Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
10:05 Francja: Dwie trzecie kraju nadal w strefie wysokich temperatur
09:45 Wenezuela: Ponad 50 tys. nazwisk na liście zaginionych po trzęsieniu ziemi
07:40 Wielkopolskie: Po wypadku kolejowym w Białośliwiu udrożnienie ruchu na jednym torze możliwe w piątek wieczorem
07:18 Warszawa: Od soboty wprowadzony zostanie wakacyjny rozkład komunikacji miejskiej
07:12 Warszawa: Z powodu upału w weekend zamknięte będą oddziały Muzeum Narodowego
06:20 Badanie IBRiS dla PAP: 58 proc. badanych uważa, że polska szkoła zmierza w złym kierunku
06:20 Polska: W piątek dla 4,9 mln uczniów zakończy się rok szkolny 2025/2026
05:20 USA: Floryda wykonała karę śmierci na najstarszym skazańcu w historii stanu
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce

Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście. Gliński: Pamiętamy, kto był sprawcą

Źródło: Fot. wiki / domena publiczna

Pamiętamy, kto był sprawcą, a kto nie. Jesteśmy tutaj obecnie po to, żeby o tym jasno mówić. Nie ma zgody na zakłamywanie historii i stawianie Polski w gronie współsprawców – mówił przed Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.

Wicepremier Gliński od wtorku przebywa z wizytą w Szwecji. W środę będzie reprezentował Polskę na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe. Polski minister zabierze głos podczas sesji nt. wdrażania strategii i planów działania w walce z antysemityzmem oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości dotkniętych antysemityzmem oraz innymi formami rasizmu i nietolerancji.

Jutro w Malmö odbędzie się Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu - Malmö International Forum on Holocaust Remembrance and Combating Antisemitism. Program i sesje online: https://t.co/WKluaW1eue @StowNIGDYWIECEJ #RememberReact #ProtectTheFacts

— Ambasada Szwecji (@AmbSzweWarszawa) October 12, 2021

„My w zasadzie na tym forum będziemy mówili o tym, jak w Polsce ta pamięć jest przechowywana i zinstytucjonalizowana. My nie musimy, tak jak tutaj się oczekuje od uczestników, zobowiązywać się do czegokolwiek, ponieważ u nas od wielu lat dbamy o tę pamięć. Wiemy, jak ona jest ważna dla Polski, dla naszej tożsamości, ale także dla ludzkości. Inne kraje, faktycznie, muszą się zobowiązywać, bo do tej pory bardzo wiele krajów w niedostatecznym stopniu chyba, mimo warstwy słownej bardzo bogatej, w faktach nie potwierdzały tych różnego typu deklaracji” – powiedział dziennikarzom minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

„My w zasadzie na tym forum będziemy mówili o tym, jak w Polsce ta pamięć jest przechowywana i zinstytucjonalizowana. My nie musimy, tak jak tutaj się oczekuje od uczestników, zobowiązywać się do czegokolwiek, ponieważ u nas od wielu lat dbamy o tę pamięć. Wiemy, jak ona jest ważna dla Polski, dla naszej tożsamości, ale także dla ludzkości. Inne kraje, faktycznie, muszą się zobowiązywać, bo do tej pory bardzo wiele krajów w niedostatecznym stopniu chyba, mimo warstwy słownej bardzo bogatej, w faktach nie potwierdzały tych różnego typu deklaracji” – powiedział dziennikarzom minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

???? Terror, Holokaust, Represje. Społeczność żydowska pod władzą niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu na ziemiach polskich 1939–1945 – katalog #PublikacjeIPN 2000–2020

Do pobrania:https://t.co/BSakOtxuLN pic.twitter.com/m3WifgrwQq

— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) January 27, 2021

Jak mówił, „sama Szwecja jest tego przykładem, bo oni dopiero w przyszłym roku planują zbudowanie czy otwarcie Muzeum Holokaustu”. „Podobnie, jak rząd austriacki, z którym od wielu lat prowadzimy rozmowy na temat właściwego upamiętnienia ofiar obozu w Gusen. To idzie w dobrym kierunku, ale spójrzmy, ile lat po wojnie” – zwrócił uwagę wicepremier Gliński.

Odnosząc się do tego, że forum będzie poświęcone również zwalczaniu antysemityzmu powiedział, że „tu też statystyki wskazują wyraźnie, że w Polsce jest mniej tych incydentów antysemickich”. „Oczywiście niedobrze, że w ogóle się spotykamy z takimi zjawiskami” – zaznaczył.

Podkreślił, że „dla nas jest jasne, że ten antysemityzm po Holokauście jest nie do zaakceptowania, jest czymś niezrozumiałym, ale my też znamy fakty historyczne i wiemy, kto doprowadził ludzkość do tego punktu”.

Od złożenia kwiatów na cmentarzu Norra Kyrkogarden w Lund wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński rozpoczął swoją dwudniową wizytę w Szwecji. https://t.co/2fsoPSUSxP pic.twitter.com/vCBGoj0H6Y

— TVP Parlament (@TVPParlament) October 12, 2021

„Może niektórzy twierdzili, że zwrotnego, mam nadzieję, że zwrotnego to znaczy, że nigdy nie będzie powrotu do tego, ale pamiętamy, kto był sprawcą, a kto nie. Jesteśmy tutaj obecnie po to, żeby o tym jasno mówić. Nie ma zgody na zakłamywanie historii i na jakieś zupełnie niezrozumiałe stawianie Polski w gronie współsprawców, bo to jest po prostu nieprawda i my się na to nie będziemy godzili nigdy” – podkreślił minister Gliński.

„Może niektórzy twierdzili, że zwrotnego, mam nadzieję, że zwrotnego to znaczy, że nigdy nie będzie powrotu do tego, ale pamiętamy, kto był sprawcą, a kto nie. Jesteśmy tutaj obecnie po to, żeby o tym jasno mówić. Nie ma zgody na zakłamywanie historii i na jakieś zupełnie niezrozumiałe stawianie Polski w gronie współsprawców, bo to jest po prostu nieprawda i my się na to nie będziemy godzili nigdy” – podkreślił minister Gliński.

Organizatorzy spodziewają się na forum ok. 44 przedstawicieli państw, głównie ambasadorów oraz ministrów.

Podczas sesji plenarnej otwierającej forum, zatytułowanej „Pamiętaj”, podjęta zostanie refleksja nad konsekwencjami zmniejszającej się liczby ocalałych i świadków Holokaustu, ludobójstwem Romów oraz prześladowaniami, na jakie narażone były różne grupy w czasie Holokaustu.

▶️Wicepremier @PiotrGlinski udaje się z wizytą do Szwecji, gdzie w środę weźmie udział w Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu w Malmö.

Więcej informacji ⤵️⤵️⤵️https://t.co/znkGNTZdJp

— Ministerstwo Kultury i Sportu (@MKDNiS) October 12, 2021

Na stronie forum wskazano, że „społeczność międzynarodowa ma obowiązek pamiętać o Holokauście i zagwarantować, że przyszłe pokolenia zrozumieją jego przyczyny, a także zastanowią się nad konsekwencjami Holokaustu, aby zapobiec powtórzeniu się tych wydarzeń w przyszłości”.

Sesja plenarna zamykająca forum odbywać się będzie pod hasłem „Reaguj”. Poświęcona została problemowi antysemityzmu, rasizmu i nietolerancji. „Gdziekolwiek je widzimy, musimy zarówno reagować, jak i działać. Końcowa sesja plenarna skupi się na działaniach mających zapewnić realizację zobowiązań przedstawionych na forum oraz na tym, jak możemy połączyć siły, by wzmocnić działania na rzecz pamięci o Holokauście oraz zwalczania antysemityzmu i innych form rasizmu” – napisano na stronie forum.

W styczniu 2020 roku premier Szwecji wystosował do szefów państw i rządów, naukowców, ekspertów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z około 50 krajów zaproszenie do udziału w forum, które pierwotnie miało się odbyć w październiku 2020 r., w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Była to również 20. rocznica pierwszego Sztokholmskiego Międzynarodowego Forum nt. Holokaustu i powołania Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA). Z powodu pandemii forum zostało przełożone na ten rok.

#Malmo |????@PiotrGlinski: Dla nas jest jasne, że antysemityzm po holokauście jest nie do zaakceptowania. Nie ma zgody na zakłamywanie historii. Pamiętamy, kto był sprawcą i nie pozwolimy na stawianie Polski w gronie współsprawców. Nigdy nie będziemy się na to godzili. pic.twitter.com/GSuWlUw5e5

— TOP TVP INFO (@TOPTVPINFO) October 12, 2021

W styczniu 2020 roku premier Szwecji wystosował do szefów państw i rządów, naukowców, ekspertów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z około 50 krajów zaproszenie do udziału w forum, które pierwotnie miało się odbyć w październiku 2020 r., w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Była to również 20. rocznica pierwszego Sztokholmskiego Międzynarodowego Forum nt. Holokaustu i powołania Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA). Z powodu pandemii forum zostało przełożone na ten rok.

dzieje.pl