Przejdź do treści
Diecezja włocławska: W czasie wojny Niemcy zamordowali tu co drugiego księdza!
kai

– Czasy i możliwości się zmieniają, ale nigdy nie brakuje tych, którzy chcieliby zawładnąć narodem pozbawiając go inteligencji – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej we włocławskiej katedrze w 84. rocznicę aresztowania bp. Michała Kozala, duszpasterzy Włocławka, rektora, wykładowców i alumnów miejscowego WSD. Tegoroczne obchody, przeżywane w roku jubileuszu 900-lecia diecezji włocławskiej, połączone były z pielgrzymką nauczycieli do włocławskiej katedry.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, a homilię wygłosił ks. Waldemar Karasiński, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Lubrańcu. Mszę św. koncelebrował m.in. biskup senior Stanisław Gębicki. Na modlitwie obecni byli też duszpasterze włocławskich parafii oraz pracownicy instytucji diecezjalnych oraz przedstawiciele władz samorządowych i liczne poczty sztandarowe.

W homilii ks. Karasiński zwrócił uwagę na fakt, że świat jest widownią rodzaju ludzkiego, naznaczoną pomnikami jego sukcesów i klęsk. Zaznaczył też niekiedy destruktywną rolę mediów w kreowaniu postaw człowieka. Temu wszystkiemu przeciwstawił postawę ucznia Jezusa, której potrzeba we współczesnym świecie. Przestrzegał również przed pokusą spłycania wiary i chrześcijaństwa. Przypominając nauczanie bł. Michała Kozala, który wzywał do miłości i jedności, homilista przypomniał, że „miłość chrześcijańska wymaga zaparcia się siebie i poświęcenia”.

W dalszej części ukazał właściwe znaczenie i sens bycia chrześcijaninem. – Bycie chrześcijaninem nie wypełnia się w podpisaniu deklaracji, ale w codziennym stawaniu się „drugim Chrystusem” i dawaniem świadectwa o Nim – wyliczał, konfrontując to z postawą współczesnego człowieka.

Wskazał też na aktualność drogi do świętości, którą szedł bł. bp Kozal: modlitwa, adoracja, dobre przygotowanie się do Mszy św. – Jest tylko jedna droga do doskonałości: trwanie przy Chrystusie Eucharystycznym – mówił homilista, cytując bł. bp. Kozala.

Przywołując słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do nauczycieli 6 czerwca 1991 r. we włocławskiej katedrze, ks. Karasiński mówił o potrzebie mądrych i roztropnych wychowawców, którzy będą przekazywać kolejnym pokoleniom młodych ludzi autentyczne wartości chrześcijańskie.

W kontekście przeżywanej pielgrzymki nauczycieli do bazyliki katedralnej, zachęcił do modlitwy za wszystkich ludzi nauki, by cieszyli się powszechnym szacunkiem i uznaniem.

W słowie przed błogosławieństwem biskup włocławski zaznaczył, że najeźdźcy, atakujący Polskę zawsze zaczynali od niszczenia inteligencji, dlatego już na początku II wojny światowej aresztowano rezydującego we Włocławku biskupa pomocniczego Michała Kozala, rektora i wykładowców WSD, duchowieństwo, nauczycieli i alumnów. – Dzisiaj najeźdźcy postępują podobnie, choć posługują się innymi metodami, np. mediami, doprowadzając do śmieci moralnej. Wskazując na niebezpieczeństwo tego typu działań, przyzywał wstawiennictwa bł. Michała Kozala i męczenników II wojny światowej.

Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni na Mszy św. przeszli wspólnie do miejsca, w którym uwięziona została ówczesna inteligencja Włocławka. Dziś znajduje się tam pamiątkowy obelisk, przy którym została odmówiona modlitwa za pomordowanych w czasie II wojny światowej, złożono kwiaty i zapalono znicze.

7 listopada 1939 r. Niemcy aresztowali wspomnianych wyżej bp. Michała Kozala, ówczesnego biskupa pomocniczego włocławskiego, a także rektora, wykładowców i alumnów miejscowego WSD, duszpasterzy włocławskich parafii i nauczycieli. Zgromadzono ich najpierw we włocławskim więzieniu, a następnie przetransportowano do różnych obozów. Księża trafili najpierw do Inowrocławia, Lądu, a następnie do obozu zagłady w Dachau, gdzie większość została zamordowana.

Diecezja włocławska straciła w czasie wojny 220 księży, co stanowiło 50 proc. ówczesnego duchowieństwa. Część z nich została wyniesiona do chwały ołtarzy w gronie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Wśród nich znajdują się m.in.: ks. Henryk Kaczorowski, rektor WSD, oraz dwóch alumnów: Tadeusz Dulny i Bronisław Kostkowski.

kai.pl

Wiadomości

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!

Obajtek: paru nieodpowiedzialnych polityków drwi sobie z polskiej gospodarki

Marszałkini potrafi zadbać o swoich ludzi

Sejm prawie jednogłośnie za ułatwieniem udzielenia pomocy powodzianom

Kurski: zamiast pomocy dla ludzi od rządu, ludzie muszą brać kredyty

Najnowsze

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm