Wśród kamieni wyrzuconych podczas erupcji wulkanu Cumbre Vieja, które trwa nieprzerwanie od 19 września, naukowcy znaleźli półszlachetne oliwiny. Od końca ub. tygodnia można również podziwiać nowo utworzone przez zastygłą lawę piaszczyste plaże. „Piękno natury zadziwia nawet podczas dewastacji” - skomentował dziennik „ABC”.
„Czasami małe wulkany produkują coś wielkiego, jak kryształy oliwinu znalezione w wyrzuconej ostatnio lawie” - napisał na Twitterze Kanaryjski Instytut Wulkanologiczny (Involcan).
Oliwin to półszlachetny minerał pochodzenia wulkanicznego zaliczany do krzemianów. Zazwyczaj koloru jasno zielonego jest chętnie wykorzystywany przez jubilerów do produkcji biżuterii. Na Wyspach Kanaryjskich jest uznawany za dziedzictwo geologiczne wysp, w związku z tym jego zbieranie jest zabronione.
Erupcja to nie tylko dzieło zniszczenia, to również proces tworzenia. Na pasie pierwszego jęzora lawy, który zastygł po wpadnięciu do morza utworzyła się najmłodsza w Hiszpanii plaża. Według danych władz La Palma powiększyła się obszar o szerokości ponad 800 m, wdzierający się w głąb morza na 500 m.