „oni muszą używać tego rodzaju argumentów, gdyż nie mają czegoś innego”.

- Nie pamiętam jakiejkolwiek poważnej propozycji, czy ofensywy programowej polskiej opozycji od wielu, wielu lat. Nie ma czegoś takiego. Żyjemy w pustce programowo-intelektualnej z tamtej strony. Co jest szalenie destrukcyjne dla demokracji, ale jest także destrukcyjne dla społeczeństwa - ocenił Gliński.

- Wydawało się, że ten wędrowiec, który wrócił do Polski kilka miesięcy temu mówił, że będzie program przedstawiony, ale też nie przedstawił. Oni nie są w stanie nawet takich prostych zobowiązań sprzed paru tygodni, czy miesięcy przedstawić - podkreślił wicepremier.

Przekonywał też, że skrajne emocje rozbijają więzi międzyludzkie i negatywnie wpływają na budowanie kompromisów, tak samo jak „szalona naiwność, infantylizm, granie na szantażu moralnym”.

- Problem granic. Rozmawiałem z osobą, która 10 lat pracowała w służbie granicznej, osobą bardzo delikatną, spokojną, która jest przerażona tymi argumentami szantażu moralnego wobec tego, co się dzieje na polskich granicach, bo ona doskonale wie, jaka to jest odpowiedzialność chronić granicy państwa i od czego zależy los wspólnoty - przede wszystkim od tego, że jest w stanie się obronić - podkreślił Gliński.

Obrona wspólnoty politycznej jest nadrzędna

I dodał: „tak, współczujemy tragicznym losom wielu emigrantów ekonomicznych, niekiedy uchodźców, to są straszliwe rzeczy, ale jest też argument nadrzędny, który jest argumentem obrony wspólnoty politycznej, w której wszyscy żyjemy”.

Wicepremier i minister kultury zwracał także uwagę na „zalew ideologii antyintelektualnych”.

- Niektóre postulaty wynikające z ideologii gender nikt nie byłby w stanie wprost wprowadzić. Są to przede wszystkim ideologie intelektualnie bardzo słabe, nie zderzające się z kontrargumentacją, bo zamiast kontrargumentacji jest napiętnowanie, jest wykluczenie. Kto nie mówi językiem nowych ideologii jest wrogiem i faszystą na przykład. Dlatego, że ma inne poglądy - mówił.

Dodał, że „te ideologie prowadzą świat w nieznanym kierunku i rozbijają uznane instytucje społeczne”, takie jak rodzina lub państwo. „To potworne zniszczenie cywilizacyjne, które jest wbudowywane czy narzucane w sytuacji olbrzymiej presji. Kto nie z nami jest wykluczany i piętnowany” - powiedział Gliński.

Podkreślił, że środowiska republikańskie od zawsze myślały o programach i operacjonalizacji dobra publicznego. Podziękował uczestnikom kongresu za wszystkie działania w tym zakresie.

PAP

Wiadomości

Putin podpisał ustawę o ludobójstwie ludów sowieckich

Putin uderza w sojuszników nazistów. Rumunia na celowniku

Uwaga pasażerowie pociągów SKM! Doszło do awarii na podwarszawskich stacjach, są opóźnienia

Na S7 w kierunku Warszawy samochody już ruszyły. Sytuacja jest monitorowana

Co w tym roku udało się koalicji Donalda Tuska?

Rok 2025: Przełomowe zmiany polityczne. Wpłyną na dekady

Miedwiediew grozi śmiercią Zełenskiemu: Kostucha często dmucha mu w kark

Dziennikarz BBC: III wojna już się zaczęła

Komunikacja miejska w Warszawie dziś i w Nowy Rok. Sprawdź, co się zmienia

Krytyczna zmiana w armii Putina: To nadzieja na koniec wojny

Katastrofa kolejowa koło Machu Picchu. Pół setki rannych

Sytuacja hydrologiczna we Fromborku i Elblągu

Figura Polski 2050 wycofuje się z walki o fotel lidera

S7: policja przekazała nowe informacje

ISW w sprawie dowodów na ukraiński atak dronowy na rezydencję Putina

Dramatyczna sytuacja na S7. Ludzie piszą smsy

Najnowsze

Putin podpisał ustawę o ludobójstwie ludów sowieckich

Putin uderza w sojuszników nazistów. Rumunia na celowniku

Wydania specjalne portalu tvrepublika.pl

Rok 2025: Przełomowe zmiany polityczne. Wpłyną na dekady

Dimitrij Miedwiediew

Miedwiediew grozi śmiercią Zełenskiemu: Kostucha często dmucha mu w kark

John Simpson

Dziennikarz BBC: III wojna już się zaczęła

Komunikacja miejska w Warszawie dziś i w Nowy Rok. Sprawdź, co się zmienia

Uwaga pasażerowie pociągów SKM! Doszło do awarii na podwarszawskich stacjach, są opóźnienia

Na S7 w kierunku Warszawy samochody już ruszyły. Sytuacja jest monitorowana

Co w tym roku udało się koalicji Donalda Tuska?