Duda o spotkaniu z Trumpem: będziemy rozmawiali o planach związanych z relokacją wojsk
Obronność, współpraca militarna i handlowa oraz energetyka to główne tematy przyszłotygodniowej rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem - poinformował prezydent Andrzej Duda. Jak zapowiedział, omówione zostaną plany USA związane z relokacją wojsk oraz kwestia wykorzystania energii nuklearnej.
Prezydent podkreślił na konferencji prasowej, że taka konsultacja z ministrami zajmującymi się poszczególnymi dziedzinami, w których mają być prowadzone rozmowy z Trumpem była "absolutnie konieczna".
"Omówiliśmy poszczególne tematy, ja poprosiłem o przedstawienie mi zwięzłego opisu bieżącej sytuacji, a następnie przedyskutowaliśmy kwestie tego, czego możemy się spodziewać i w jakim kierunku zmierzać w tych rozmowach (z prezydentem Donaldem Trumpem - red.)" - powiedział Andrzej Duda, oceniając, że polska delegacja będzie dobrze przygotowana do spotkania z Trumpem i przedstawicielami jego administracji.
Andrzej Duda przekazał również, że w trakcie ostatniej rozmowy telefonicznej z prezydentem USA ustalili, że do spotkania dojdzie, gdy pandemia koronawirusa "będzie dobiegała końca", a przez ostatnie tygodnie trwały rozmowy w tej sprawie na poziomie dyplomatycznym.
Prezydent informował także o tematach rozmów z Trumpem. Wśród nich wymienił m.in. obronność, w tym "współpracę militarną, sojuszniczą" między Polską i USA oraz w ramach NATO.
Zapowiedział, że będzie rozmawiał z prezydentem USA "na temat planów związanych z dalszymi decyzjami amerykańskimi, co do tego, w jakim kierunku zostaną przemieszczone jednostki, o których pan prezydent Donald Trump mówił dosłownie kilka dni temu, że będą one relokowane".
Chodzi o zapowiedź redukcji liczby amerykańskich wojskowych stacjonujących w Niemczech do 25 tys. Na początku czerwca o takich planach Białego Domu informował dziennik "Wall Street Journal". Część sił miałaby być przerzucona do Polski.
"Na pewno rozmowa będzie dotyczyła także tego, natomiast jakie będą w tym zakresie propozycje amerykańskie, to pozwólcie państwo, że poczekamy do wizyty" – dodał prezydent.
Jako kolejne tematy wymieniał współpracę handlową, relacje dwustronne oraz współpracę w dziedzinie energetyki. Przypomniał, że Polska importuje do terminala LNG w Świnoujściu gaz skroplony z USA. "Nie ma co kryć, że mamy również plany umieszczenia kolejnego gazoportu, tym razem najprawdopodobniej pływającego w rozbudowywanym porcie gdańskim i w związku z tym te relacje także nabierają na przyszłość być może nowych barw" - mówił prezydent.
"Będziemy na pewno rozmawiali na temat współpracy pomiędzy polskimi firmami, polskimi władzami, a firmami ze Stanów Zjednoczonych i władzami Stanów Zjednoczonych w zakresie konwencjonalnej energii nuklearnej i jej wykorzystania" - powiedział prezydent Duda.
Zaznaczył, że te rozmowy są kontynuowane, a ze strony polskiego rządu prowadzi je pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Ostatnimi z tematów - mówił Duda - będą bezpieczeństwo telekomunikacyjne, rozwój sieci 5G oraz współpraca technologiczna. Prezydent przypomniał w tym kontekście, że firma Microsoft ogłosiła, że zamierza w Polsce zainwestować miliard dolarów, po to, żeby zainstalować nowoczesne centrum baz danych, we współpracy z PKO. "To jest ogromna amerykańska inwestycja i będę chciał z panem prezydentem Donaldem Trumpem rozmawiać o kolejnych dużych amerykańskich inwestycjach w naszym kraju" - powiedział Andrzej Duda.