Na stronach Niezależna.pl, vod.gazetapolska.pl oraz na Facebooku portalu i tygodnika dziś o godz. 19 emisja edukacyjnego programu „Dumni Biało-Czerwoni. Papież Polak”. Projekt ma przypomnieć „ogromne zasługi Jana Pawła II i dać odpór wściekłemu atakowi środowisk lewackich na jego osobę” – informują twórcy.
W produkcji znajdą się m.in. rozmowy z historykiem i publicystą Tadeuszem Płużańskim, legendą Solidarności Adamem Borowskim oraz przedstawicielami Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Opowiemy o ciekawostkach z życia Karola Wojtyły, jego drodze od Wadowic do Watykanu, a także historycznym pontyfikacie. Ponadto odwiedzimy sanktuarium Jana Pawła II w Radzyminie oraz porozmawiamy z jego kustoszem.
16 października 1978 r. o godz. 18.44 z loggii bazyliki św. Piotra kardynał protodiakon ogosił: „Habemus papam!”, informując, że Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową. Już pierwsze przemówienie biskupa Rzymu zwiastowało, że to będzie pontyfikat inny od wszystkich dotychczasowych. Jan Paweł II odmienił Kościół oraz jak nikt dotychczas zapisał się na kartach naszej historii.
– Jan Paweł II nie jest człowiekiem do podziwiania, tylko do naśladowania– możemy często usłyszeć od przedstawicieli pokolenia JPII. Pewne jest, że papież Polak wywarł ogromny wpływ na miliony ludzi na świecie, a także przyczynił się do wielu zmian ustrojowych. Historycy i politolodzy są zgodni, że gdyby nie ten pontyfikat, to władza komunistyczna w Polsce mogłaby utrzymywać się przez kolejnych wiele lat, a ewentualne próby jej obalenia spowodowałaby niewyobrażalny rozlew krwi.
Ale to nie wszystko, bo to, co Jana Pawła II szczególnie charakteryzowało, to miłość bliźniego. Na spotkania z nim przybywały miliony ludzi. Usunął bariery oddzielające papieża od wiernych, żartował z nimi, błogosławił, rozmawiał bezpośrednio. Uwielbiał kontakt z młodzieżą. Jego inicjatywą były Światowe Dni Młodzieży, które nadal gromadzą ogromne tłumy z całego globu.