Przejdź do treści
17:25 Mariusz Błaszczak: anulowanie postępowania na zakup dla wojska 32 kolejnych śmigłowców S-70i Black Hawk z zakładów PZL Mielec oznacza, że rozwój wojska został zahamowany
16:41 Watykan: papież Leon XIV potwierdził zamiar udania się do Turcji, aby wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii chrześcijaństwa
16:05 Komisja Europejska: wszczęto postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z niepełnym wdrożeniem unijnych przepisów dotyczących składowania odpadów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

"GPC": Polska wygrała bitwę o język w niemieckich szkołach

Źródło: Wikipedia/domena publiczna

Po długich negocjacjach przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Kolonii i landu Hesji doszli do porozumienia w sprawie wprowadzenia do jedenastu niemieckich szkół na terenie landu języka polskiego jako dodatkowego języka obcego. Zmiana wejdzie w życie już w lutym.

Jak poinformował w rozmowie z „Codzienną” kierownik Referatu ds. Współpracy z Polonią z Konsulatu RP w Kolonii Andrzej Dudziński, porozumienie i ostateczne wprowadzenie do szkół w Hesji języka polskiego stało się możliwe dzięki dobrze zorganizowanej akcji „Polski w Hesji”, którą od ponad roku prowadziła heska Polonia oraz konsulat w Kolonii. Głównym celem akcji, zainicjowanej przez konsulat, wolontariuszy, koordynatorów, a także rodziców, było zwiększenie dostępu do nauki języka polskiego w niemieckich szkołach.

– Była to niezwykle potrzebna inicjatywa. Jeszcze ważniejszy jest jednak fakt, że po roku starań widać już pozytywne efekty – dodał Dudziński w rozmowie z „Codzienną”. Lekcje języka polskiego będą bezpłatne, a informacja o udziale dzieci w zajęciach zostanie odnotowana na świadectwie. Na początek zajęcia z języka polskiego odbywać się będą w jedenastu szkołach w Darmstadt, Frankfurcie nad Menem, Gernsheim, Mörfelden-Walldorf, Pfungstadt, Offenbach i Wiesbaden.

Bardzo dobra decyzja

Zdecydowana większość niemieckiej Polonii nie ma wątpliwości, że nauczanie języka polskiego w kilku tamtejszych szkołach to bardzo dobra decyzja. Matka dwójki chłopców w wielu szkolnym Barbara Wasag z Hamburga w rozmowie z „Codzienną” przyznaje, że gdyby w swoim mieście miała szansę posłać dzieci do szkoły z językiem polskim, natychmiast by z niej skorzystała.

– Nie wiem jak jest obecnie, ale kilka lat temu podobną akcję osobiście próbowałam przeprowadzić w Hamburgu. Tutejsze władze szkolne obiecały, że w sytuacji, gdy zbiorę piętnaścioro chętnych dzieci, to dana szkoła zorganizuje dla nich dodatkowe lekcje z języka polskiego – powiedziała nam Wasag. Dodała, że z inicjatywy ostatecznie nic nie wyszło, gdyż rodzice nie otrzymali żadnej pomocy od polskiej dyplomacji i nie byli w stanie zorganizować odpowiedniej promocji całej akcji.

Wystarczy wypełnić formularz

Uczeń chętny do nauki języka polskiego nie musi obowiązkowo uczęszczać do danej szkoły. Wystarczy, że pobiera naukę w tym samym mieście lub powiecie – wyjaśnia Andrzej Dudziński z Konsulatu Generalnego RP w Kolonii. Dodał, że placówka przeprowadziła szeroką akcję informacyjną wśród Polonii zamieszkałej w Hesji, kolportując m.in. ulotki zawierające wszystkie podstawowe informacje o lekcjach języka polskiego. Dla dopełnienia procedury zgłoszenia uczestnictwa dziecka w wybranej szkole i zajęciach niezbędne jest także wypełnienie specjalnego formularza i przekazanie go nauczycielowi prowadzącemu zajęcia.

– Wszelkie potrzebne informacje na temat dokładnej daty rozpoczęcia lekcji oraz nauczycieli prowadzących zajęcia będą do uzyskania w sekretariatach szkół, w Konsulacie RP w Kolonii oraz na stronie internetowej konsulatu – poinformował Dudziński.

Teraz czas na ruch Berlina

W rozmowie z „Codzienną” wiceprzewodnicząca Związku Polaków w Niemczech (ZPwN) Anna Wawrzyszko potwierdza, że mimo wprowadzenia do szkół w Hesji języka polskiego, istnieje jeszcze wiele spraw ujętych w polsko-niemieckich traktatach, które nie zostały do końca załatwione.

– Nadal występuje wyraźna asymetria w traktowaniu niemieckiej mniejszości w Polsce oraz Polaków mieszkających w Niemczech, oczywiście na niekorzyść tych ostatnich – stwierdziła wiceszefowa ZPwN. Jej zdaniem Konsulat Generalny w Kolonii poszedł w dobrym kierunku, ale tak naprawdę system nauczania języka polskiego w Niemczech może zostać poprawiony tylko wtedy, gdy odpowiednie decyzje zapadną na szczeblu federalnym.

– Nawet jeżeli władze poszczególnych landów wydadzą w tej chwili jakieś zarządzenie w kwestii nauczania języka polskiego, to w każdej chwili będą mogły się z takiego rozwiązania wycofać – ostrzega Wawrzyszko. – Tylko rozwiązania federalne, na szczeblu władz w Berlinie zagwarantują niemiecką realizację postanowień traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, czyli umożliwią prawidłowe wdrażanie i finansowanie nauki języka polskiego w niemieckich szkołach – dodała.

Cały artykuł autorstwa Waldemara Maszewskiego ukazał się w dzisiejszym wydaniu (21.02.2017) "Gazety Polskiej Codziennie".

Gazeta Polska Codziennie

Wiadomości

Gajcy: znając Donalda Tuska to jedno jest pewne, on nie wybacza spiskowania z jego plecami

Politycy PiS żądają dymisji w Instytucie Pileckiego po aferze ze Sznepfem

Zabójstwo prof. Przemysława Jeziorskiego w Grecji. Wśród zatrzymanych jest jego była żona

Bodnar za wszelką cenę chce uniemożliwić zaprzysiężenie nowego prezydenta? Napisał list do Hołowni

Rzecznik Instytutu Pileckiego stracił swoją funkcję! Kto go zastąpi?

Leon XIV: niech powrót do korzeni wiary pozwoli nam doświadczyć daru pocieszenia Boga

Nowy selekcjoner, nowe porządki. Urban po pierwszej konferencji

Magda Stępień o traumie po śmierci synka: "Wolałabym umrzeć, niż znów prosić ludzi o pomoc"

NASZ NEWS: Instytut Pileckiego zmienia rzecznika. Mamy potwierdzenie po aferze ze Sznepfem

Nowy CBOS. Coraz więcej Polaków przeciwko rządowi Donalda Tuska

Polska mówi NIE polityce imigracyjnej UE i ekipie Tuska

SDP stanęło w obronie wolności słowa i wypowiedzi dla biskupów

Ruchniewicz się przestraszył? Usunięto skandaliczne wpisy o Obławie Augustowskiej!

Tusk dodał nowy wpis. Problem w tym, że... nikt nie wie, o co mu chodzi. KOMENTARZE

Koc: Polacy pokazali Tuskowi czerwoną kartkę

Najnowsze

Gajcy: znając Donalda Tuska to jedno jest pewne, on nie wybacza spiskowania z jego plecami

Rzecznik Instytutu Pileckiego stracił swoją funkcję! Kto go zastąpi?

Leon XIV: niech powrót do korzeni wiary pozwoli nam doświadczyć daru pocieszenia Boga

Nowy selekcjoner, nowe porządki. Urban po pierwszej konferencji

Magda Stępień o traumie po śmierci synka: "Wolałabym umrzeć, niż znów prosić ludzi o pomoc"

Politycy PiS żądają dymisji w Instytucie Pileckiego po aferze ze Sznepfem

Zabójstwo prof. Przemysława Jeziorskiego w Grecji. Wśród zatrzymanych jest jego była żona

Bodnar za wszelką cenę chce uniemożliwić zaprzysiężenie nowego prezydenta? Napisał list do Hołowni