Świat idzie do przodu i my również musimy się zmieniać do zmieniającego się świata i okoliczności. Ja zawsze powtarzam, że sędziom jest więcej dane i powinno być więcej wymagane – powiedział dla Telewizji Republika, sędzia, członek Krajowej Rady Sądownictwa.
I prezes Sądu Najwyższego poinformowała, że postanowiła zwołać posiedzenie Krajowej Rady Sądowniczej. - Moja decyzja nie oznacza, że legitymizuję zmiany w sądownictwie - stwierdziła. Posiedzenie odbędzie się 27 kwietnia.
– Reforma już ruszyła. Zmiany dotyczące SN, KRS jak i sądów powszechnych musimy oceniać kompleksowo. KRS jest jednym z elementów tej układanki. Pani Gersdorf wypełniła swój obowiązek i KRS rusza do działania – mówi na naszej antenie dr Maciej Mitera.
Najpowszechniejsze pytanie w kancelariach adwokackich to „czy zna konkretnego sędziego”. Jak wyjść z takiego wizerunku sądów?
– To, że strona jest zainteresowana kto sądzi w jej sprawie jest normalnie, ale to pytanie czy zna – niestety budzi niepokój i nie brzmi pozytywnie – ocenił Mitera.
Zbiór Zasad Etyki Zawodowej Sędziów – Czy dotychczasowy zbiór zasad etyki jest wystarczający?
– Ten zbiór zasad jest konieczny – to nie jest katalog zamknięty. Świat idzie do przodu i my również musimy się zmieniać do zmieniającego się świata i okoliczności. Ja zawsze powtarzam, że sędziom jest więcej dane i powinno być więcej wymagane – podkreślił.
Sędzia Paweł M. został oskarżony o kradzież "przegubowego łącznika wkrętarki z pinem na kwotę nie większą niż 95,29 zł". Do sytuacji doszło 30 czerwca 2016 r. w Szczecinie.
– W krajach Europy Zachodniej sędziowie informują, że nie mają z tym problemu. Gdyby tam sędzia popełnił taki czyn, to wiedziałby jak ma się zachować – zaznaczył.
Stan kadry sędziowskiej
– Najlepsze procedury w rękach osób źle przygotowanych i nierozwijających się merytorycznie nie poprawią wizerunku sądów. Nawet słaba procedura w rękach fachowca może to zrobić. Sędziowie mają prawa, ale mają też obowiązki. Ja jako prezes sądu wymagam, aby pan jako obywatel otrzymał uzasadnienie wyroku w danym terminie, a nie czekał miesiące czy lata. Ja swą powinność realizuję skrupulatnie – mówił nam dr Mitera.
Co zrobić, aby obywatele czuli się lepiej słuchani, a wyroki były lepiej uzasadniane? Ludzie często wychodzą z sądu z poczuciem krzywdy
– Jeżeli mamy proces, a ten proces z reguły ma dwie, równe strony – jednak zawsze jedna ze stron będzie przegrana i nie będzie zadowolona. Poczucie krzywdy jest nierozłączne w wyrokach. Jak to naprawić? To jest kwestia zaufania do sądów. Jeżeli ktoś przyjdzie z zaufaniem, to dany obywatel przyjmie nawet niekorzystny wyrok, bo tak zadecydował sąd, któremu ufa – zakończył dr Mitera.