Dr Kister o akcji CBA: Państwo nie boi się łapać bandytów i zatrzymywać urzędników
– To pokazuje, że pomimo upływu wielu lat, państwo może łapać bandytów i zatrzymywać urzędników. Państwo nie boi się tego robić. Te działania pokazują, że służby dobrze sobie radzą – ekspert ds. bezpieczeństwa Instytutu Jagiellońskiego dr Łukasz Kister, który był gościem red. Marcina Ożóga w programie "Republika po południu" w Telewizji Republika.
Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało dzisiaj:
Agenci z Delegatury CBA we Wrocławiu zatrzymali 6 osób odpowiedzialnych i biorących udział w procesie prywatyzacji CIECH-u: wiceministra skarbu z lat 2012-2014 nadzorującego tą prywatyzację, ówczesnych: radcę ministra, dyrektora i głównego specjalistę z ministerstwa skarbu oraz 2 ekspertów firmy finansowej, która sporządzała wycenę prywatyzowanej spółki. Śledztwo dotyczy m.in. nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz wyrządzenia państwu szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.
W dzisiejszym wydaniu "Republiki po południu" gośćmi byli: ekspert ds. bezpieczeństwa Instytutu Jagiellońskiego dr Łukasz Kister oraz rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn. Rozmowę prowadził red. Jacek Ożóg. Rozmowa w całości dotyczyła akcji CBA.
– Osobiście jestem szczęśliwy. Państwo polskie rozpoczyna działania, których celem jest wyciągnięcie wniosków karnych wobec tych, którzy dopuścili się przestępstw urzędniczych i korupcyjnych – powiedział dr Łukasz Kister.
– To pokazuje, że pomimo upływu wielu lat, państwo może łapać bandytów i zatrzymywać urzędników. Państwo nie boi się tego robić. Te działania pokazują, że służby dobrze sobie radzą – dodał.
"Państwo polskie musi odbudować zaufanie obywateli"
– To jest także kwestia autostrady A2. Państwo polskie musi odbudować zaufanie obywateli. To wszystko o czym pisali dziennikarze, te działania związane z wyłudzaniem podatku VAT... To wszystko nie może mieć teraz miejsca – zaznaczył ekspert ds. bezpieczeństwa.
– To jest to o czym czytaliśmy ze stenogramów podsłuchów. Pan Kluczyk, ludzie z poprzedniej władzy... Oni o tym wszystkim mówili. Te działania to duża zasługa służb. Nikt o tym nie zapomniał. To bardzo silny głos wobec łapówkarzy i przekręciarzy. To jest czas, w którym o 6 rano Ci wszyscy podejrzani nie mogą się czuć bezkarni – podkreślił.
Informacje przedstawił również rzecznik ministra koordynatora, który był na łączeniu telefonicznym:
– Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dzisiaj sześć osób, które prowadziły pewne działania natury urzędniczej w sprawie prywatyzacji spółki CIECH. Wśród zatrzymanych jest pan Paweł T., były wiceminister w rządzie PO-PSL. Cała sprawa dotyczy śledztwa, które prowadzi CBA pod nadzorem prokuratury. Ta prywatyzacja była niekorzystna dla skarbu państwa – powiedział Stanisław Żaryn.
"Mamy świadomość, że sprawa jest rozwojowa"
– Państwa poniosło gigantyczne szkody. Te osoby, które zostały zatrzymane są przewożone do prokuratury. Przekroczyli oni swoje uprawnienia i obowiązki. Poza urzędnikami zatrzymano również dwie osoby z firmy, które wykonywały usługi finansowe na rzecz resortu – dodał.
– Są to działania związane tylko i wyłącznie z prywatyzacją CIECHU. Mamy świadomość, że sprawa jest rozwojowa. Być może pojawią się inne wątki o których będziemy informować – zakończył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.