Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski posiada w tej chwili ponad 632 tony złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To historyczny moment
12:20 Pomorze: Zakaz kąpieli w kilkudziesięciu kąpieliskach w północnej Polsce
11:20 Warszawa: Utrudnienia w związku z koncertami na PGE Narodowym we wtorek, sobotę i niedzielę
11:16 „NYT”: w Japonii rosyjscy szpiedzy pozyskują zaawansowane technologie na potrzeby wojny w Ukrainie
09:45 Katowice: 25-latek poszukiwany listami gończymi zatrzymany przez śląskich policjantów
09:12 Jelenia Góra: 55-letnia kobieta odpowie za oszustwo dwóch seniorek
08:41 Indie: Dziewięć osób zginęło w wyniku zawalenia się składowiska odpadów
07:42 Świat: Rynki ropy rozpoczynają tydzień od mocnego skoku cen
07:00 Warszawa: Rozbity gang oszustów, czterech mężczyzn aresztowanych
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami - TVREPUBLIKA.PL
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Busko-Zdrój zaprasza na wystawę pt. "Niedokończone Msze Wołyńskie" , w sanktuarium św. brata Alberta w Busku-Zdroju od 12 lipca do końca miesiąca
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Braniewie zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się 14 lipca o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Pieniężnie przy ul. Sienkiewicza 4
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Warszawa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 16 lipca, godz. 18:00 Stowarzyszenie Wolnego Słow ul. Marszałkowska 7, Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej ,,Drzewica"" zaprasza na spotkanie z byłym Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem w dniu 26 lipca (niedziela) o godz. 18.00 w Hotel Restauracja Zamkowa ul. Plac Wolności 32, Drzewica
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie z Mateuszem Morawieckim, byłym Premierem, Wiceprezesem PiS. 21 lipca, godz. 18:00 Ulina Wielka 31, 32-075 Ulina Wielka (Gmina Gołcza)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Sulęcin zaprasza na koncert Pawła Piekarczyka 17 lipca, godz. 18:00 Muzeum w Ratuszu, Plac Jana Pawła II 1 Świebodzin

Czwarta fala pandemii nieunikniona. Niedzielski: Ona już jest

Źródło: Fot. Twitter/@a_niedzielski

- Czwarta fala jest nieunikniona, ona już jest - powiedział minister Adam Niedzielski. Według szefa resortu zdrowia, dynamika wzrostu zakażeń wskazuje, że w ciągu dwóch tygodni będzie tysiąc zakażeń dziennie.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły 269 nowych zakażeń koronawirusem. Tydzień temu, 6 września, resort informował o 183 nowych zakażeniach, a dwa tygodnie temu, 30 sierpnia, o 151.

- Rzeczywiście widzimy, że ten trend do wzrostu liczby zakażeń od początku września przeskoczył na wyższy poziom. Przypomnę, że przy wzroście sierpniowym rzędu 20-25 proc. teraz mamy przeskalowanie dynamiki tygodniowej na 50 proc. - powiedział szef resortu zdrowia na konferencji prasowej, komentując wskaźniki zakażeń.

Mamy 476 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (63), małopolskiego (51), lubelskiego (48), łódzkiego (45), wielkopolskiego (39), podkarpackiego (33), dolnośląskiego (30), śląskiego (29), zachodniopomorskiego (28), podlaskiego (22)

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 12, 2021

- To jest oczywiście bardzo niepokojące, bo to narzuca taką perspektywę, że osiągnięcie tysiąca, czy więcej, zakażeń to już nie jest perspektywa końca września, a to jest perspektywa najbliższych dwóch tygodni, pewnie niecałych. Wiec pod tym względem realnie widzimy przyspieszenie procesu pandemicznego - dodał.

Jednocześnie zaznaczył, że część z tego wzrostu jest również związana z pewnym urealnieniem liczby zakażeń. Jak mówił, teraz testuje się więcej ludzi niż podczas wakacji; duża część testów, które wtedy wykonywano, była związana chociażby z wyjazdami za granicę i koniecznością posiadania odpowiedniego certyfikatu, o ile ktoś był niezaszczepiony.

???? Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/wmnG6EqaaP

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 12, 2021

- Nie mniej jednak czwarta fala, i to trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, jest nieunikniona. Ona już faktycznie jest - powiedział minister zdrowia.

- Teraz będziemy się przyglądali dynamice wzrostu liczby zakażeń, ale nie tylko, bo to nie jest główny parametr. Teraz największym przedmiotem zainteresowania jest szpitalnictwo, to, co będzie się działo na poziomie infrastruktury covidowej - zapowiedział.

ℹ️ Wykonaliśmy 36 749 445 szczepień

1️⃣ dawką wykonano 19 532 718 szczepień

✅ w pełni zaszczepione są 19 106 619 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów)

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w naszym serwisie ⤵️https://t.co/5vH2ASJ0Ce pic.twitter.com/jueguQa0SU

— #SzczepimySię (@szczepimysie) September 13, 2021

- W tej chwili ta dzienna liczba przyjęć jest rzędu 20-30 osób. Mamy blisko 700 hospitalizacji, ale przypomnę też, że ten minimalny poziom infrastruktury, jaki sobie przeznaczyliśmy na walkę z covidem to 6 tys. (łóżek covidowych). Więc cały czas mamy bardzo dużą przestrzeń - ocenił Niedzielski.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało, ze w szpitalach przebywa 704 chorych z COVID-19, w tym 80 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

PAP