Przejdź do treści
10:39 Pakistan: Co najmniej 54 osoby zginęły wskutek ulewnych deszczów i powodzi
10:20 Polska: MSZ zakomunikowało ambasadzie Rosji, że atak na fabrykę firmy Barlinek to złamanie prawa międzynarodowego
09:48 NATO: trwają przygotowania do przekazania Ukrainie dodatkowych systemów Patriot
09:29 Reuters: grupy hakerskie powiązane z Chinami atakują tajwański przemysł półprzewodników
08:56 Korea Południowa: Sąd Najwyższy uniewinnił szefa Samsunga w sprawie głośnej fuzji
07:57 Irak: Około 50 zabitych i rannych w pożarze centrum handlowego
07:25 IMGW: burze, deszcz i wiatr na północnym zachodzie i południu kraju
07:00 USA: Groźne burze - mężczyzna zginął od uderzenia pioruna, kilkanaście osób rannych
05:35 Warszawa: Od czwartkowego poranka podziemna kolejka na linii M1 zatrzymuje się już na stacji Racławicka
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

"Dziennikarski poker". Przydacz: Apelujemy do władz w Mińsku o rozsądek

Źródło: Telewizja Republika

W programie „Dziennikarski poker” gościem redaktora Tomasza Sakiewicza był dziś wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Oprócz rozmowy na temat sytuacji na Białorusi, polityk zabrał głos w sprawie dzisiejszej rezygnacji Łukasza Szumowskiego z funkcji ministra zdrowia.

– Chciałbym podziękować ministrowi Szumowskiemu za bardzo dobrą współpracę także przy okazji wspólnych działań związanych z pandemią koronawirusa. Obserwowałem wówczas pracę i działania pana ministra i naprawdę chapeau bas za determinację, działania, dzięki którym przeszliśmy suchą nogą przez ten trudny okres. Wczoraj zrezygnował także wiceminister Janusz Cieszyński, który był podporą Ministerstwa Zdrowia, dziś dymisja wiceminister cyfryzacji, pani Wandy Buk - podkreślił na początek Przydacz. 

- Czy w tle decyzji ministra Cieszyńskiego i minister Buk mogą być decyzje o niepodwyższeniu pensji politykom? - zapytał prowadzący. 

– Trudno mi spekulować. Jednak z całą pewnością zarówno minister Cieszyński, jak i minister Buk to specjaliści w swoich dziedzinach, z bardzo dobrym wykształceniem, fantastyczni managerowie i z perspektywy rządu szkoda, że już ich nie ma - podkreślił wiceszef MSZ. 

– Trudno spekulować, nie znam przyczyn ich decyzji, mogę im tylko serdecznie podziękować za współpracę - dodał Marcin Przydacz. 

Później gość Telewizji Republika przeszedł już do tematu Białorusi. 

- Władze w Mińsku stosują taką rozgrywkę psychologiczną wobec społeczeństwa, korzystając z elementu strachu, jakim jest "wróg zewnętrzny", "wichrzyciele", ruchy wojsk, wszyscy dybią na Białoruś. Oczywiście nic takiego nie ma miejsca, natomiast to ma usprawiedliwić jakieś późniejsze ewentualne działania władz w Mińsku - podkreślił. 

– Apelujemy do władz w Mińsku o zdrowy rozsądek, deeskalację tej sytuacji. Z perspektywy Polski nie ma absolutnie żadnych podstaw do obaw o bezpieczeństwo. Dziś jeszcze pan prezydent odbył rozmowę z sekretarzem generalnym NATO, podczas tej rozmowy padło potwierdzenie i zapewnienie wspólnej, kolektywnej obrony, odstraszania, art. 5. Nie ma czego się obawiać. Możemy natomiast obawiać się tego, co może urażona duma zranionego władcy - ocenił podsekretarz stanu w MSZ. 

– Mam wrażenie, że tak właśnie pan prezydent Łukaszenka to postrzega. Zupełnie inaczej traktował przecież protesty, na których byli młodzi ludzie, których mógł obśmiać, uznać, że chodzą na pasku zachodnich imperialistów. Inaczej w przypadku, gdy miński zakład traktorów, struktury robotnicze, sól ziemi, na której zawsze opierał swoją władzę, domagają się, aby ustąpił z urzędu - wskazał. 

– Myślę, że jest to dla Łukaszenki zaskoczenie. Stąd takie dziwne ruchy i chęć wywołania przekonania o agresorze zewnętrznym, wpływie zewnętrznym, bo przecież nie może to być wina władz w Mińsku, tylko „wichrzycieli z Zachodu” - dodał Przydacz. 

– Większość protestujących na dzień dzisiejszy chce pozostać w swoim kraju, myśli o nim przyszłościowo, chce dokonać zmian wedle swojego pomysłu. Mają do tego absolutne prawo, to jest ich państwo, nam nic do tego. W sytuacji, gdyby te osoby były poszkodowane, my powinniśmy jednak wyciągnąć do nich tę dobrosąsiedzką pomocną dłoń - podkreślił wiceminister. 

- Putin traci Białoruś? - zapytał red. Sakiewicz. 

– Społeczeństwo białoruskie, bardzo doświadczone przez historię, tam substrat etniczny mocno się zmieniał, było przede wszystkim poddawane sowieckiej propagandzie przez wiele lat, a już za czasów obecnego prezydenta – kolejnej, antyzachodniej, prorosyjskiej - wskazał rozmówca. 

– Przestrzegałbym zatem przed nadzieją, że Białoruś chce iść w kierunku zachodnim, w któryn jest obecnie Ukraina. Tam również ten proces trwał zresztą bardzo długo. Pewne rzeczy są tak głęboko wdrukowane w głowy ludzi, że to długi proces, aby się odedukować - dodał. 

– Z całą pewnością posiadanie jakiejkolwiek perspektywy i zobaczenie innej rzeczywistości wpływa na zmianę mentalności. Dlatego młode pokolenie na pewno jest mniej prorosyjskie niż to starsze, wychowane jeszcze w czasach sowieckich. Przestrzegałbym jednak przed takim hurraoptymizmem, że społeczeństwo białoruskie zmieniło się z dnia na dzień - ocenił. 

– Owszem, Białorusini nie chcą władzy Łukaszenki, co widzimy po protestach. Tym niemniej debata dotycząca przyszłości tego państwa nie została jeszcze przeprowadzona. Mam nadzieję, że wkrótce to sami Białorusini będą decydować o tym, jak ma wyglądać ich państwo - wskazał gość redaktora Tomasza Sakiewicza.

 

 

TV Republika

Wiadomości

Dzisiaj burze, deszcz i wiatr. Wiemy więcej

Robią to coraz śmielej! Niemiecka gazeta pisze o "współwinie Polaków w czasie Holokaustu"

Tour de France: Abrahamsen wygrywa w Tuluzie, upadek Pogacara, Healy nadal liderem

Skandaliczny wpis Instytutu Pileckiego. Internauci w szoku! [KOMENTARZE]

Aktualna sytuacja na rynku ropy naftowej w USA

Usyk vs Dubois 2: Rewanż o niekwestionowane mistrzostwo wagi ciężkiej już w sobotę

Małgorzata Manowska zawiadamia prokuraturę. Chodzi o wybory prezydenckie

Zrobię wszystko, żeby wrócił. Obiecuje Jan Urban

Dziesiątki zabitych i rannych w pożarze centrum handlowego

Przez lata rozbawiała Polaków do łez. "To najsmutniejszy poranek..."

W piątek ruszają rozgrywki PKO BP Ekstraklasy!

Dlaczego Sikorski skarży się na biskupów Papieżowi?

Zlikwidowano prorosyjską grupę hakerską NoName. Odpowiadała za cyberataki na kraje wspierające Ukrainę

Horror w Las Palmas: 17-latka podpalona przez imigranta

Agnieszka Holland: Tusk zarządza masą upadłościową koalicji

Najnowsze

Dzisiaj burze, deszcz i wiatr. Wiemy więcej

Aktualna sytuacja na rynku ropy naftowej w USA

Usyk vs Dubois 2: Rewanż o niekwestionowane mistrzostwo wagi ciężkiej już w sobotę

Małgorzata Manowska zawiadamia prokuraturę. Chodzi o wybory prezydenckie

Zrobię wszystko, żeby wrócił. Obiecuje Jan Urban

Robią to coraz śmielej! Niemiecka gazeta pisze o "współwinie Polaków w czasie Holokaustu"

Tour de France: Abrahamsen wygrywa w Tuluzie, upadek Pogacara, Healy nadal liderem

Skandaliczny wpis Instytutu Pileckiego. Internauci w szoku! [KOMENTARZE]