Duda o likwidacji kopalń: To cios w polski przemysł i gospodarkę

– W trakcie powstawania tej ustawy nie zostały zachowane "jakiekolwiek procedury dialogu społecznego i konsultacji społecznych – stwierdził europoseł Andrzej Duda. Kandydat PiS na prezydenta, odnosząc się do uchwalonej przez Sejmu ustawy, która zakłada m.in. likwidację kopalń, stwierdził, że to „zdecydowany cios w polski przemysł i polską gospodarkę”.
Europoseł PiS i kandydat tej partii na prezydenta Andrzej Duda powiedział na konferencji w Krośnie (Podkarpackie), że wniosek PiS do TK będzie dotyczył zarówno treści ustawy jak i procedury jej uchwalenia.
Ustawa sprzeczna z konstytucją?
Jego zdaniem, przyjęta ustawa naruszyła też artykuł 65. Konstytucji. – Jest w nim mowa, że obowiązkiem rządu jest prowadzenie polityki zmierzającej do pełnego zatrudnienia. Przyjęta ustawa w zasadzie wprost przewiduje likwidacje kopalń, a więc utratę miejsc pracy. Więc jeżeli mamy ustawę, która wprost prowadzi do zwolnień - jest to ewidentna sprzeczność – podkreślił A. Duda.
Jak podkreślił, w trakcie powstawania tej ustawy nie zostały zachowane "jakiekolwiek procedury dialogu społecznego i konsultacji społecznych”. – To pokazuje jasno sprzeczność z normami konstytucyjnymi – podkreślił europoseł.
Cios w polską gospodarkę
Duda powiedział też, że przyjęta w piątek przez Sejm ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego to „zdecydowany cios w polski przemysł i polską gospodarkę”.
Jak mówił, rząd powinien tworzyć miejsca pracy, a nie je likwidować. – Dzisiaj powinniśmy iść za tym głosem, który podnosi się w UE, za głosem reindustrializacji, za głosem tworzenia nowych miejsc pracy, tak potrzebnych w Polsce – powiedział A. Duda na konferencji prasowej w Kośnie (Podkarpackie).
Europoseł PiS podkreślił, że przyjęta przez Sejm ustawa, tak naprawdę likwiduje kopalnie. W jego ocenie jest to stworzenie nowych, uproszczonych reguł likwidowania kopalń w Polsce.
Uchwalona w piątek nowelizacja zapewnia finansowanie z dotacji budżetowej likwidowanie kopalni, przejętej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2015 r. Głównym zadaniem SRK - zgodnie z ustawą - jest "prowadzenie likwidacji kopalni", ale też "tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni". Przyjęte zmiany przewidują też, że część kopalni przejętej przez SRK może być sprzedana, np. chętnemu inwestorowi.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości

Jack Strong na X ujawnia: w ministerstwie sprawiedliwości mają już dość Bodnara i czekają na powrót Ziobry
Szef MSWiA nie wie, że sąd administracyjny cofnął dwie decyzje dot. odebrania poświadczeń prof. Cenckiewiczowi?
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Prezydent o zbrodni w Michniowej: miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie
Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika
Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]
Najnowsze

Jack Strong na X ujawnia: w ministerstwie sprawiedliwości mają już dość Bodnara i czekają na powrót Ziobry

Pomyłka dyżurnego mogła skończyć się katastrofą. Duże opóźnienia pociągów w Małopolsce

„Rewolwer” - Tusk namawiał Hołownię do zamachu stanu

Jaka pogoda przez weekend? Niestety, będą burze, ale jest nadzieja na poprawę pogody
