Dzieci a nauka. Za dużo czy za mało materiału? Wiemy, co sądzą Polacy
54,3 proc. badanych uważa, że uczniowie w szkołach podstawowych i średnich mają do przyswojenia zbyt wiele materiału; 23,2 proc. jest przeciwnego zdania.
Pod koniec marca minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że resort rozpoczął prace nad odchudzeniem podstawy programowej. "Należy przejrzeć podstawy programowe wszystkich przedmiotów, zastanowić się, co z nich wyjąć, żeby osiągnąć efekt krótszego tygodnia nauki dla uczniów. W zależności od rocznika, poziomu szkoły, będzie to trzy, cztery albo pięć godzin. Mamy świadomość, że dzieci za długo przebywają na lekcjach, że tego +zakuwania+ jest za dużo" - powiedział Przemysław Czarnek w wywiadzie dla PAP.
Według sondażu przeprowadzonrego przez SW Research dla "Rzeczpospolitej" uczestnicy zostali zapytani czy "uczniowie w szkołach podstawowych i średnich mają do przyswojenia zbyt wiele materiału", bez odniesienia do tego czy należałoby zmniejszyć liczbę lekcji w tygodniu. Na pytanie "czy uczniowie w szkołach podstawowych i średnich mają do przyswojenia zbyt wiele materiału" odpowiedzi "tak" udzieliło 54,3 proc. respondentów. Na to samo pytanie 23,2 proc. badanych odpowiedziało "nie". 22,5 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
Według senior project manager w SW Research Justyny Sobczak, 78 proc. ankietowanych w wieku do 24 lat sądzi, że uczniowie w szkołach podstawowych i średnich mają do przyswojenia zbyt wiele materiału.
"Takiego samego zdania jest częściej niż co druga osoba (57 proc.) z wykształceniem wyższym. Prawie 6 na 10 respondentów (58 proc.) z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł netto oraz taki sam odsetek badanych z miast wielkości między 100 a 199 tys. mieszkańców sądzi, że uczniowie szkół podstawowych i średnich są przeciążeni ilością materiału do przyswojenia" - zaznaczyła Sobczak.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 25-26 kwietnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia