Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
21:50 Resorty energii, aktywów państwowych i finansów prowadzą analizy, ale jeszcze nie podjęły decyzji w sprawie ewentualnego przedłużenia obowiązywania pakietu CPN
21:44 Real Madryt poinformował, że papież Leon XIV otrzymał tytuł honorowego socio. Robert Francis Prevost przyznał, że kibicuje hiszpańskiemu klubowi piłkarskiemu, a w poniedziałek był na stadionie Santiago Bernabeu na spotkaniu z wiernymi
21:01 Prezydent USA Donald Trump nominował w czwartek prokuratora federalnego Jaya Claytona na stanowisko Dyrektora Wywiadu Narodowego
20:40 Pięciu policjantów zostało zastrzelonych w stanie Michoacan na zachodzie Meksyku, na obszarze działalności kartelu Jalisco Nueva Generacion (CJNG). Media podkreślają, że atak nastąpił dzień przed rozpoczęciem mistrzostw świata w piłce nożnej
19:50 Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek o odwołaniu zaplanowanych na nadchodzącą noc ataków na Iran. Dodał, że końcowe ustalenia dotyczące porozumienia z Iranem zostały zaakceptowane
19:02 W żadnym z krajów - zarówno gospodarzy mundialu, czyli USA, Kanadzie i Meksyku, jak i państwach europejskich - nie odnotowuje się obecnie zachorowań na gorączkę krwotoczną ebola
18:05 Narodowy Instytut Wolności przyznał "Akcji Demokracji" 406 930 zł na „wsparcie bieżących działań i rozwój instytucjonalny”. To organizacja znana z głośnej afery z kampanii prezydenckiej 2025 roku - szczegóły na tvrepublika.pl
18:00 Od 18 czerwca apteki będą mogły wprowadzić dzielnie recept. Oznacza to, że pacjenci nie będą zmuszeni do realizacji całej recepty w jednym miejscu
17:26 Część pięter i korytarzy Pentagonu zamknięto, a z innych ewakuowano ludzi z powodu „incydentu z udziałem niebezpiecznych substancji” - podała w czwartek stacja CNN
17:16 Premier Węgier Peter Magyar przyznał, że jego ugrupowanie Tisza przygotowuje projekt ustawy, który umożliwi odwołanie z urzędu prezydenta Tamasa Sulyoka
Ważne Ukazała się najnowsza książka prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wlkp. zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem 12 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik PRZY PARAFII PIERWSZYCH MĘCZENNIKÓW W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Oświęcim zaprasza na spotkanie z dr. Oskarem Kidą 12 czerwca, godz. 18:00 ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 11a, Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie z posłami Mariuszem Krystianem, Pawłem Szrotem. 12 czerwca, godz. 18:00 "Ale Sztuka Bistro", ul. Rynek 14, Chrzanów
Wydarzenie Marek Jakubiak i Andrzej Kobylarz zapraszają na II Namiot Republikański, który odbędzie się w dniach 12–14 czerwca w ośrodku SUS Mazuria na Mazurach, uczestnikami wydarzenia będą wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki oraz Adam Borowski
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” Ciechanów zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 17.00, ul. Mickiewicza 1, Ciechanów, Sala NSZZ Solidarność
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 19.00, ul. Witosa 1, Chorzele, Strażnica OSP
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bydgoszcz zaprasza na spotkanie z dr Stefanem Patuszewskim, autorem książki "Bydgoska młodzież na barykadach lat 80 XX wiek". 13 czerwca, godz. 13:00 Biblioteka UKW, I piętro Bydgoszcz
Wydarzenie ROG zaprasza na Marsz Pamięci w Auschwitz. 86. rocznica transportu Polaków. 14 czerwca, 12:00, Plac przed dworcem PKP Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Oborniki Śl. zaprasza na Mszę Św. w intencji Ojczyzny w związku z rocznicą pierwszego transportu więźniów do Auschwitz. 14 czerwca, godz.17:30 Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Bagnie
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Płock zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, 14 czerwca, godz. 16:00 Kościół pw. św. Stanisława Kostki, ul. Jachowicza 4, Płock
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" w Pleszewie i Kaliszu zapraszają na spotkanie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i prof. Przemysławem Czarnkiem. 14 czerwca, godz. 13:00 na Rynku w Kaliszu
Wydarzenie Zapraszamy na Gwiaździsty zlot Klubu "Gazety Polskiej" Dzierżoniów II i ORP NA WIELKĄ SOWĘ im. por. J. Kaszyńskiego ku czci Żołnierzy Niezłomnych zamordowanych w Dzierżoniowie. WIELKA SOWA, 14 CZERWCA, GODZ. 12:00
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Koszalin zaprasza na spotkanie z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu wezmą udział także posłowie: Małgorzata Golińska i Marek Subocz. 15 czerwca, godz. 18:00, Kino Wolność, ul. Wyszyńskiego 65, Szczecinek
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Burmistrz Skawiny i przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Ryszard Majdzik zapraszają na protest przeciwko budowie trasy S7 przebiegającej przez gminę. 17 czerwca, godz. 11:00-14:00, Kraków, przejście dla pieszych, ul. Skotnicka (obok domu weselnego)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Hrubieszów zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą Oskarem Kidą. 18 czerwca, godz. 17:00. HSM Słoneczko, ul. Polna 19, Hrubieszów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Słupsk zaprasza na plenerowe spotkanie otwarte z posłami Patrykiem Jakim, Tobiaszem Bocheńskim i Michałem Kowalskim. 20 czerwca, godz. 14.00, Park im. J. Waldorffa, przy ul. Jana Pawła II w Słupsku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny 20 czerwca, godz. 16:00 Przemarsz od kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela do kościoła p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Ryki II zaprasza na uroczystość „Bohaterowie Niezłomni” z okazji 80. rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „ORLIKA”. 21 czerwca, rozpoczęcie godz. 8:45 przed Kościołem Parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze i poseł Jerzy Materna zapraszają na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim. 17 czerwca (środa), godz. 17:30 aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 69 w Zielonej Górze

Dr hab. A. Wesołowska: pokarm z banków mleka bezpieczny pomimo pandemii

Źródło: Pixabay, CC0

Banki mleka to specjalne laboratoria pozyskujące mleka kobiecego od honorowych dawczyń. Pokarm trafia do najbardziej potrzebujących noworodków, zwłaszcza wcześniaków i ciężko chorych dzieci.

Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego, kierownik Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie, dr hab. n. o zdr. Aleksandra Wesołowska rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące korzystania z pokarmu z Banków Mleka przez wcześniaki w dobie pandemii koronawirusa.

– Wcześniaki mogą bezpiecznie korzystać z pokarmu z banków mleka. Badania potwierdziły, że mleko kobiece nie jest drogą przekazywania infekcji SARS-CoV-2. Ponadto mleko w bankach jest pasteryzowane, więc wirus i tak byłby zniszczony – powiedziała Wesołowska w rozmowie z PAP. Doktor habilitowana zwróciła uwagę, że banki mleka w Polsce obecnie muszą mierzyć się z wieloma trudnościami. Mimo to nie było problemów z zapewnieniem pokarmu najbardziej potrzebującym noworodkom 

Dodała, że chociaż w związku z pandemią banki mleka w Polsce muszą mierzyć się z wieloma trudnościami, to jednak nie było problemu z zapewnieniem mleka najbardziej potrzebującym noworodkom. Powołując się na badania, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego zapewnia również, że nie ma powodów do obaw w kwestii korzystania z pokarmu.

– Podobne badanie z inicjatywy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyło się także w polskich szpitalach jednoimiennych – kobiety chore na COVID-19 odciągały pokarm i testy nie wykazały obecności wirusa w żadnej ze 110 przebadanych próbek mleka – wskazała ekspertka. Jak tłumaczyła, mleko przechowywane w bankach jest pasteryzowane, dzięki czemu – gdyby wirus, w sposób niezamierzony, dostał się do pokarmu, uległby zniszczeniu podczas pasteryzacji. Co więcej, zgodnie z obecnym stanem wiedzy oraz rekomendacjami WHO, matka zakażona koronawirusem może karmić niemowlę własnym pokarmem, co – wg dr hab. Aleksandry Wesołowskiej – jest nawet uzasadnione, gdyż w takim mleku znajdują się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 – zaznaczyła.

Co jednak w sytuacji, gdy kobieta ciężko przechodzi chorobę koronawirusową lub z innego powodu nie może karmić piersią swojego dziecka? Wtedy z pomocą może przyjść bank mleka.

– Niestety ten system nie zadziałał i według mojej wiedzy żadnemu bankowi mleka w Polsce nie udało się nawiązać współpracy ze szpitalem jednoimiennym, mimo że banki mleka aktywnie proponowały szpitalom swoje usługi i deklarowały, że są gotowe dostarczyć mleko bez obciążania szpitali kosztami. Problem logistyczny, organizacji i dowiezienia mleka okazał się barierą nie do przekroczenia – podkreśliła ekspertka. Jak poinformowała doktor, z danych zebranych przez FBMK za okres od marca do końca września br. wynika, że zaledwie kilkoro dzieci mam chorych na COVID-19, urodzonych w szpitalach jednoimiennych otrzymało pokarm z banku mleka. Co więcej, były to dzieci, które trafiły do szpitali, w których akurat znajdował się bank mleka.

 

Banki mierzą się w trakcie pandemii z wieloma trudnościami, m.in. czasowym zamknięciem aż czterech z piętnastu działających w Polsce placówek. Inne banki mleka w naszym kraju miały natomiast problemy z brakiem personelu. Mimo to udało się zapewnić pokarm wszystkim wcześniakom, które najbardziej go potrzebowały.

 

– Na szczęście ewentualne braki mleka w niektórych placówkach były krótkoterminowe i szybko zostały przezwyciężone. Natomiast pojawiło się wiele wyzwań w zakresie rekrutacji dawczyń. Wprowadziliśmy dodatkowe ankiety epidemiologiczne dla kobiet, które chciały oddać mleko i część dawczyń na wszelki wypadek była wykluczana. Reżim sanitarny został podniesiony, a banki mleka musiały prowadzić dodatkową rekrutację dawczyń – wskazała dr hab. Aleksandra Wesołowska.

 

Jak wynika z danych FBMK wynika, że w 2018 r. z pokarmu przekazanego do banków mleka skorzystało 2500 dzieci. Mleko na ten cel oddało ponad 300 dawczyń.

 

 

dziennik.pl