W dniach 8-9 czerwca na zaproszenie fundacji Rzecznik Praw Rodziców w Polsce gości prof. David Whitebread z Uniwersytetu w Cambridge, specjalizujący się w badaniach nad wczesną edukacją. Dziś podczas wykładu na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił o tym, że dzieci poniżej siódmego roku życia nie są gotowe, aby rozpocząć edukację
Prof. Whitebread zajmuje się badaniami dotyczącymi skutków wczesnego rozpoczynania edukacji szkolnej. W Wielkiej Brytanii wspiera akcję Too much, to soon" (Zbyt wiele, zbyt wcześnie), prowadzoną przez ruch Save the Childhood (Ocalić dzieciństwo). Z jego ekspertyz chętnie korzysta również polska fundacja Rzecznik Praw Rodziców.
– W Wielkiej Brytanii dzieci rozpoczynają naukę w szkole w wieku pięciu lat. Większość dzieci jest jednak gotowych do rozpoczęcia szkolnej edukacji dopiero w wieku siedmiu lat. Jest wiele badań mówiących o tym – tłumaczył prof. Whitebread podczas spotkania z dziennikarzami na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Podkreślał, że dla dziecka poniżej siódmego roku życia najlepszą formą nauki jest nauka przez zabawę. Apelował również do polityków, by dla dobra dzieci nie posyłali ich do szkoły zbyt wcześnie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nowy projekt ustawy w sprawie sześciolatków. PiS chce dać rodzicom możliwość wyboru