Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przedstawił Sejmowi priorytety polskiej dyplomacji na 2016 roku. Wystąpieniu szefa MSZ przysłuchiwali się m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.
Waszczykowski podkreślił, że w najbliższej przyszłości Polska zmierzy się z trzema kryzysami: bezpieczeństwa, sąsiedztwa i kryzysu europejskiego. – Obawy budzi polityka naszego wielkiego sąsiada na wschodzie, która zmierza do rewizji po-zimnowojennego porządku europejskiego – mówił, nawiązując do Rosji szef MSZ.
Minister przypomniał także o potrzebie wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, wraku Tu-154M oraz odtajnienia archiwów dotyczących zbrodni katyńskiej, dodając, iż "wzajemne zaufanie buduje się przez konkretne gesty".
Waszczykowski zaznaczył, że międzynarodową pozycję naszego kraju wzmocni współpraca prezydenta z rządem. – Zabiegamy również o jednakowy status bezpieczeństwa dla wszystkich członków NATO na całym obszarze Sojuszu – mówił, podkreślając potrzebę rozwoju dalszej współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi.
W Sejmie trwa expose szefa @MSZ_RP Witolda Waszczykowskiego pic.twitter.com/wak8zRlm31
— Telewizja Republika (@RepublikaTV) January 29, 2016
Szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że w latach 2018-2019 Polska będzie się ubiegać o status niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. W jego ocenie, w interesie Polski leży również wspieranie "suwerennej i niepodległej" Ukrainy oraz bilateralna współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
Nawiązując do kryzysu migracyjnego Waszczykowski podkreślił, że "nie będzie zgody polskich władz na naruszenie jednego z fundamentów wspólnoty europejskiej, czyli prawa obywateli do swobodnego przemieszczania się w UE". Jego zdaniem Unia powinna zadbać przede wszystkim o wzmocnienie swoich granic zewnętrznych.