Przejdź do treści
22:35 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres: w wyniku ataku dronów na bazę ONZ w Sudanie zginęło sześciu żołnierzy sił pokojowych. To obywatele Bangladeszu
20:35 Wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, John Coale, poinformował w sobotę, że Białoruś zgodziła się wstrzymać przeloty balonów nad Litwą – podał Reuters
20:04 Norweski Komitet Noblowski w sobotnim komunikacie wyraził „głęboką ulgę i szczerą radość” z powodu uwolnienia z białoruskiego więzienia Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2022
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toronto GTA zaprasza na spotkanie z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej, 14 grudnia, godz. 2 PM. Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, Mississauga, Kanada
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Ekspert: Rząd próbuje zamieść pod dywan problem emigracji

Źródło: Telewizja Republika

Skoro nasze 10 lat w UE jest takim sukcesem, to dlaczego ludzie wciąż emigrują? - pytała retorycznie prof. Krystyna Iglicka-Okólska, demograf. Jak zaznaczyła, fala emigracji do Wielkiej Brytanii na Litwie i w Estonii już została zahamowana, a u nas wciąż jest ogromna.

- Emigracja jest naszą ogromną porażką - podkreśliła Iglicka-Okólska oceniając nasze pierwsze dziesięciolecie w Unii Europejskiej. Zwróciła uwagę, że mamy obecnie do czynienia z większą emigracją niż miało to miejsce w okresie stanu wojennego i pierwszej "Solidarności". - Mamy ogromną falę emigracji i powinien to być dla nas bardzo niepokojący sygnał - przekonywała.

Profesor zwróciła także uwagę, że probem jest niedowartościowany. - W retoryce rządowej jest tendencja do zaniżania danych emigracyjnych. Dane GUS są absolutnie zaniżone - przekonywała. - Rząd próbuje zamieść to pod dywan. Ale to się nie uda - dodała. Jak podkreśliła, musimy pamiętać o rodzicach, starszych osobach, które przecież zostają w kraju i powstaje problem opieki nad nimi.

Zdaniem Iglickiej-Okólskiej głównym problemem emigracji jest brak pracy. - Pojawia się pytanie czy wczorajsze Święto Pracy nie przekształci się niedługo w święto pracy za granicą - zastanawiała się. - Bo pracy w Polsce nie ma - dodała.

- Młody Polak, który jest przytłoczony biurokracją i brakiem pracy, emigruje, żeby zakładać własne firmy. Zakłada tam rodziny i sprowadza bliskich - mówiła. Jak dodała, największym sukcesem tych młodych ludzi jest to, że im się to udaje.

Gość Telewizji Republika podkreślił także, że wciąż nie ma powrotów i ich nie będzie. - Nie zmienią tego kolejne akcje typu: "wracajcie" - zauważyła.  - Musimy się ogarnąć - przekonywała, wskazując na potrzebę gruntownych reform gospodarczych i na polu polityki prorodzinnej.  - Polki obecnie głosują brzuchem, bo rodzą za granicą. Nasza tzw. polityka prorodzinna niweluje w pewnym stopniu ubóstwo w niektórych regionach, ale w żaden sposób nie wpływa na dzietność - zaznaczyła.

- Już nawet nie chodzi o to, żeby sprowadzać tych, którzy wyjechali, ale żeby zatrzymać tych, którzy jescze tego nie zrobili - skwitowała.

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Nigel Farage

Historyczna zmiana w Wielkiej Brytanii dzięki Reform UK

Strzelanina w USA. Dwoje nie żyje, ośmiu w stanie krytycznym

Wysłannik Trumpa: jest zgoda Białorusi na wstrzymanie ruchu balonów nad Litwą

Mocne komentarze po opublikowaniu na stronie BBN raportu komisji ds. wpływów rosyjskich

Kuźmiuk: Tusk nie chce, aby przypominano, że jego nazwisko jest w Raporcie

Elon Musk pisze na X o Polsce. Wskazuje na "Gwałtowny spadek populacji"

Muzeum Wyklętych pamiętało o ofiarach wydarzeń sprzed 44 lat

Nawrocki w rocznicę 13 grudnia: postkomuniści z marginalnym poparciem wrócili do władzy

Mela Koteluk spełniła marzenie o macierzyństwie. Pokazała pierwsze zdjęcie

Matecki wraca do sprawy słynnej aplikacji wyborczej: przestępstwa nie było, przeprosin brak

Paulina Smaszcz znów o Kurzajewskim. Jest pewna wygranej w sądzie

Duklanowski: dramatyczna sytuacja w Polimerach Police. Załoga bez pensji

BBN przypomina: Tusk, Sienkiewcz, Siemoniak i Cichocki nie powinni pełnić funkcji publicznych

Nowy biznes Andziaks, teraz sprzedaje herbatę. Internauci komentują: „Kogo na to stać?”

Babisz: Czechy nie będą za nic ręczyć ani dawać Kijowowi pieniędzy

Najnowsze

Nigel Farage

Historyczna zmiana w Wielkiej Brytanii dzięki Reform UK

Kuźmiuk: Tusk nie chce, aby przypominano, że jego nazwisko jest w Raporcie

Elon Musk pisze na X o Polsce. Wskazuje na "Gwałtowny spadek populacji"

Muzeum Wyklętych pamiętało o ofiarach wydarzeń sprzed 44 lat

Nawrocki w rocznicę 13 grudnia: postkomuniści z marginalnym poparciem wrócili do władzy

strzelanina w USA

Strzelanina w USA. Dwoje nie żyje, ośmiu w stanie krytycznym

Wysłannik Trumpa: jest zgoda Białorusi na wstrzymanie ruchu balonów nad Litwą

Mocne komentarze po opublikowaniu na stronie BBN raportu komisji ds. wpływów rosyjskich