Modlitwa, odpowiedzialność władzy świeckiej za uchodźców i współpraca Kościoła w ramach Caritas, to główne przesłanie komunikatu Prezydium KEP.
Prosimy o modlitwę w intencji pokoju na świecie oraz w intencjach uchodźców, którzy opuścili swoją ojczyznę, aby uchronić własne życie i życie swoich dzieci – czytamy w dokumencie.
– Strona kościelna nie wyobraża sobie działania w tej materii na własną rękę, bez współpracy z władzami świeckimi. Jasno to wyraził papież Franciszek w Orędziu na światowy dzień migranta i uchodźcy na 2015 rok: "Ruchy migracyjne nabrały wszak tak wielkich rozmiarów, że tylko systematyczna i konkretna współpraca, w którą włączyłyby się państwa i organizacje międzynarodowe, może być w stanie skutecznie je uregulować i nimi pokierować" – odwołują się do nauczania papieża biskupi polscy.
Prezydium Episkopatu wskazuje konkretną możliwość współpracy, pisząc: "Ze strony Kościoła katolickiego w naszym kraju odpowiedzialną za to przedsięwzięcie powinna być Caritas Polska. Natomiast na terenie poszczególnych diecezji – za zgodą biskupa diecezjalnego – koordynację zadań związanych z pomocą uchodźcom powinna przejąć Caritas diecezjalna, która dysponuje Parafialnymi Zespołami Caritas".
Komunikat podpisali: abp Stanisław Gądecki przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski zastępca przewodniczącego KEP oraz bp Artur G. Miziński sekretarz generalny KEP.
Główna inicjatywa i odpowiedzialność spoczywa na barkach władzy świeckiej. Ona jest stroną zapraszającą.
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) September 8, 2015
Modlitwa, odpowiedzialność władzy świeckiej za uchodźców i współpraca Kościoła w ramach Caritas, to główne przesłanie komunikatu Prezydium.
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) September 8, 2015
CZYTAJ TAKŻE: