Główny Inspektor Sanitarny przypomniał najważniejsze rekomendacje przy organizacji imprez sylwestrowych. - Wyposażenie pracowników ochrony i bileterów w maseczki i środki do dezynfekcji, aktualne paszporty covidowe, wietrzenie pomieszczeń, zachowanie dystansu - to niektóre wytyczne GIS-u.
Organizator zabaw sylwestrowych powinien skontrolować weryfikację osób zaszczepionych i zapewnić, by osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 przedstawiły wyniki testu.
Osoby, które będą miały bezpośredni kontakt z klientem powinny mieć aktualny paszport covidowy, czyli aktualny certyfikat szczepień, lub status ozdrowieńca nie starszy niż 180 dni, bądź aktualny test. GIS przypomina o obowiązku noszenia maseczki przez wszystkich pracowników, częstej dezynfekcji dłoni, udostępnienie środków do dezynfekcji w ogólnodostępnych miejscach, toaletach, przy wejściu, wyjściu, a także pojemników na zużyte maseczki, jednorazowe rękawiczki, inne odpady - preferowane są kosze bezdotykowe.
Zalecenia dla artystów
Wykonawcy powinni w trakcie występów zachować odległość co najmniej 1,5 metra pomiędzy sobą (tam, gdzie będzie to możliwe). Jak wskazał GIS, należy zapewnić higienę w trakcie charakteryzacji artystów, wszystkie narzędzia - jeśli nie są jednorazowe - służące do charakteryzacji powinny być zdezynfekowane przed użyciem.
Podczas wejścia i wyjścia publiczności pracownicy ochrony i bileterzy mają być wyposażenie maseczki, środki do dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe; ochrona powinna regularnie dezynfekować ręce. Ustawianie kolejek powinno odbywać się z zachowaniem dystansu co najmniej 1,5 m. GIS podkreśla, że dezynfekcja dłoni przez uczestników na wejściu do obiektu lub na teren imprezy jest obowiązkowa. Preferowane są bilety elektroniczne w telefonach i udostępnienie największej możliwej liczby wyjść.