Jadwiga Wiśniewska, Zbigniew Kuźmiuk, Stanisław Ożóg i Janusz Wojciechowski wystosowali interpelację, w której pytają, dlaczego Komisja Europejska podejmuje dziś działania w związku ze zmianami w mediach publicznych w Polsce skoro jeszcze niedawno KE sama przyznała, że zarządzanie i wybory strategiczne w tym zakresie są wyłączną kompetencją państw członkowskich.
Europosłowie PiS przytaczają w tym miejscu odpowiedź KE na pytanie Mirosława Piotrowskiego w związku z przekazaniem w 2014 roku części pracowników telewizji publicznej zewnętrznej firmie.
Komisja powołała się wówczas na protokół nr 29 w sprawie systemu publicznego nadawania w państwach członkowskich załączony do TUE i TFUE, który "stwierdza jasno, że zarządzanie i wybory strategiczne w sprawie radiofonii i telewizji publicznej należą do państw członkowskich".
"Komisja przykłada szczególną wagę do roli dwoistego systemu nadawców publicznych i komercyjnych w zachowaniu pluralizmu mediów i promowaniu wartości europejskich. Komisja nie może jednak nakazać państwom członkowskim, w jaki sposób powinny zorganizować usługi swojego nadawcy publicznego" - czytamy w odpowiedzi ówczesnego komisarza Laszlo Andora.
W wysłanej dziś interpelacji europosłowie PiS przypominają tę odpowiedź w związku z wykazywanym w ostatnich tygodniach przez KE wzmożonym zainteresowaniem sytuacją mediów publicznych w Polsce."Czy ten pogląd Komisji zachowuje aktualność, a jeśli nie, to z jakiej podstawy faktycznej i prawnej wynika zmiana?" – pytają europarlamentarzyści.
CZYTAJ TAKŻE:
Szef KRRiT apeluje do PiS: Zrezygnujcie z reformy mediów publicznych