Przejdź do treści
Republika Gościem Poranka w Radio Republika będzie w środę (14 maja) Jan Kanthak (Prawo i Sprawiedliwość). Początek audycji o godz. 7:08. Polecamy!
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Dworek Milusin w Sulejówku. To tu rodzina Piłsudskich spędziła najszczęśliwsze chwile [WIDEO]

Źródło: Twitter.com

Rodzina Piłsudskich mieszkała w Sulejówku w Dworku Milusin trzy lata. Aleksandra Piłsudska w swoich wspomnieniach napisała, że lata spędzone w Dworku Milusin to był najszczęśliwszy czas dla rodziny - powiedziała historyczka Małgorzata Basaj, kierowniczka działu wystaw i popularyzacji nauki w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Dwór Milusin w Sulejówku Józefa i Aleksandry Piłsudskich powstał w 1923 roku według projektu architekta Kazimierza Skórewicza w modnym wtedy stylu dworkowym. Rodzina Piłsudskich mieszkała tu przez trzy lata, gdy Marszałek zrezygnował z pełnienia funkcji państwowych. "Wprowadzili się wiosną 1923 roku i mieszkali do czerwca 1926 roku. Wtedy Piłsudski wrócił do polityki, a cała rodzina przeprowadziła się do Belwederu. Dworek Milusin stał się wtedy rezydencją letnią, do której często przyjeżdżała Aleksandra z dwiema córkami Wandą i Jadwigą" - powiedziała PAP.PL historyczka Małgorzata Basaj.

Dworek Milusin w Sulejówku. To tu rodzina Piłsudskich spędziła najszczęśliwsze chwilehttps://t.co/asU1Tm94Ww

— PAP (@PAPinformacje) November 11, 2023

Przypomniała, że w styczniu 1921 roku Aleksandra Szczerbińska, która nie była jeszcze żoną Józefa Piłsudskiego, kupiła w Sulejówku dwie działki o nazwach "Willa Otradno" i "Willa Milusin". Na jednej z nich stał Drewniak – letni dom, wybudowany w popularnym stylu świdermajer.

"Otoczony lasem teren okazał się idealnym miejscem na odpoczynek dla marszałka i jego rodziny. Dwa lata później, Piłsudscy wprowadzili się do dworku – daru żołnierzy dla swojego dowódcy" - powiedziała. Dużą część ogrodu zajmował las, ale też był warzywnik, pasieka, sad owocowy. "Aleksandra Piłsudska w swoich wspomnieniach napisała, że lata spędzone w Dworku Milusin to był najszczęśliwszy czas dla rodziny. Pewno z tego powodu, że Józef Piłsudski wycofał się z życia politycznego i miał więcej czasu dla rodziny, chociaż dalej pracował, ale już w innym charakterze" - zaznaczyła i dodała, że Piłsudscy bardzo sobie cenili las wokół dworku nie pozwalając ingerować w jego przestrzeń.

W okresie II wojny światowej dworek przetrwał w stanie nienaruszonym i zachowało się całe jego wyposażenie.

"Natomiast w 1948 roku na polecenie ówczesnych władz państwowych wszystkie rzeczy z dworku zostały spakowane, wywiezione i ślad po nich zaginął. Udało się odnaleźć tylko kilkanaście najcenniejszych przedmiotów i one wszystkie znajdują się w salonie w Milusinie. To między innymi komplet wypoczynkowy, obrazy, kandelabry czy amfora" - powiedziała.

Jednym z sąsiadów Piłsudskich w Sulejówku była rodzina Moraczewskich.

"Józef Piłsudski z Jędrzejem Moraczewskim pierwszym premierem II Rzeczpospolitej lubili ze sobą dyskutować. Te dyskusje początkowo prowadzili przez płot. Z biegiem czasu Piłsudski zdecydował, że przy płocie stanie ławeczka, aby premier Moraczewski mógł sobie na niej siedzieć. Dzisiaj można tę ławeczkę w ogrodzie odnaleźć" - zaznaczyła i dodała, że wybudowano też małe furtki prowadzące do sąsiadów, aby skrócić sobie do nich drogę.

W dworku znajdowała się też biblioteka licząca około 1,5 tysiąca książek, które zaginęły.

"To właśnie tutaj powstała jedna z najważniejszych prac Piłsudskiego książka "Rok 1920" i tutaj wspólnie ze swoją nad tą książką pracował. To Aleksandra spisywała tę książkę, którą dyktował Józef. Pracowali nocami, bo Józef lubił pracować w nocy, a rano dłużej pospać" - powiedziała.

Według historyk w Sulejówku rodzina Piłsudskich wraz z gosposią Adelcią żyła skromnie, ponieważ "Piłsudski zrzekł się swojej pensji i utrzymywał rodzinę z tego, co zarobił swoją pracą pisarską".

"Postać Józefa Piłsudzkiego jednego z najważniejszej postaci w historii Polski jest wystarczającym motywem, aby do Milusina przyjechać" - podsumowała Basaj.

Materiał wideo dostępny na https://wideo.pap.pl/videos/70426/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/historyczka-w-dworku-milusin-w-sulejowku-rodzina-pilsudskich-spedzila-najszczesliwsze

PAP, Twitter

Wiadomości

Finowie skończą z Imperium Rosyjskim? W imię NATO

Lider portugalskich konserwatystów zasłabł na wiecu wybroczym

Brytyjscy posłowie chcą zbanować prezydenta Serbii. Dał powód

Terroryzowani mieszkańcy założyli w stolicy obóz protestacyjny

Zelenski apeluje do Trumpa o interwencję w Stambule

AKTUALIZACJA

Ameryka reaguje w sprawie Tuska. Kongresmeni piszą do Komisji Europejskiej

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą

Kaczyński pokazuje, jak Tusk chce ukryć prawdę przed Polakami

Hubert Hurkacz w ćwierćfinale turnieju ATP po sześciogodzinnym maratonie z Mensikiem

"Czysta woda" w TVP w likwidacji bardzo drogo nas kosztuje

Polscy żołnierze trafią na Ukrainę, jeśli wygra Trzaskowski

Nie można osądzić sprawcy profanacji pomnika Żołnierzy Wyklętych, bo sędzia był "nieprawidłowy"

Najnowsze

AKTUALIZACJA

Ameryka reaguje w sprawie Tuska. Kongresmeni piszą do Komisji Europejskiej

Terroryzowani mieszkańcy założyli w stolicy obóz protestacyjny

Zelenski apeluje do Trumpa o interwencję w Stambule

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Finowie skończą z Imperium Rosyjskim? W imię NATO

Lider portugalskich konserwatystów zasłabł na wiecu wybroczym

Brytyjscy posłowie chcą zbanować prezydenta Serbii. Dał powód