– POChP to przewlekła obturacyjna choroba płuc. Obturacyjna tzn. u jej podstawy leży skurcz oskrzeli, dlatego jest to w nazwie, bo jest to najważniejsza cecha tej choroby – mówił w "Polsce na Dzień Dobry Weekend" doktor Piotr Dąbrowiecki.
Gościem Jolanty Rostkowskiej w "Zdrowiu na Śniadanie" był doktor Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i przewodniczący Polskiej Federacji Chorób na Astmę, Alergię i POChP.
– POChP to przewlekła obturacyjna choroba płuc. Obturacyjna tzn. u jej podstawy leży skurcz oskrzeli, dlatego jest to w nazwie, bo jest to najważniejsza cecha tej choroby. Występuje kaszel z odkrztuszaniem, występują duszności wysiłkowe, a w badaniu spirometrycznym jest obturacja – mówił doktor, charakteryzując POChP. – 80 proc. chorych na POChP to są osoby, które aktywnie lub biernie paliły tytoń. 20 proc. to osoby, które oddychały zanieczyszczonym powietrzem czy w pracy były narażone na zanieczyszczenia – wskazał.
Doktor Dąbrowiecki powiedział, że "pomocne w rozpoznaniu POChP jest badanie spirometryczne". – Jeżeli pacjent wykonuje takie badanie, jest widoczne, że w spirometrii jest obturacja, czyli skurcz oskrzeli, czyli niestosunek między pojemnością, która z reguły jest prawidłowa i przepływem powietrza przez kolejne partie układu oddechowego, z powodu obrzęku, skurczu oskrzeli czy dysfunkcji obwodowego miąższu płucnego to podajemy lek rozszerzający oskrzela. Jeżeli oskrzela się rozszerzą to prawdopodobnie ten chory ma astmę, jeżeli się nie rozszerzą to jest to ciężka postać astmy albo POChP. Dodatkowo wykonujemy jeszcze rentgen klatki piersiowej, żeby POChP nie uznać za rak oskrzela. 80 proc. z POChP nie wie o tym, że ma POChP – powiedział na antenie Telewizji Republika.
Dziś i jutro są bezpłatne badania spirometryczne przed PKiN. Zapraszamy palaczy tytoniu po 40-stce, z takimi objawami jak kaszel, kaszel z wykrztuszaniem i duszność wysiłkowa. Oni koniecznie powinni wykonać spirometrię.