Wspólna deklaracja premierów Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu poświęcona relacjom polsko-izraelskim, ukazała się bądź ukaże w tym tygodniu w formie ogłoszenia w kilkunastu wiodących dziennikach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu.
Wczoraj, opatrzone flagami obu krajów ogłoszenie, na które złożyła się kompletna treść sześciopunktowej deklaracji Polski i Izraela oraz podpisy obu przywódców, została opublikowana m.in. na łamach niemieckich dzienników "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Die Welt", francuskich "Le Figaro" i "Le Monde", brytyjskiego "The Daily Telegraph" i hiszpańskiego "ABC".
Très gênée par la p.7 du @monde du jour. Après avoir avoir légiféré sur l'histoire du IIIe Reich, le gvnmt de #Pologne signe avec le gvnmt d'#Israël 1 déclaration commune sur leur vision de ce passé. Tous 2 se payent 1 page entière de pub dans la presse. Et cette presse publie. pic.twitter.com/Hfk592dB8j
— Amélie Poinssot (@AmeliePoinssot) 4 lipca 2018
Dziś oświadczenie ma zostać zamieszczone w kolejnych ważnych mediach - izraelskich dziennikach: "Jerusalem Post", "Haarec" i "Jedijot Achronot", a dzień później we francuskim "Le Croix", brytyjskich "The Times" i "The Sun" oraz w amerykańskich "Washington Post", "Wall Street Journal" i "New York Post".
Wspólną deklarację Premierów @MorawieckiM i @netanyahu opublikowały dzisiaj izraelskie dzienniki Yedioth Ahronoth, Haaretz oraz The Jerusalem Post. Fantastyczna inicjatywa Fundacji PKO BP. #UnitedAgainstDefamation @UADefamation pic.twitter.com/iSmAfDMgfH
— Andrzej Pawluszek (@apawluszek) 5 lipca 2018
27 czerwca premier Mateusz Morawiecki w Warszawie oraz Benjamin Netanjahu w Tel Awiwie podpisali wspólną polsko-izraelską deklarację.Podkreślono w niej, że relacje między Polską i Izraelem oraz między ich społeczeństwami "opierają się na głębokim zaufaniu i zrozumieniu" oraz współpracy "na arenie międzynarodowej, jak również w kwestiach związanych z zachowaniem pamięci i nauczaniem o Holokauście".
W oświadczeniu przywódcy zadeklarowali m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów, podkreślili swobodę badań naukowych oraz potępili wszelkie formy antysemityzmu oraz "antypolonizm oraz inne negatywne stereotypy narodowe". Morawiecki i Netanjahu zaapelowali również o powrót do "spokojnego dialogu opartego na wzajemnym szacunku w dyskursie publicznym".