Przejdź do treści

„Gazeta Polska Codziennie”: „Naukowcy” III Rzeszy i ich eksperymenty z mózgiem

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

W jaki sposób naukowcy ustalają tożsamość na podstawie preparatów, głównie mózgu, które przez dekady od zakończenia II wojny światowej były wykorzystywane na niemieckich uczelniach? Czy trudno jest odnaleźć rodziny tych, których ciała posłużyły "nauce III Rzeszy"? O tym wszystkim mówi dr Michał Palacz, historyk medycyny, członek Grupy Oksfordzkiej prof. Paula Wendlinga w wywiadzie z red. Olgą Doleśniak-Harczuk w czwartkowej „Codziennej”.

- Kiedy w czerwcu 2017 r. startował projekt „Opferforschungsprojekt”, poprosiłam prof. Paula Weindlinga o informację o obywatelach Polski, których mózgi przekazano niemieckim zakładom anatomii, a których tożsamość udało się ustalić już w tamtym czasie. I pięć lat temu były to personalia dwóch osób: Czesława Rokwicza, lat 20, straconego w więzieniu karnym w Monachium-Stadelheim 28 listopada 1941 r. i Zygmunta Żagowskiego straconego w wieku lat 27, miejsce egzekucji nieznane. Później udało się ustalić personalia jeszcze jednego obywatela Polski, Jana Grzesiaka (1912–1940). Poza tym w materiałach jest m.in. mowa o „co najmniej 20 ofiarach tyfusu z Warszawy, które nie były pochodzenia żydowskiego i zmarły w szpitalu dla pacjentów zakaźnych przy ul. Chocimskiej, wspomina się również o polskich robotnikach przymusowych straconych przez ścięcie. Czy poza wspomnianymi osobami udało się Państwu ustalić tożsamość jeszcze innych polskich ofiar? – pyta red. Olga Doleśniak-Harczuk.

- Udało nam się do tej pory ustalić tożsamość 175 obywateli polskich, których preparaty mózgowe w czasie II wojny światowej trafiły do neuropatologicznych kolekcji Instytutu Badań nad Mózgiem im. Cesarza Wilhelma w Berlinie lub Instytutu Psychiatrii im. Cesarza Wilhelma w Monachium, w tym: 128 Żydów (51 kobiet i 77 mężczyzn) i 22 Po laków (10 kobiet i 12 mężczyzn), którzy zmarli na tyfus w Warszawie w latach 1940–1941; 9 Żydów (5 kobiet i 4 mężczyzn), 3 Polaków (2 kobiet i 1 mężczyzny) i 1 etnicznego Niemca, którzy zmarli na tyfus lub inne choroby w Lublinie w latach 1940–1941; 2 Polaków (1 kobiety i 1 mężczyzny), którzy zmarli na tyfus w Częstochowie w 1940 r.; 1 osoby pochodzenia żydowskiego, która zmarła na tyfus w Radomiu w 1940 r.; 4 polskich jeńców wojennych, którzy zmarli na różne choroby w latach 1940–1941; 4 polskich robotników przymusowych, których skazano na śmierć za różne przestępstwa i stracono w więzieniu w Monachium-Stadelheim w latach 1941–1942; 1 polskiej robotnicy przymusowej, która zmarła w Berlinie w 1943 r. – mówi dr Michał Palacz, historyk medycyny.


- Zdecydowana większość „polskich mózgów” znalazła się w kolekcji prof. Juliusa Hallervordena z Instytutu Badań nad Mózgiem im. Cesarza Wilhelma w Berli nie i trafiła po wojnie do Instytutu Badań nad Mózgiem im. Maxa Plancka we Frankfurcie nad Menem, gdzie znajdowały się co najmniej do połowy lat 60. Mózgi 4 straconych robotników przymusowych oraz 1 jeńca wojennego trafiły do kolekcji prof. Willibalda Scholza z Instytutu Psychiatrii im. Cesarza Wilhelma w Monachium. Preparaty te zostały po wojnie „odziedziczone” przez Instytut Psychiatrii im. Maxa Plancka w Monachium. Z kolei mózg 1 polskiego jeńca wojennego trafił do kolekcji prof. Hugona Sptatza z Instytutu Badań nad Mózgiem im. Cesarza Wilhelma w Berlinie, jednak powojenny los tego preparatu pozostaje nieznany - dodaje dr Palacz. 


Cała rozmowa w czwartkowej „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Gazeta Polska Codziennie

Wiadomości

Dlaczego Tusk jest taki nerwowy?

Europa "traci oczy". Hiszpanie wskazują skąd przyjdzie atak

Samochód wpadł do rzeki. Czworo nastolatków zginęło na miejscu

Naukowcy: nie wyrzucajcie choinek na śmietnik, lepiej do wody

Wiedzą do kiedy Rosja planuje przedłużyć wojnę i jaki ma cel

Zamierzają przekazać Izraelowi broń o wartości 8 mld dolarów

Kryzys polityczny w Austrii: Kanclerz podaje się do dymisji

Trump wysłał komunikat do latynoamerykańskich dyktatur

Aleksandra Mirosław sportowcem 2024 roku w plebiscycie "PS" i Polsatu

Stan wyjątkowy na Krymie. Skażenie już dotknęło Rosję

Dziwne zachowanie panamskiego statku. Zygzakuje nad gazociągami

Czyżby "uśmiechnięta Polska" mściła się na Chełmie za Sylwestra Republiki

Kaleta: Minister Domański powinien wypłacić pieniądze dla PiS natychmiast

Buda: Donald Tusk nawet nie wie co się dzieje w gospodarce Polski

Z rolnikami cisza, w sieci aktywny – Trzaskowski w ogniu krytyki

Najnowsze

Dlaczego Tusk jest taki nerwowy?

Wiedzą do kiedy Rosja planuje przedłużyć wojnę i jaki ma cel

Zamierzają przekazać Izraelowi broń o wartości 8 mld dolarów

Kryzys polityczny w Austrii: Kanclerz podaje się do dymisji

Trump wysłał komunikat do latynoamerykańskich dyktatur

Europa "traci oczy". Hiszpanie wskazują skąd przyjdzie atak

Samochód wpadł do rzeki. Czworo nastolatków zginęło na miejscu

Naukowcy: nie wyrzucajcie choinek na śmietnik, lepiej do wody