Białorusin oskarżony o planowanie aktu dywersji. Pracował jako barman w jednej z lubelskich restauracji
Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Białorusi Vitalijowi S. Mężczyzna odpowie za przygotowanie aktu dywersji na rzecz obcego wywiadu wymierzonego w bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej - poinformowała ABW. Za popełnione czyny grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8.
Werbunek i komunikacja przez Telegram
„Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zapobiegli dywersji, którą przygotowywał 28-letni Białorusin. Mężczyzna, pracując jako barman w jednej z lubelskich restauracji, opracowywał plan podpalenia ogromnego, wielkopowierzchniowego magazynu znajdującego się w Chełmie” - napisał na X rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
Dodał, że w ramach zlecenia otrzymanego od obcego wywiadu Vitalij S. przeprowadził rozpoznanie magazynu, nagrał film przedstawiający magazyn, a sporządzoną dokumentację przekazał zleceniodawcy. Za wykonanie zadania mężczyzna otrzymał wynagrodzenie w kryptowalutach.
„Dzięki sprawnej pracy funkcjonariuszy ABW przygotowania do aktu dywersji zostały wykryte i udaremnione, zanim doszło do jego realizacji. Białorusin został zatrzymany 13 sierpnia 2025 r. i od tego czasu przebywa w areszcie” - napisał rzecznik.
Jak podała ABW, do werbunku i przekazywania poleceń wykorzystano komunikator Telegram.
Dodała, że prokurator przedstawił Vitalijowi S. zarzut przygotowania do kwalifikowanego przestępstwa szpiegostwa określonego w art. 130 par. 8 Kk. Mężczyzna odpowie także za posiadanie środków odurzających, czyli czyn określony w art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Źródło: Republika, X, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Najnowsze
Białorusin oskarżony o planowanie aktu dywersji. Pracował jako barman w jednej z lubelskich restauracji
Merz wzywa władze Hiszpanii do zdecydowanych kroków. Niemcy zaniepokojeni
Błaszczak o rosyjskiej rakiecie: Polska miała środki, by zareagować