Przejdź do treści
01:51 Maroko: W Casablance ma powstać największa stocznia w Afryce i jedna z większych na świecie. Koszt inwestycji wyniesie 300 milionów dolarów
01:40 Pomorskie: Archeolodzy pracujący na trasie obwodnicy Witomina w Gdyni zidentyfikowali trzy kurhany, a w nich siedem grobów. Znaleziono m.in. skrzynię kamienną zawierającą popielnicę, której powstanie datuje się na ok. 1000-700 lat przed Chrystusem
W Republice W Wielką Sobotę o godz. 12:45 w Telewizji Republika zostanie wyemitowany film „Quo vadis” - nowa polsko-hinduska adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Czy wojsko może zabrać rolnikowi sprzęt rolniczy?

Źródło: TV Republika

W obliczu rosnących napięć międzynarodowych oraz kryzysów, a zwłaszcza częstych informacji o ewentualnym konflikcie zbrojnym, coraz więcej osób zastanawia się, jakich praw i obowiązków będą musieli przestrzegać. Ta sprawa dotyczy również rolników, którzy posiadają całkiem sporo przydatnego w takich sytuacjach sprzętu.

Rekwizycja sprzętu rolniczego – konieczność czy zagrożenie?

W miarę jak świat zmaga się z globalnymi zagrożeniami i niestabilnością, polityczne decyzje mogą prowadzić do działań, które wymagają od cywilów – w tym rolników – dostosowania się do wymagań wojska.

Rekwizycja sprzętu rolniczego, choć rzadko spotykana, w czasach wojny, stanu wyjątkowego lub kryzysowego staje się realnym scenariuszem. Działania wojskowe mogą bowiem wymagać natychmiastowego wsparcia logistycznego, w tym wykorzystania maszyn rolniczych i pojazdów cywilnych, by wzmocnić zdolności operacyjne armii.

 

Jakie prawa przysługują rolnikom?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wojsko ma prawo przejąć mienie cywilne w ramach świadczeń rzeczowych, co obejmuje także sprzęt rolniczy.

W przypadku decyzji administracyjnej, rolnik zostaje poinformowany o konieczności udostępnienia swoich maszyn, które mogą być potrzebne do realizacji zadań wojskowych. Przepisy te mają na celu zapewnienie, że w razie potrzeby zasoby cywilne będą dostępne do użytku publicznego, co stanowi podstawę stabilności państwa w sytuacjach kryzysowych.

Choć nie jest to codzienna praktyka, na świecie, szczególnie w czasach niestabilności politycznej, jest to coraz bardziej realne zagrożenie.

Rekompensaty dla rolników – jakie kwoty mogą liczyć?

Na szczęście, rolnicy, którzy muszą oddać swoje maszyny wojsku, nie pozostają bez wsparcia finansowego. Za każdą rozpoczętą dobę użytkowania sprzętu przysługuje im ryczałt finansowy. Przykładowo, za ciężarówki o ładowności powyżej 8 ton, stawka wynosi 497,66 zł za dobę. 

W przypadku innych maszyn, takich jak maszyny do robót ziemnych czy przyczepy, rolnicy mogą liczyć na odpowiednie stawki, które rekompensują ich straty.

Przyznanie takich rekompensat ma na celu złagodzenie skutków rekwizycji, jednak rolnicy powinni pamiętać, że jeśli ich maszyny zostaną uszkodzone lub zniszczone przez wojsko, przysługuje im pełne odszkodowanie. Ponadto mogą ubiegać się o zwrot kosztów związanych z transportem, dostosowaniem maszyn do potrzeb wojska czy zużyciem paliwa. Tego rodzaju rekompensaty są niezbędne, by zminimalizować straty poniesione przez osoby prywatne, które w trudnych czasach są zmuszone do współpracy z armią.

Jakie obowiązki ma rolnik?

Choć rekwizycja sprzętu przez wojsko nie jest codziennością, to obowiązki rolnika w związku z takim zdarzeniem są jasne. Jeśli rolnik otrzyma nakaz przekazania swojego sprzętu wojsku, ma obowiązek dostosować się do niego.

a  Istnieje jednak możliwość, by rolnik uniknął przekazania maszyny, jeśli zdecyduje się ją sprzedać – w takim przypadku powinien poinformować o tym w ciągu trzech dni odpowiednie władze lokalne, jak wójt, burmistrz czy prezydent miasta.

Niezastosowanie się do tego obowiązku może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, w tym grzywnami i przymusowym zajęciem sprzętu.

Wnioski w obliczu niepewności

W obecnych czasach niepewność i rosnące zagrożenia sprawiają, że kwestia rekwizycji sprzętu rolniczego staje się istotnym tematem. Choć prawo pozwala na przejęcie cywilnego mienia przez wojsko, rolnicy muszą wiedzieć, jakie prawa im przysługują i jak zapewnić sobie rekompensatę. Warto być przygotowanym na wszelkie okoliczności, przestrzegając obowiązujących przepisów i pamiętając o swoich prawach w przypadku rekwizycji.

Źródło: rolnikinfo.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Wielka Sobota - czas milczenia w Kościele katolickim

Holecka: dziecko jest najwyższą wartością. Mam moralne prawo tak powiedzieć

Gwałtowne "przebudzenie" czarnej dziury w galaktyce Panny

12 osób zabitych w ataku na arenę walk kogutów | NAGRANIE! 18+

Papież w rozważaniach: bezinteresowność ma wysoką cenę

Londyn zakazuje występów ulicznych. Artyści uznani za przestępców

Przydacz: Kierując ustawę o mowie nienawiści do TK, Andrzej Duda wykonał bardzo dobry ruch

Kamiński kontra Kidawa-Błońska. Zaufanie w koalicji? Coraz go mniej

Podkarpackie: Niemal 200 interwencji strażaków. Wojsko ma pomagać w usuwaniu skutków ulewy

Historia i współczesność Drogi Krzyżowej w Polsce i na świecie

Mistrz olimpijski Ahmed Hafnaoui zawieszony! Dopingowy incydent wykluczył go z rywalizacji

Animowana wersja "Quo vadis" w Wielką Sobotę o godz. 12:45 w Republice. Zapraszamy!

Toruń: Sędzia zostawiła w aucie 85-letnią matkę. Kobieta trafiła do szpitala

Walka z nielegalną imigracją - dramatyczna sytuacja na pograniczu polsko-litewskim!

TAURON Liga: DevelopRes o krok od mistrzostwa!

Najnowsze

Wielka Sobota - czas milczenia w Kościele katolickim

Papież w rozważaniach: bezinteresowność ma wysoką cenę

Londyn zakazuje występów ulicznych. Artyści uznani za przestępców

Przydacz: Kierując ustawę o mowie nienawiści do TK, Andrzej Duda wykonał bardzo dobry ruch

Kamiński kontra Kidawa-Błońska. Zaufanie w koalicji? Coraz go mniej

Holecka: dziecko jest najwyższą wartością. Mam moralne prawo tak powiedzieć

Gwałtowne "przebudzenie" czarnej dziury w galaktyce Panny

12 osób zabitych w ataku na arenę walk kogutów | NAGRANIE! 18+