Przejdź do treści
17:25 Mariusz Błaszczak: anulowanie postępowania na zakup dla wojska 32 kolejnych śmigłowców S-70i Black Hawk z zakładów PZL Mielec oznacza, że rozwój wojska został zahamowany
16:41 Watykan: papież Leon XIV potwierdził zamiar udania się do Turcji, aby wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii chrześcijaństwa
16:05 Komisja Europejska: wszczęto postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z niepełnym wdrożeniem unijnych przepisów dotyczących składowania odpadów
15:31 CBOS: 48 proc. badanych deklaruje się jako przeciwnicy rządu; 32 proc. określa się jako jego zwolennicy; 59 proc. badanych nie jest zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk
15:28 Londyn: premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i kanclerz Niemiec Friedrich Merz podpisali traktat Kensington, dotyczący obronności i polityki migracyjnej
15:11 Sanepid: ze względu na prądy wsteczne, wysokie fale oraz silny wiatr organizatorzy na kilkunastu kąpieliskach wywiesili czerwone flagi
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Czy wojsko może zabrać rolnikowi sprzęt rolniczy?

Źródło: TV Republika

W obliczu rosnących napięć międzynarodowych oraz kryzysów, a zwłaszcza częstych informacji o ewentualnym konflikcie zbrojnym, coraz więcej osób zastanawia się, jakich praw i obowiązków będą musieli przestrzegać. Ta sprawa dotyczy również rolników, którzy posiadają całkiem sporo przydatnego w takich sytuacjach sprzętu.

Rekwizycja sprzętu rolniczego – konieczność czy zagrożenie?

W miarę jak świat zmaga się z globalnymi zagrożeniami i niestabilnością, polityczne decyzje mogą prowadzić do działań, które wymagają od cywilów – w tym rolników – dostosowania się do wymagań wojska.

Rekwizycja sprzętu rolniczego, choć rzadko spotykana, w czasach wojny, stanu wyjątkowego lub kryzysowego staje się realnym scenariuszem. Działania wojskowe mogą bowiem wymagać natychmiastowego wsparcia logistycznego, w tym wykorzystania maszyn rolniczych i pojazdów cywilnych, by wzmocnić zdolności operacyjne armii.

 

Jakie prawa przysługują rolnikom?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wojsko ma prawo przejąć mienie cywilne w ramach świadczeń rzeczowych, co obejmuje także sprzęt rolniczy.

W przypadku decyzji administracyjnej, rolnik zostaje poinformowany o konieczności udostępnienia swoich maszyn, które mogą być potrzebne do realizacji zadań wojskowych. Przepisy te mają na celu zapewnienie, że w razie potrzeby zasoby cywilne będą dostępne do użytku publicznego, co stanowi podstawę stabilności państwa w sytuacjach kryzysowych.

Choć nie jest to codzienna praktyka, na świecie, szczególnie w czasach niestabilności politycznej, jest to coraz bardziej realne zagrożenie.

Rekompensaty dla rolników – jakie kwoty mogą liczyć?

Na szczęście, rolnicy, którzy muszą oddać swoje maszyny wojsku, nie pozostają bez wsparcia finansowego. Za każdą rozpoczętą dobę użytkowania sprzętu przysługuje im ryczałt finansowy. Przykładowo, za ciężarówki o ładowności powyżej 8 ton, stawka wynosi 497,66 zł za dobę. 

W przypadku innych maszyn, takich jak maszyny do robót ziemnych czy przyczepy, rolnicy mogą liczyć na odpowiednie stawki, które rekompensują ich straty.

Przyznanie takich rekompensat ma na celu złagodzenie skutków rekwizycji, jednak rolnicy powinni pamiętać, że jeśli ich maszyny zostaną uszkodzone lub zniszczone przez wojsko, przysługuje im pełne odszkodowanie. Ponadto mogą ubiegać się o zwrot kosztów związanych z transportem, dostosowaniem maszyn do potrzeb wojska czy zużyciem paliwa. Tego rodzaju rekompensaty są niezbędne, by zminimalizować straty poniesione przez osoby prywatne, które w trudnych czasach są zmuszone do współpracy z armią.

Jakie obowiązki ma rolnik?

Choć rekwizycja sprzętu przez wojsko nie jest codziennością, to obowiązki rolnika w związku z takim zdarzeniem są jasne. Jeśli rolnik otrzyma nakaz przekazania swojego sprzętu wojsku, ma obowiązek dostosować się do niego.

a  Istnieje jednak możliwość, by rolnik uniknął przekazania maszyny, jeśli zdecyduje się ją sprzedać – w takim przypadku powinien poinformować o tym w ciągu trzech dni odpowiednie władze lokalne, jak wójt, burmistrz czy prezydent miasta.

Niezastosowanie się do tego obowiązku może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, w tym grzywnami i przymusowym zajęciem sprzętu.

Wnioski w obliczu niepewności

W obecnych czasach niepewność i rosnące zagrożenia sprawiają, że kwestia rekwizycji sprzętu rolniczego staje się istotnym tematem. Choć prawo pozwala na przejęcie cywilnego mienia przez wojsko, rolnicy muszą wiedzieć, jakie prawa im przysługują i jak zapewnić sobie rekompensatę. Warto być przygotowanym na wszelkie okoliczności, przestrzegając obowiązujących przepisów i pamiętając o swoich prawach w przypadku rekwizycji.

Źródło: rolnikinfo.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Zabójstwo prof. Przemysława Jeziorskiego w Grecji. Wśród zatrzymanych jest jego była żona

Bodnar za wszelką cenę chce uniemożliwić zaprzysiężenie nowego prezydenta? Napisał list do Hołowni

Rzecznik Instytutu Pileckiego stracił swoją funkcję! Kto go zastąpi?

Leon XIV: niech powrót do korzeni wiary pozwoli nam doświadczyć daru pocieszenia Boga

Nowy selekcjoner, nowe porządki. Urban po pierwszej konferencji

Magda Stępień o traumie po śmierci synka: "Wolałabym umrzeć, niż znów prosić ludzi o pomoc"

NASZ NEWS: Instytut Pileckiego zmienia rzecznika. Mamy potwierdzenie po aferze ze Sznepfem

Nowy CBOS. Coraz więcej Polaków przeciwko rządowi Donalda Tuska

Polska mówi NIE polityce imigracyjnej UE i ekipie Tuska

SDP stanęło w obronie wolności słowa i wypowiedzi dla biskupów

Ruchniewicz się przestraszył? Usunięto skandaliczne wpisy o Obławie Augustowskiej!

Tusk dodał nowy wpis. Problem w tym, że... nikt nie wie, o co mu chodzi. KOMENTARZE

Koc: Polacy pokazali Tuskowi czerwoną kartkę

HIT DNIA

HIT! Wałęsa z "radą" dla Tuska. Dotyczy ona jednego z koalicjantów. "Szkodnik"

Błaszczak wprost: propozycja budżetu UE jest fatalna!

Najnowsze

Zabójstwo prof. Przemysława Jeziorskiego w Grecji. Wśród zatrzymanych jest jego była żona

Nowy selekcjoner, nowe porządki. Urban po pierwszej konferencji

Magda Stępień o traumie po śmierci synka: "Wolałabym umrzeć, niż znów prosić ludzi o pomoc"

NASZ NEWS: Instytut Pileckiego zmienia rzecznika. Mamy potwierdzenie po aferze ze Sznepfem

Nowy CBOS. Coraz więcej Polaków przeciwko rządowi Donalda Tuska

Bodnar za wszelką cenę chce uniemożliwić zaprzysiężenie nowego prezydenta? Napisał list do Hołowni

Rzecznik Instytutu Pileckiego stracił swoją funkcję! Kto go zastąpi?

Leon XIV: niech powrót do korzeni wiary pozwoli nam doświadczyć daru pocieszenia Boga