Człowiek Trumpa w Warszawie: spotkania z Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim w kontekście bezpieczeństwa
Przyjazd Ryana D. McCarthy'ego, współpracownika Donalda Trumpa, do Warszawy wzbudza zainteresowanie w kręgach politycznych. McCarthy, który pełnił funkcję sekretarza Sił Lądowych USA, ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, a towarzyszą mu emerytowani generałowie James McConville i Edward Daly. Wizyta koncentruje się na tematach bezpieczeństwa i odbywa się w kluczowym momencie, tuż po wyborach prezydenckich w USA.
Spotkania z kluczowymi politykami w Warszawie
Dziś o godzinie 17:00 Ryan D. McCarthy spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, natomiast półtorej godziny później planowana jest jego rozmowa z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Tematyka spotkań, jak wynika z informacji Onetu, obejmie przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, które stają się coraz bardziej istotne w obliczu napięć geopolitycznych i zmian w kierownictwie Pentagonu.
Tło i doświadczenie Ryana D. McCarthy'ego
Ryan D. McCarthy to doświadczony urzędnik i były sekretarz Sił Lądowych USA, pełniący funkcję od 2019 do 2021 roku. W Departamencie Sił Lądowych nadzorował rekrutację, szkolenie i wyposażenie ponad miliona żołnierzy, Gwardii Narodowej i rezerwy, a także cywilów w ramach Departamentu Obrony. Wcześniej był asystentem specjalnym sekretarza obrony Roberta Gatesa, co zapewniło mu wgląd w politykę obronną pod rządami prezydentów George'a W. Busha i Baracka Obamy. McCarthy służył również w Afganistanie jako członek elitarnej 75. pułku Rangersów oraz współpracował z koncernem Lockheed Martin, gdzie zajmował się m.in. programem myśliwców F-35.
Wizyta emerytowanych generałów i ich rola w administracji Trumpa
Wraz z McCarthym do Warszawy przybyli emerytowani generałowie James McConville i Edward Daly. McConville, jako były szef sztabu sił lądowych USA, pełnił kluczową rolę w armii za czasów prezydentury Trumpa, a Daly odpowiedzialny był za logistykę i zaopatrzenie sił lądowych USA. Ich obecność w Polsce i potencjalna rola w administracji Trumpa może świadczyć o priorytetach nowej administracji USA w obszarze współpracy międzynarodowej i reform Pentagonu.
Źródło: Onet