Kilkaset osób z całej Polski kupiło przez internet podrobione zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia pracy, a także książeczki zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Klienci oszustki po wpłacie pieniędzy na konto otrzymywali zamawiane dokumenty. Kobiecie grozi 5 lat pozbawienia wolności.
Dwa lata temu jeden z lekarzy medycyny pracy w Sochaczewie zauważył u jednego z pacjentów podrobioną książeczkę i zawiadomił policję. Funkcjonariusze potwierdzili, że mężczyzna posługiwał się podrobioną książeczką zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz badaniami z sanepidu. Został zatrzymany i usłyszał zarzuty.
Jak się okazało, dokumenty medyczne podrabiała 25-letnia kobieta, która sprzedawała je za kwotę kilkudziesięciu złotych. Jak ustalili kryminalni, kobieta posługiwała się m.in. danymi nieżyjących już lekarzy medycyny pracy.
W trakcie przeszukania domu kobiety w Grodzisku Mazowieckim znaleziono i zabezpieczono m.in. podrobioną pieczątkę lekarza, zaświadczenia medyczne, książeczki zdrowia, listy przewozowe i komputer. Kobietę doprowadzono do Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.
25-latka przyznała się do zarzutów podszywania się pod lekarza i wystawiania fałszywych zaświadczeń i książeczek.
Prokurator zastosował wobec podejrzanej środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, a mundurowi z Sochaczewa na poczet przyszłych kar i roszczeń dokonali tymczasowego zajęcia mienia na majątku podejrzanej.
Do sprawy włączyli się również funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Wspólne działania doprowadziły do ustalenia i namierzenia oszusta.
Prokuratura Rejonowa w Sochaczewie skierowała akt oskarżenia przeciwko fałszywej lekarce, której grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
W akcie oskarżenia zawarto około 100 czynów, już potwierdzonych przez sochaczewskich policjantów. Drugie tyle jest w trakcie weryfikacji. Rzeczywista liczba osób korzystających z usług oszustki może być zdecydowanie większa. Oprócz kobiety odpowiedzialność poniosą również osoby, które kupiły przez internet podrobioną dokumentację.