3038 osób żyjących w rodzinach nieheteroseksualnych objęły badania przeprowadzone przez Instytut Psychologii PAN. Dowiodły, że związki jednopłciowe są szczęśliwsze od tradycyjnych, informuje „Gazeta Wyborcza”.
Wiele wskazuje na to – pisze "GW" – że lepsze relacje w związkach jednopłciowych to efekt tego, że nie działają w nich stereotypy społecznych ról płci. Partnerzy tworzą relacje opierające się na własnych potrzebach, a nie na dyktowanych tradycją schematach.
„Rodziny z wyboru” deklarują, że są szczęśliwsze (91 proc.) od tradycyjnych (88 proc. – badania CBOS). Podobnie jest z satysfakcją ze związku: 92 proc. do 82 proc – czytamy w dzienniku.
To dlatego, że bycie razem jest dla nich wartością najwyższą. Ale zapewne też z powodu zasadniczych różnic pomiędzy rodziną tradycyjną a „rodziną z wyboru”. W tej ostatniej partnerzy albo wszystko robią razem, albo na zmianę: sprzątają, gotują, piorą i prasują, robią zakupy, naprawy, załatwiają sprawy w urzędach. Nie ma podziału na czynności kobiece czy męskie – brzmi publikacja "GW".
DO WYNIKÓW PUBLIKOWANYCH PRZEZ "WYBORCZĄ" BADAŃ ODNIEŚLI SIĘ W CHŁODNYM OKIEM PIOTR GOCIEK i REDAKTOR NACZELNY TELEWIZJI REPUBLIKA TOMASZ TERLIKOWSKI - WYSŁUCHAJ ROZMOWY: