Cenzura debaty publicznej? Znamy treść LISTU SDP do prezydenta Dudy

"Mowa nienawiści" to temat, który koalicja 13 grudnia podnosi bardzo często. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich reaguje na to, co politycy z tego środowiska starają się przeforsować. W ocenie SDP - nowelizacja kodeksu karnego w tym zakresie "może służyć do cenzury debaty publicznej". Znamy treść listu Stowarzyszenia do prezydenta RP - Andrzeja Dudy.
Chodzi o... cenzurę?
Koalicja 13 grudnia na przestrzeni 18 miesięcy sprawowania w Polsce władzy, nie raz i nie dwa, dała znać, jak bardzo chce ograniczyć wolność słowa w demokratycznym kraju. W tym kontekście, czołowi politycy ekipy Donalda Tuska, mówili również o... chęci odebrania Republice koncesji.
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przypomina ostatnie głosowanie w Senacie RP.
Senat RP 26 marca przegłosował nowelizację kodeksu karnego, która pod pozorem walki z rzekomą „mową nienawiści” w rzeczywistości może służyć do cenzury debaty publicznej. W zwiąku z tym Zarząd Główny SDP apeluje do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o zawetowanie tej ustawy.
List do prezydenta Dudy
Opublikowano również całą treść listu skierowaną do głowy państwa polskiego. Zamieszczamy ją poniżej:
Szanowny Panie Prezydencie,
6 marca 2025 roku Sejm RP uchwalił rządowy projekt Ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny, w którym zawarte są przepisy dotyczące penalizacji tzw. „mowy nienawiści”. 26 marca Senat przyjął bez poprawek te przepisy, a nowelizowana ustawa czeka teraz na Pana ostateczną decyzję.
W ocenie SDP jest to jeden z groźniejszych zamachów na wolność słowa w najnowszej historii naszego kraju. Pod pretekstem walki z dyskryminacją wprowadza się przepisy, które mogą być wykorzystywane do cenzurowania debaty publicznej w Polsce, karania ludzi za wyrażanie swoich przekonań, a w konsekwencji tego marginalizacji nawet ogromnych grup społecznych np. katolików.
Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało propozycję nowelizacji, w jej uzasadnieniu napisało, że zmiana „zapewni pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, a także realizację międzynarodowych zaleceń w zakresie standardu ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.
Tymczasem przyjęta ustawa w imię „równości” i „tolerancji” przewiduje rozszerzenie katalogu tzw. „cech chronionych” m.in. o orientację seksualną i tzw. płeć społeczną. W praktyce oznacza to np. że każdy, kto będzie mówić o małżeństwie jako związku mężczyzny i kobiety może zostać oskarżony o „mowę nienawiści” i być ukarany karą nawet 3 lat więzienia, a rodzic sprzeciwiający się edukacji seksualnej zgodnej z ideologią gender w szkole może zostać uznany za osobę szerzącą „dyskryminację”.
W szczególny sposób nowe przepisy zagrażają wolności wypowiedzi dla tych osób, które z racji wykonywanego zawodu zabierają głos publicznie. Są to przede wszystkim dziennikarze oraz działacze społeczni, naukowcy i wykładowcy akademiccy, nauczyciele, politycy czy kapłani, choć oczywiście ustawa ta narusza także prawo do wolności słowa zwykłych obywateli.
Dla dziennikarzy i twórców mediów ustawa ta jest szczególnie niebezpieczna także ze względu na tzw. efekt mrożący. Obserwujemy na co dzień, iż debatę publiczną na dany temat można skutecznie wyciszyć, gdy straszy się jej uczestników procesami sądowymi, grozi karą więzienia lub grzywny, a tak będzie w tym wypadku. Penalizacja tzw. „mowy nienawiści” w krajach zachodnich spowodowała m.in. ograniczenie dyskusji na tematy związane z płciowością, małżeństwem, rodziną i wychowaniem. Prowadzi to do absurdalnych, a nawet niedorzecznych sytuacji, gdy w przestrzeni publicznej zabrania się używania zaimków określających płeć (np. na uniwersytetach), gdy stawia się zarzuty karne osobom modlącym się pod klinikami aborcyjnymi czy osobom będącym zwolennikami tradycyjnego małżeństwa i tradycyjnej rodziny.
Dlatego w imieniu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwracamy się do Pana, Panie Prezydencie o zawetowanie wyżej opisanej ustawy cenzorskiej.
List został podpisany przez Zarząd SDP: Jolanta Hajdasz, prezes SDP; Wanda Nadobnik, wiceprezes SDP; Mariusz Pilis, wiceprezes SDP; Aleksandra Tabaczyńska, skarbnik SDP; Hubert Bekrycht, sekretarz generalny SDP; Maria Giedz, członek ZG SDP; Paweł Gąsiorski, członek ZG SDP; Krzysztof Gurba , członek ZG SDP; Michał Karnowski, członek ZG SDP; Andrzej Klimczak, członek ZG SDP; Anna Popek, członek ZG SDP; Krzysztof Skowroński, członek ZG SDP; Janusz Życzkowski, członek ZG SDP.
Źródło: Republika, SDP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X