„Dzisiaj, 30 lat po zjednoczeniu Niemiec, mówimy: dziękuję, Polsko”
- Lawinę, która zburzyła żelazną kurtynę, uruchomili Polacy – powiedział w nagraniu z okazji niemieckiego Dnia Jedności ambasador Arndt Freytag von Loringhoven. Podziękowania Polsce złożył szef dyplomacji RFN Heiko Maas.
- Dzisiaj, 30 lat po zjednoczeniu Niemiec, mówimy: dziękuję, Polsko – mówi niemiecki minister spraw zagranicznych w nagraniu opublikowanym w sobotę na Twitterze ambasady RFN w Warszawie.
- Mówimy "dziękuję", bo zjednoczenie Niemiec, ta wspaniała chwila w naszej historii jest nierozerwalnie związana z wołaniem o wolność, które wyszło z Gdańska" – nawiązuje ambasador. - Pragnienie wolności pracowników stoczni i Solidarności zainspirowało obywatelki i obywateli w NRD – dodaje.
- My Niemcy zawsze będziemy za to Polsce wdzięczni – zapewnia w wypowiedzi wygłoszonej częściowo w dwóch językach. -Wdzięczni będziemy zawsze za pojednanie naszych krajów; za dłoń, którą państwa kraj podał nam po niewyobrażalnych okrucieństwach II wojny światowej. Na tym pojednaniu opiera się nasza dzisiejsza przyjaźń, która wyrosła jak potężne drzewo o głębokich korzeniach – mówi Freytag von Loringhoven.
Korzeniami ambasador nazywa list polskich biskupów do niemieckich z 1965 r., uklęknięcie Willy’ego Brandta przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie w grudniu 1970; papieża Jana Pawła II, "Solidarność", mszę pojednania w Krzyżowej i traktat o dobrym sąsiedztwie.
- Gałęzie to nasze różnorodne relacje, rekordowa wymiana handlowa, partnerstwa miast i uczelni wyższych, wymiana młodzieży i współpraca wojskowa, do których tak wielu z państwa wnosi istotny wkład – zwraca się ambasador do widzów.
Dodaje, że "pień umocniły członkostwo w NATO i UE". - Niech żyje niemiecko-polska przyjaźń we wspólnej Europie – kończy Arndt Freytag von Loringhoven.
3 października 1990 r. w Berlinie podpisano traktat zjednoczeniowy, w którym NRD przystąpiła do Republiki Federalnej. Rok wcześniej w Lipsku rozpoczęły się cotygodniowe demonstracje obywateli żądających wolności i demokracji; 9 listopada 1989 runął berliński mur.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty