Zmiany w ministerstwie zdrowia. Niedzielski: Nowy minister będzie rozmawiał z pacjentami

Artykuł
Minister zwrócił uwagę, że nie wymian pism, a spotkania z ekspertami mogą rozwiązać problemy
TV Republika

- Chcemy kulturę pracy dostosować do potrzeb młodego personelu - Piotr Bromber nowy wiceminister. Minister będzie pomagał w dialogu z protestującymi i z pacjentami oraz w zarządzaniu specjalizacjami medyków

Wiceminister Piotr Bromber ma odpowiadać w ministerstwie zdrowia za dialog społeczny.

- Praca wiceministra ma być dedykowana prowadzeniu dialogu ze wszystkimi grupami zawodowymi, ale również z pacjentami, tak żebyśmy mieli ten dialog społeczny w każdym wymiarze realizowany - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Jutro mamy zaplanowane rozmowy z ratownikami medycznymi. Mam nadzieję, że będą dotyczyły wyceny dobo-karetki. Namawiam do rozwiązywania problemów w rozmowie. Ze strajku i krzyku nic nie wynika, po sobocie żaden problem nie został rozwiązany - powiedział Niedzielski.

- Mam świadomość, że wśród protestujących jest spora liczba ludzi młodych, którzy wchodzą w tą przestrzeń zawodową. Rozumiem, że są niezadowoleni z dotychczasowej kultury pracy. Chcemy kulturę pracy dostosować do potrzeb młodego personelu - mówił wiceminister Piotr Bromber.

Premier Morawiecki nie weźmie udziału w spotkaniu z przedstawicielami komitetu strajkowego ani we wtorek, ani w czwartek – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. To nie jest jeszcze moment, w którym powinien uczestniczyć premier Morawiecki – dodał.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia przedstawił osiem postulatów obejmujących m.in.: natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki; zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił na wtorek protestujących medyków do rozmów w oparciu o konkretne szacunki złożonych postulatów, jednak Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia domaga się spotkania z szefem rządu.

W poniedziałek Komitet wystosował pismo do ministra zdrowia, w którym oświadczył, że nie wezmą udziału w spotkaniu, jeśli nie będzie na nim premiera Morawieckiego.

Szef resortu zdrowia w odpowiedzi na to oświadczenie oznajmił, że to nie jest jeszcze ten moment, w którym powinien uczestniczyć premier Morawiecki. „Na tę chwilę ja prowadzę ten dialog, mam wszystkie upoważnienia do tego, żeby jako minister konstytucyjny prowadzić dialog z grupami społecznymi pracującymi w sektorze medycznym" – powiedział.

Minister zaznaczył, że teraz jest czas, żeby doprecyzować szczegóły i pogłębić dyskusje, a stawianie wymogów, które mają ją blokować, jest kompletnie niezrozumiałe. „Istotą i celem powinno być tu rozwiązanie problemu, a nie szukanie powodu, dla którego nie można dialogu prowadzić" – dodał.

– Konieczne jest spotkanie o charakterze bardziej roboczym, gdzie musimy m.in. porozmawiać o założeniach i przedstawić szczegóły obliczeń. Tego się nie robi metodą wymiany pism, tylko właśnie prowadząc merytoryczne rozmowy podczas spotkań – wyjaśnił Niedzielski.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy