Zatwierdzenie wytycznych do mandatu negocjacyjnego ws. Brexitu – to główny cel nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej, w którym dziś weźmie udział premier Beata Szydło. W wytycznych zapisane zostaną m.in. ogólne zasady, którymi Unia Europejska będzie się kierować w trakcie negocjacji.
29 marca 2017 r. Wielka Brytania formalnie powiadomiła Radę Europejską o zamiarze wystąpienia z Unii Europejskiej. Dwuletni okres na wynegocjowanie umowy wyjścia z UE kończy się 29 marca 2019 r., choć technicznie przyjmuje się, że rzeczywiste negocjacje potrwają do jesieni 2018 r. Rozmowy w imieniu UE prowadzi Komisja Europejska, zaś rolę unijnego negocjatora pełni szef zespołu negocjacyjnego KE Michel Barnier. Polityczny nadzór nad procesem sprawować będą państwa członkowskie poprzez wydanie (a następnie aktualizację) wytycznych negocjacyjnych. Efektem negocjacji będzie uzgodnienie tzw. umowy wyjścia, precyzującej warunki wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. Rozmowy dotyczyć będą także kształtu przyszłych relacji UE z Wielką Brytanią po Brexit.
Treść wytycznych negocjacyjnych zostanie przyjęta przez RE na dzisiejszym posiedzeniu, w którym będzie uczestniczyć premier Beata Szydło. W projekcie wytycznych wskazuje się na kluczowe zasady i obszary negocjacji. Z inicjatywy Polski do preambuły wytycznych wprowadzono dodatkową zasadę – wskazującą, że podejmowanie decyzji podczas całego procesu negocjacyjnego obywać się będzie w duchu jedności.
Przed oficjalnym rozpoczęciem posiedzenia odbędzie się spotkanie koordynacyjne szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie