Przejdź do treści
Republika Gościem Poranka w Radio Republika będzie w środę (14 maja) Jan Kanthak (Prawo i Sprawiedliwość). Początek audycji o godz. 7:08. Polecamy!
23:41 475 tys. wyborców głosujących poza Polską zarejestrowało się jak dotąd przed pierwszą turą wyborów prezydenckich - poinformowało MSZ. Jest to o 100 tys. więcej zgłoszeń niż w analogicznym okresie poprzedzającym wybory w 2020 r.
23:32 Ponad miliard złotych wyniosły na koniec marca br. długi branży gastronomicznej - o 0,3 proc. więcej niż rok temu i 41 proc. więcej wobec 2021 r. - wynika z danych BIG InfoMonitor
21:45 Cannes 2025. Robert De Niro odebrał Honorową Złotą Palmę
18:41 Karol Nawrocki do mieszkańców Zabrza, którzy w referendum odwołali prezydent z Koalicji Obywatelskiej: "powiedzieliście nie złej władzy"
18:42 Odnosząc się do gospodarczego rozwoju Polski, Karol Nawrocki opowiedział się w Zabrzu za dalszym wydobyciem węgla - gwarancji bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju
18:45 "Szczęść Zabrze, szczęść Polsko. Nic o nas bez nas", powiedział - po polsku! - przybyły do Zabrza zwycięzca I tury wyborów prezydenckich w Rumunii George Simion. Jak podkreślił, był w Polsce już 20 razy, a nasz kraj bardzo mu się podoba
18:53 Niewybrane przez nikogo władze UE chciały ukraść wybory w Rumunii, ale naród rumuński kocha wolność i nie zgodził się na ten dyktat - powiedział George Simion. Wystąpieniu Simiona towarzyszyły okrzyki Zabrzan: Polska Rumunia - wspólna sprawa!
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Dworzec w Pruszczu Gdańskim jest już otwarty dla podróżnych

Źródło: PKP SA

Nowoczesny, funkcjonalny, komfortowy oraz proekologiczny – nowy dworzec w Pruszczu Gdańskim od dziś obsługuje podróżnych. Obiekt powstał w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, według autorskiej koncepcji PKP S.A.

Nowy dworzec w Pruszczu Gdańskim powstał w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Został wybudowany w miejscu dawnego, niefunkcjonalnego obiektu. Otwarty dziś dworzec jest dostosowany do potrzeb wszystkich grup pasażerów, w tym osób o ograniczonej mobilności.

Przestrzeń obsługi podróżnych wewnątrz budynku ograniczono do holu pełniącego funkcję poczekalni oraz toalet. W poczekalni znajdują się ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności zainstalowano ścieżki prowadzące w budynku dworca i jego bezpośrednim otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille`a oraz tablice dotykowe z planem dworca.

– Nowy dworzec w Pruszczu Gdańskim, wybudowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, to kolejny dowód na to, jak rząd i PKP intensywnie pracują nad tym, aby Polacy mieli dostęp do nowoczesnej i przyjaznej kolei. Nie tylko w największych miastach, ale w całym kraju. Podobne, innowacyjne dworce, służą już pasażerom m.in. w Oświęcimiu, Bielsku Podlaskim czy Nidzicy. I, oczywiście, na tym nie koniec, ponieważ Program Inwestycji Dworcowych, obejmujący zarówno modernizację istniejących obiektów, jak i budowę zupełnie nowych, wkracza właśnie w drugi etap – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Dla mieszkańców Pruszcza Gdańskiego oraz okolicznych miejscowości to niezwykle ważna i długo wyczekiwana inwestycja. Doskonale wpisuje się w realizowany aktualnie szeroki program modernizacji i unowocześniania polskich kolei, rewitalizacji dworców oraz realizowaną przez rząd politykę rozwoju transportu publicznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Pokazuje też, że dla wygody i bezpieczeństwa pasażerów PKP sprawnie realizuje nie tylko takie inwestycje, jak w Gdańsku, ale też w mniejszych miejscowościach – dodaje Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.

– Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego i całej aglomeracji gdańskiej zyskali nowoczesny funkcjonalny dworzec, zapewniający obsługę podróżnych na miarę XXI wieku. To kolejna inwestycja, która stanowi istotny element walki z wykluczeniem komunikacyjnym mniejszych ośrodków. To także kolejny dworzec oddany do użytku w ramach szeroko zakrojonego Programu Inwestycji Dworcowych, obejmującego całą Polskę i realizowanego z rozmachem od 2016 roku – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Przystępując do realizacji inwestycji dworcowej w Pruszczu Gdańskim i decydując się na wybór formuły Innowacyjnego Dworca Systemowego, chcieliśmy, aby mieszkańcy zyskali wizytówkę swojego miasta, którą mogą się pochwalić, a pasażerowie mieli dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań zapewniających komfort i bezpieczeństwo oczekiwania na pociąg. To się udało. Dziś otwieramy zupełnie nowy dworzec w Pruszczu Gdańskim, mieście stanowiącym bardzo ważny punkt na kolejowej mapie województwa pomorskiego. Przypomnę, że niedawno otworzyliśmy po gruntownej modernizacji piękny dworzec Gdańsk Główny, który był największym ze zrealizowanych dotychczas przedsięwzięć w ramach Programu Inwestycji Dworcowych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec w Pruszczu Gdańskim posiada prostą, geometryczną bryłę, elewację ze szkła, aluminium i cegły klinkierowej. Na uwagę zasługuje także wieża zegarowa. Przestrzeń obsługi podróżnych została maksymalnie doświetlona poprzez zastosowanie przeszkleń, zaś zaplecze techniczne dworca jest „ukryte” za elewacją wykonaną z cegły klinkierowej. Bryłę nowego obiektu uzupełniła zintegrowana z nim wiata, pod którą znajdą się ławki dla podróżnych oraz stojaki rowerowe.

Innowacyjny Dworzec Systemowy w Pruszczu Gdańskim jest ekologiczny i bezpieczny. W budynku zainstalowano energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą. Na dachu znalazły się 24 panele fotowoltaiczne do wytwarzania „zielonej energii”, a także urządzono zielony dach z roślinnością ekstensywną. Komfort termiczny w budynku zapewniają odpowiednio dobrane materiały budowlane o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, a także pompy ciepła powietrze-powietrze służące ogrzewaniu budynku. Pracę całości urządzeń i instalacji na dworcu nadzoruje system BMS (Building Management System) odpowiadający również za optymalizację zużycia mediów. Istotnym elementem inwestycji była poprawa bezpieczeństwa osób i mienia, w tym montaż nowych systemów: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

– Powstanie nowego dworca w Pruszczu Gdańskim nie było możliwe bez dotacji z funduszy europejskich o kwocie ponad 9,1 mln zł. To wyjątkowy przykład tego, jak środki Unii Europejskiej przyczyniają się do zwiększenia funkcjonalności polskiego transportu poprzez budowę innowacyjnego dworca. Gratulujemy realizacji tak wspaniałej inwestycji, która jest doskonałym przykładem na to, że unijna polityka spójności gwarantuje poprawę życia obywateli w Polsce, a także pozwala na wprowadzenie rozwiązań przyjaznych dla klimatu – mówi Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

– Przebudowa kolejnego dworca kolejowego to doskonały przykład tego, jak wsparcie finansowe z Unii Europejskiej przekształca infrastrukturę w naszym kraju. Dzięki środkom z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko podróżni mogą już w pełni korzystać z nowego dworca – mówi Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Zmieniła się także aranżacja bezpośredniego otoczenia dworca oraz organizacja ruchu. Na nowo wytyczono chodniki oraz drogę, a także tereny zielone. Tuż przy dworcu powstały po dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami i samochodów elektrycznych oraz aż 15 stojaków rowerowych wraz ze słupkiem naprawczym (poza pięcioma znajdującymi się pod wiatą dworcową). Aranżację przestrzeni wokół budynku uzupełniły elementy małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie).

Prace budowlane związane z budową nowego dworca w Pruszczu Gdańskim trwały od lipca 2021 roku. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 9,1 mln złotych brutto.

PKP SA

Wiadomości

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą

Kaczyński pokazuje, jak Tusk chce ukryć prawdę przed Polakami

Hubert Hurkacz w ćwierćfinale turnieju ATP po sześciogodzinnym maratonie z Mensikiem

"Czysta woda" w TVP w likwidacji bardzo drogo nas kosztuje

Polscy żołnierze trafią na Ukrainę, jeśli wygra Trzaskowski

Nie można osądzić sprawcy profanacji pomnika Żołnierzy Wyklętych, bo sędzia był "nieprawidłowy"

Marta Nawrocka gościem programu „Wstajemy” w Telewizji Republika

Polak gotowy na Rajd Portugalii. Kajetanowicz zakończył przygotowania

Hipokryzja Tuska obnażona. Simion przypomniał zdjęcie z Putinem

Emil Stępień przerywa milczenie: „Doda manipulowała ludźmi i sądami”

"Debata prezydencka" w TVP w likwidacji nie porwała widzów

Wstrząsy w Neapolu. Superwulkan pod miastem znów się poruszył

Najnowsze

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji

Kaczyński pokazuje, jak Tusk chce ukryć prawdę przed Polakami

Hubert Hurkacz w ćwierćfinale turnieju ATP po sześciogodzinnym maratonie z Mensikiem

"Czysta woda" w TVP w likwidacji bardzo drogo nas kosztuje

Polscy żołnierze trafią na Ukrainę, jeśli wygra Trzaskowski

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą