Pod koniec października radni Białegostoku przegłosowali uchwałę zmieniająca nazwę ulicy z "Majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na "Podlaską". W sprawie interweniował prezes IPN. Teraz wojewoda podlaski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta.
W 2018 roku białostoccy radni PiS doprowadzili do zmiany nazwy ulicy, której odtąd patronem miał być legendarny dowódca antykomunistycznego podziemia major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko". Prezydent Białegostoku z KO proponował inną nazwę: Podlaska. Po wyborach samorządowych PiS przeszedł jednak do opozycji w radzie miasta. Większość zyskała Koalicja Obywatelska, która rozpoczęła starania o zmianę nazwy ulicy.
Pod koniec października Radni Białegostoku zdecydowali o zmianie nazwy ulicy z "Majora Zygmunta Szendzielarza »Łupaszki«" na "Podlaską". Przeciwna temu była m.in. Młodzież Wszechpolska oraz podlaska NSZZ „Solidarność”. Ostatecznie nazwę zmieniono. Trzynastu radnych było za, dwanaście osób przeciw.
Uchwałę unieważnił wojewoda podlaski, który stwierdził, że :
– Należy wyraźnie podkreślić, że organ nadzoru nie kwestionuje uprawnienia organu stanowiącego do podejmowania uchwał w sprawie nadawania oraz zmiany nazw ulic. Wykonywanie jednak uprawnień w tym zakresie powinno odbywać się z poszanowaniem wartości będących pod ochroną prawną. Natomiast sposób procedowania nad kwestionowaną uchwałą, przygotowane materiały na sesję, w szczególności uzasadnienie do uchwały przekazane radnym, zawierające treści nieprawdziwe, naruszyło tą zasadę. W świetle dokonanych w odniesieniu do badanej uchwały ustaleń, stwierdzenie jej nieważności jest w pełni uzasadnione – czytamy w uzasadnieniu decyzji wojewody.
Rozstrzygnięcie nadzorcze zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Gminie przysługuje na nie skarga do sądu administracyjnego.