Podczas dzisiejszego posiedzenia połączonych izb Sądu Najwyższego - Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Izby Cywilnej – padł wniosek złożony przez sędziego Pawła Czubika, aby zbadać, czy oświadczenie 30 "starych" sędziów, sprzeciwiających się orzekaniu w składach z "nowych" sędziami, nie oznacza jednocześnie, że ci pierwsi zrzekli się urzędu. A tym samym uruchomili stosowaną procedurę. Teraz decyzja należy do I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. Pojawiła się nawet informacja, że może ona skierować akta 30 "starych" sędziów do prezydenta w celu przejęcia zrzeczenia się urzędu.
#WPunkt | prof. Paweł #Czubik: Pani profesor Manowska, będzie musiała nad tym wnioskiem procedować, niewątpliwie jest tu zasadniczy problem, czy tego typu oświadczenie może być uznane za zrzeczenie się urzędu.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) October 26, 2022
O swoim wniosku na antenie Telewizji Republika opowiedział sędzia Paweł Czubik. - Nie wyraziłem jedynie własnego poglądu, chociaż oczywiście jestem takiego zdania, że te osoby dopuszczając się wybierania, w jakim zakresie chcą orzekać, a w jakim nie chcą, grymasząc, złożyli w gruncie rzeczy urząd, zrzekły się orzekania. Ustawa o Sądzie Najwyższym posługuje się takim pojęciem - wyjaśnił.
#WPunkt | prof. Paweł #Czubik:W Polsce ma miejsce bardzo dziwna sytuacja,która wiąże się z kontestowaniem przez część sędziów prawa polskiego i instytucji Sądu Najwyższego. Tutaj polityka odgrywa znaczącą rolę,a sędziowie nie powinni być upolitycznieni. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) October 26, 2022
- Reprezentowałem grupę kilku, czy większą grupę sędziów, bo jestem przekonany, że jest to zdanie większości sędziów wybranych po 2018 roku. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to zdanie większości sędziów w Sądzie Najwyższym, bo jednak większość sędziów uważa, że sędzia jest od tego, żeby orzekał, a nie żeby robił politykę, nie orzekał i jeszcze wybierał sobie sprawy, w których chce orzekać i składy, w których chce orzekać. To nie zależy od niego. Są sztywne procedury - dodał.
Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy.