Debata prezydencka Duda - Komorowski
Polityka wewnętrzna państwa i sprawy społeczne, gospodarka oraz polityka zagraniczna - to główne tematy drugiej debaty prezydenckiej, w które udział wzięli Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Pytania kandydatom zadawali dziennikarze - Monika Olejnik, Bogdan Rymanowski i Justyna Pochanke.
20.46 Debata zakończyła się. Kandydaci przedstawili też swoje krótkie expose.
Duda: Krzysztof Szczerski jest profesorem. Pan poseł Szczerski jest nie tylko bardzo biegłym dyplomatą, ale rozumie czym są polskie interesy i potrafi ich bronić.
Komorowski: Sam pan powiedział, że jeżeli pan wygra to ministrem ds. polityki międzynarodowej będzie prof. Krzysztof Szczerski. On mówi o dyktaturze ewangelii. Kto na świecie ma takie średniowieczne poglądy? Kto będzie chciał z nim rozmawiać? To jest ze szkodą dla kościoła, ze szkodą dla Polski.
Duda: To, że jesteśmy w UE to jeden z naszych największych sukcesów ostatnich 26 lat. W Parlamencie Europejskim miałem zaszczyt współpracować z parlamentarzystami z różnych krajów. Ale ja umiem rozmawiać z ludźmi, a nie wymachiwać pięścią i spychać ich na margines. Trzeba starać się o szukanie wspólnoty.
Duda: Ja wiem, że pan chciałby zwalić na mnie odpowiedzialność za wszystkich do okoła. Ale to ja będę prezydentem Polski i to ja będę odpowiadał za to w jaki sposób będę działał.
20.44 Bronisław Komorowski pyta Andrzeja Dudę: Pokaż mi swoich przyjaciół, a pokaże ci kim jesteś. Pani poseł Pawłowicz nazwała kiedyś flagę UE „szmatą”. Jak można tolerować we własnym środowisku ludzi, którzy obrażają Europę i Polskę?
Komorowski: Jest to problem niesłychanie poważny. Polska powinna przyjąć tych ludzi zgodnie z procedurami, które w państwie polskim obowiązują.
Duda: Polacy powinni zacząć wracać do Polski, Polska powinna przyjmować ludzi kulturowo bliskich, a chrześcijanie z Syrii niewątpliwie są nam bliscy. Jeśli dzisiaj potrzebują pomocy to Polska powinna im pomóc. Ja z całą pewnością będę o to zabiegał. To dla nich sprawa życia i śmierci.
Duda: Tak. Chciałbym, żeby ta wspólnota dzisiaj ciemiężonych mogła się osiedlić w naszym kraju. Problem polega tylko na tym, że jeśli nie zmieni się w Polsce władza, będziemy mieli takie sytuacje jak do tej pory, że Polska nie potrafiła nawet sprowadzić Polaków, których życie było zagrożone w Donbasie.
20.37 Kolejne pytanie - Czy Polska powinna przyjąć 300 rodzin chrześcijańskich z Syrii. Czy zrobią panowie wszystko, aby tak się stało?
Duda: Trzeba starać się budować partnerskie relacje, ale nie możemy zakładać, że jesteśmy krajem kategorii B. Mamy swoją historię, swoje relacje.
Duda: My musimy realizować nasze interesy. To jest sprawa zasadnicza i podstawowa. W ramach UE realizuje się je po partnersku, ale chciałbym żebyśmy byli tak też traktowani.
Komorowski: Wyście się konfliktowali z Europą. Za czasów PiS nie mieliśmy partnerów, byliśmy ze wszystkimi skonfliktowani. Chodzi o to by mieć mocnych współpracowników, a nie mocnych wrogów.
Komorowski: Polska musi dążyć do tego, żeby być najważniejszą częścią Europy. Temu służy m.in Trójkąt Weimarski, który obejmuje i Polskę i Niemcy i Francję. To służy naszej pozycji w Unii Europejskiej.
20. 33 Kolejne pytanie - Czy w polityce międzynarodowej, w Unii Europejskiej, Polska powinna płynąć w nurcie tworzonym przez potężniejsze państwa czy tworzyć własny nurt?
Duda: Jest pan niestabilny, zmienia pan zdanie. Pan nie odpowiedział. Podpisał pan 13 ustaw podwyższających 21 podatków, w tym podatek na ubranka dziecięce. Najgorszy dla młodych rodzin.
Komorowski: Lepiej nigdy nie podnosić. Jeśli rząd uznaje, że podwyższenie podatków jest niezbędne dla Polski to prezydent nie powinien się temu sprzeciwiać.
Komorowski: To rząd jest odpowiedzialny za podatki. Mam satysfakcję, bo podpisałem 17 ustaw zmniejszających podatki. Jedna dla mnie szczególnie ważna, ustawę o ulgach podatkowych dla osób wychowujących dzieci.
20.27 Pytanie Andrzeja Dudy do prezydenta Komorowskiego: Ile podpisał Pan ustaw podwyższających podatki?
Duda: Widocznie ja czytałem tę samą konwencję, którą czytał Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, bo on ma takie samo zdanie na jej temat.
Komorowski: Mam wrażenie, że czytaliśmy inną konwencję. Albo się jest po stronie ofiar albo jest się obojętnym. Nie ma żadnego wytłumaczenia, bo pan stanął w tej sprawie po złej stronie i chciał żeby po złej stronie stanęło państwo.
Duda: Powinien się pan uderzyć w piesi. Rządzicie od 8 lat, co zrobiliście, żeby ograniczyć tę przemoc? W polskim prawie są dobre rozwiązania tylko trzeba je wdrażać. Ta ustawa jest antyrodzinna, ona nakazuje zwalczać tradycję. Ja się z tym nie godzę i Polacy też się nie godzą z tym, żeby nasze zwyczaje były zwalczane.
20.20 Komorowski zadaje pytanie Dudzie: Czemu pan żądał, żebym uniemożliwił ratyfikację konwencji antyprzemocowej?
Duda: Polskie uzbrojenie powinno być tak realizowane aby jak najwięcej pozostało w Polsce.
Duda: Nie da się zrealizować tego kontraktu, bo to jest fizycznie niemożliwe aby w ciągu dwóch lat stworzyć taką linię technologiczną a następnie dostarczyć gotowe uzbrojone helikoptery.
Komorowski: Będą to miejsca pracy i myśl technologiczna. Na tym polega działalność skuteczna, że na przykład w ostatnich latach 66% wydatków na modernizację techniczną trafia do polskiego przemysły zbrojeniowego.
Bronisław Komorowski podkreślił, że przetarg na śmigłowce zapewnił kilka tysięcy miejsc pracy w Polsce.
Komorowski: Trzeba odpowiedzieć na pytanie, po co się kupuje broń dla żołnierzy. Po to by mogli skutecznie walczyć, więc muszą decydować walory tej broni. Musimy mieć skuteczną armię.
20.12. Kolejne pytanie dotyczy polskich sił zbrojnych – Polska ma obecnie gigantyczne pieniądze na zbrojenie polskiej armii, czym kierować się wybierając broń dla polskiej armii?
Komorowski: Od czasów rządu PiS-u ilość miejsc pracy zwiększyła się o dwa miliony. Pan udaje, że pan tego nie widzi? Bezrobocie boli wszystkich, ale się zmniejsza.
Bronisław Komorowski powiedział, że jednym z punktów uzdrawiających sytuację na polskim rynku pracy jest program pracy dla młodych ludzi.
Komorowski: Jeżeli chodzi o wysokość dochodów, to ja chcę przytoczyć dwie liczby - za czasów rządów PiS-u najniższa pensja to było 936 złotych, a dzisiaj jest to 1750 złotych.
Duda: 500 dla dziecka w rodzinie biednej. Tutaj pomoc jest najbardziej potrzebna, te rodziny tej pomocy potrzebują.
Andrzej Duda wskazał, że kolejną kwestią jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz kwestia pomocy rodzinom wielodzietnym.
Duda: Patrząc od 2007 na liczbę Polaków którzy zarabiaj najniższą pensję, ona podwoiła się. To pokazuję jaka jest sytuacja polskiego społeczeństwa a bezrobocie oczywiście wzrosło.
20.10 Kolejne pytanie dotyczy możliwości podniesienia płac i obniżania bezrobocia w Polsce.
Duda: Przez dwa lata o malwersacjach w SKOK-u Wołomin Komisja Nadzoru Finansowego była informowana i nic nie zrobiła. To przez błędy Komisja Nadzoru Finansowego Ci ludzie stracili pieniądze.
Andrzej Duda odnosząc się do sprawy SKOK-ów skomentował, że zablokowanie tej ustawy wypełniło obowiązek czuwania na konstytucją.
Duda: Słuchałam pana prezydenta i nie wiem co powiedzieć.
Prezydent podkreślił też, że rozwiązanie, które pomagałoby tylko tym którzy wzięli kredyt we frankach byłoby nieuczciwe.
Komorowski: Trzeba dążyć do tego, by państwo polskie pomagało wszystkim tym, którzy wzięli kredyty, ale wzięli kredyty na własne ryzyko.
Komorowski: To pan poseł Andrzej Duda chciał wyłączyć spod kontroli kasy oszczędnościowe. Kierując poprzez podpis prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawę do Trybunału, która miała poddać kasy oszczędnościowe pod Komisję Nadzoru Finansowego.
Komorowski: Renacjonalizacja banków to nic innego niż możliwość kupienia tych banków. Taka możliwość zawsze istnieje.
20.07 Kolejne pytanie - Jak pomóc tym, którzy wzięli kredyt we frankach, jakich zmian wymaga polski system bankowy, jakie kandydaci mają plany w kwestii wyboru nowego prezesa NBP.
Komorowski:Dla mnie sprawą najważniejszą troską jest wysokość ich emerytur. Pan panie pośle, chciał narazić na szwank wysokość emerytur Polaków.
Komorowski: Pan poseł Andrzej Duda wycofuje się rakiem z ze swoich wcześniejszych deklaracji.
Duda: Ludzie powinni mieć wolność w naszym kraju, także korzystania z możliwości pracy. Jeżeli chcą pracować dłużej niech pracują, ale jeżeli ktoś chce pracować krócej to niech ma taką możliwość.
Duda: Trzeba pracować nad tymi rozwiązaniami, w tym zakresie Polska potrzebuje zmiany, ale ten jest szczególnie ważny. Ludzie nie chcą pracować aż do śmierci.
20.07 Rozpoczęła się kolejna runda debaty. Bogdan Rymanowski pyta o reformę emerytalną i zmianę wieku przejścia na emeryturę.
Komorowski: Albo bezpieczeństwo albo bezprawie. Tak bywa, że trzeba podejmować niełatwe decyzje. Ja podjąłem decyzję na rzecz bezpieczeństwa.
Duda: TK powiedział, że pańska ustawa narusza zasadę demokratycznego państwa prawa. Prezydent ma stać na straży konstytucji.
Komorowski: Ustawa przeszła. Jej istotą było aby nie można było zasłaniać twarzy. Wiem, że pana koledzy stosują taki kamuflaż. Jak można tolerować zjawiska, że można się ukryć, robić burdy i pozostać anonimowym?
20.00 Duda: Jakie były najpoważniejsze zastrzeżenia TK ws. zgłoszonej przez Pana ustawy o zgromadzeniach publicznych.
Duda: To pan powiedział, że nie skierowałby szkodliwych dla społeczeństwa ustaw Platformy Obywatelskiej do Trybunału Konstytucyjnego, bo nie chciał wkładać kija w szprychy. Był pan partyjnym prezydentem przez 5 lat. Pan podpisywał wszystko co Platforma chciała żeby pan podpisał.
Komorowski: Ja się zastanawiałem dlaczego pan się wstrzymał od głosowania. Pan się wstrzymał, bo nie potrafi uszanować dobrej ustawy albo dostaje dyspozycje od szefa partyjnego.
Komorowski: Sami państwo widzicie, że orzeł może być tylko pisowski. A Orzeł może być i z czekolady i ze szkła.
Duda: Polska prezydentura powinna być prezentowana z godnością.
Duda: Mieliśmy inne stanowisko ja