Czy demencja jest odwracalna?
Ludzie, którzy po wypadkach, udarach i nowotworach mają uszkodzony mózg, może być w Polsce nawet kilka milionów. Nawet niewielkie stłuczenia głowy mogą spowodować zmiany zachowania lub nawet zaniki pamięci. Udar mózgu może zmienić naszą osobowość. Na stałe , czy tylko na jakiś czas?
Czy wiemy, że choroby fizyczne mogą zmieniać nasze zdrowie psychiczne? Wszyscy wiem, że osoby cierpiące na Alzeheimera stopniowo zapominają nawet to, co dzieje się przed chwilą.
Wiemy, że z czasem mogą stawać się apatyczne , a nawet agresywne. Ale czy nie dziwi nas agresywne zachowanie osób, która zawsze była spokojna i nagle mają napady agresji? Czy wiemy, ze hipoglikemia może nagle poderwać nas do zachowań zupełnie nie zgodnych z naszym charakterem? Skąd wiemy, czy nasza apatia i brak chęci do życia to stopniowa demencja? Demencja jest wpisywana w nasze życiorysy z biegiem naszych lat! To najłatwiejsza droga, ale niekoniecznie słuszna. Im jesteśmy starsi, tym trudniej przyswajamy witaminy. W tym bardzo trudno przyswajalną witaminę B12. To ona odpowiada za naszą apatię i częste braki pamięci. Może należałoby zbadać jej poziom. Może należałoby zdecydować się na przyjmowanie jej w formie zastrzyków domięśniowych. Może potem zaskakująco okazać się, że nasza „demencja” to zwykł niedobór witamin. Jakie choroby związane z naszymi organami wewnętrznymi mogą zmieniać nasze zachowania? Warto, żebyśmy te wiedzę poznali, bo nie jest ona wcale taka oczywista.
O tym w najbliższym programie Zdrowie Na Śniadanie w najbliższą sobotę o godzinie 9.35 i w niedzielę o godzinie 10.10.