Przejdź do treści
Czy powinniśmy spodziewać się puczu wojskowych?
Telewizja Republika

Portal NaTemat.pl roztacza przed Polakami wizję ewentualnego puczu wojskowego. „Może się kiedyś zdarzyc, że wojsko stanie w obronie konstytucji.Na razie pozostaje więc czekać” - mówił w wywiadzie przeprowadzonym przez portal płk Adam Mazguła, były szef Grupy Wsparcia Rządu w Iraku.

"Niepokoi mnie Macierewicz"

Określany w sieci mianem „parówkowego” portal NaTemat.pl opublikował na swojej stronie wywiad z płk. Adamem Mazgułą, byłym szefem Grupy Wsparcia Rządu w Iraku, działacza na rzecz powołania w Iraku organizacji odpowiedzialnych za działania na rzecz praw człowieka i praw kobiet. Co ciekawe, rozmowę o możliwym puczu wojskowym i o tym, czy wojsko broni Polski czy wiary przeprowadzono z oficerem podczas czarnego protestu.

Rozpoczęło się od krytyki ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza. - Przede wszystkim niepokoi mnie on sam. Boję się tego, że szefem MON jest obecnie człowiek, który zrobił karierę na likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i na zdobytych przy tej okazji materiałach, którymi teraz zastrasza konkurencję w swojej partii i przeciwników politycznych – powiedział płk Mazguła, trochę w kontekście odebrania przez Macierewicza nagrody „Patrioty Roku”.

NaTemat.pl szybko stwierdził, że na liście wrogów Macierewicza Mazguła musi zajmowac pierwsze miejsce, zresztą to nie tylko na jego liście, a na czarnej liście całej „dobrej zmiany”. Potem zaczęła się jednak słowna rozgrywka, która w domyśle miała tylko jedno hasło: „pucz”.

Gra puczem

- Proszę mi wierzyć, ludzie w wojsku mają tego wszystkiego serdecznie dość – mówił Mazguła. Pytany o to, czy wojsko stanie w obronie konstytucji, odpowiada: - To się może kiedyś zdarzyć, jednak na pewno nie w tej chwili. Musimy pamiętać, że tzw. „dobra zmiana” jest niestety wyborem podjętym demokratycznie. I to całkiem niedawno. W związku z tym, wojsko nie może występować przeciwko demokratycznie wybranym władzom. Na razie pozostaje więc czekać – dodaje Mazguła.

- Jeśli w przyszłości zostaną przez władze przekroczone kolejne granice, w tym głównie te w atakach na konstytucję, może zdarzyć się różnie – zapowiada pułkownik. Jak nie „my ich”, to może „oni nas”? Tak brzmi pytanie dziennikarza NaTemat.pl, który ciekaw jest, czy Obrona Terytorialna może zostanie użyta w celach politycznych.

- To jak najbardziej realny scenariusz. Szczególnie z tego względu, iż te siły nie są związane żadnymi przysięgami, ani żadnymi mechanizmami blokującymi. To w zasadzie luźny związek przeróżnych organizacji paramilitarnych z Macierewiczem w roli zwierzchnika. Prosze zwrócić uwagę, że on do tego projektu dobrał sobie szczególnie przyjaznych mu ludzi, którzy bezwzględnie zechcą realizować jego rozkazy – powiedział Mazguła.

Ile dywizji ma papież? 

Tematem rozmowy stał się Kościół w armii i znaczenia duchownych dla funkcjonowania wojska. - Nie może być tak, że Kościół jest jakby zwierzchnikiem dowódców, głównym inspiratorem ich działań. Decyzje, które zapadają w armii powinny być absolutnie wolne od wszelkich tego typu czynników. Ksiądz nie może decydować za dowódcę, co ma się dziać w jednostce – stwierdził pułkownik w stanie spoczynku, podkreślając ogromny wpływ biskupów na armię. Zabrakło pytania, ile dywizji ma papież.  

natemat.pl

Wiadomości

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Najnowsze

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw