„Dziennikarski poker". Wróblewski: Polska musi stać na płaszczyźnie prawa
Gościem dzisiejszego programu był poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski. Zapraszamy.
Bartłomiej Wróblewski powiedział, że można było się spodziewać tego, że po rozprawie Trybunał będzie chciał zastanowić się nad sprawą.
- Sprawa jest ważna, dlatego należało się spodziewać, że po rozprawie Trybunał będzie chciał się nad tym jeszcze zastanowić i być może doszlifować treść - zauważył.
- Ta praktyka jest normalna - dodał.
#DziennikarskiPoker | @bwroblewski: Należało się spodziewać, że po rozprawie Trybunał będzie chciał się zastanowić nad sprawą. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) July 13, 2021
Bartłomiej Wróblewski powiedział, że w działalności Adama Bodnara mieszały się elementy bycia rzecznikiem z tymi politycznymi i ideologicznymi.
- W działalności Adama Bodnara mieszał się element sprawowania funkcji RPO z działaniami politycznymi i ideologiami. Dlatego oczekiwania wobec nowego rzecznika są bardzo wysokie - przyznał.
- Wniosek od strony prawnej był bardzo kontrowersyjny. To pokazuje Bodnara jako polityka, a w mniejszym stopniu prawnika, który stoi na straży praw i wolności obywatelskich - dodał.
#DziennikarskiPoker | @bwroblewski: Adam Bodnar jest #RPO ale w jego działalności mieszał się element polityczny i ideologiczny. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) July 13, 2021
Bartłomiej Wróblewski powiedział, że naturalnym jest to, że w każdym państwie najważniejsza jest rodzima Konstytucja.
- W każdym państwie rzeczą oczywistą jest to, że najważniejsza jest rodzima Konstytucja, a nie prawo stanowione przez inną organizację - zaznaczył.
Bartłomiej Wróblewski przyznał, że Polska wchodząc do Unii europejskiej nie zrzekła się niepodległości.
- Ani Polska ani Hiszpania ani Francja nie zrzekły się niepodległości tworząc Unię Europejską. Państwa członkowskie przekazały Unii pewne kompetencje i tylko w tych granicach może ona działać - zauważył.
- Organy Unii nie mogą dodawać żadnych dodatkowych kompetencji - dodał.
#DziennikarskiPoker | @bwroblewski: Organy UE nie mogą dodawać nowych kompetencji oraz intepretować traktatów tak, by dawać sobie nowe kompetencje. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) July 13, 2021
Bartłomiej Wróblewski powiedział, że musimy być gotowi do kompromisu i rozmawiać konstruktywnie. Dodał jednak, że Polska nie może dać się zastraszyć.
- Nie powinniśmy dać się sprowokować, ale też nie powinniśmy być zbytnio bojaźliwi i uciekać od dyskusji. Musimy być stanowczy - zaznaczył.
- Polska musi stać na płaszczyźnie prawa. Nie możemy godzić się na próbę narzucenia zasad, na które się nie zgadzaliśmy - dodał.
#DziennikarskiPoker | @bwroblewski: Wiele państw unijnych jest zaniepokojona tym, co się dzieje w Unii. Polska musi swoje stanowisko stanowczo prezentować, wskazując na inne sądy konstytucyjne państw członkowskich. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) July 13, 2021