Przejdź do treści

Caritas wspiera rodziny na Bliskim Wschodzie. Każdy może dołączyć

Źródło: Fot. Canva

Na Bliskim Wschodzie ludzie uciekają przed wojną i skrajną biedą. Aby nie byli zmuszeni do opuszczania swoich domów, Caritas Polska zachęca do wspierana ich na miejscu.

Podczas gdy niepokój Polaków wzbudzają informacje o inflacji sięgającej 9 proc., w Syrii żywność w ciągu roku podrożała o blisko 130 proc. W ubiegłym roku w Syrii, działania zbrojne pochłonęły ponad 3,7 tys. ofiar, w tym 360 dzieci. Ludzie żyją poniżej progu ubóstwa. Zadłużają się, aby pokryć podstawowe wydatki.

Caritas Polska zachęca do udziału 

W ramach realizowanego przez Caritas Polska programu Rodzina Rodzinie w pomoc angażuje się coraz więcej pojedynczych darczyńców ale i wspólnot kościelnych.

– Te alarmujące dane są dla nas jednocześnie wezwaniem do działania. Od 2016 r. prowadzimy program Rodzina Rodzinie, pomagając rodzinom na Bliskim Wschodzie, początkowo właśnie w Syrii, a od niedawna również w Strefie Gazy, Libanie i irackim Kurdystanie. Dziesięć tysięcy podopiecznych programu skorzystało z pomocy finansowej, którą przeznaczają na najpilniejsze wydatki: żywność, leki, odzież, opiekę lekarską, opłacenie mieszkania, itp. Dzięki polskim darczyńcom przekazaliśmy w ramach programu ponad 63 mln zł – przypomina ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

"Rodzina Rodzinie" - program #Caritas.Pomocą objętych jest 1700 rodzin, głównie w Aleppo,w Libanie.Pomaga niemal 6 tys. polskich rodzin. pic.twitter.com/cga1GjborF

— Caritas Poznań (@CaritasPoznan) February 11, 2017

– Po zarejestrowaniu się na stronie caritas.pl/parafie każda z takich organizacji ma opiekuna ze strony Caritas Polska, który pozostaje do jej dyspozycji na każdym etapie współpracy: informuje o możliwościach wsparcia potrzebujących, przesyła materiały (drukowane oraz on-line), które pomagają wspólnocie promować ideę programu Rodzina Rodzinie. Organizacje kościelne są jednym z filarów programu, bo to wspólnoty, które wewnętrznie się mobilizują i podejmują różne inicjatywy w celu zebrania środków dla potrzebujących rodzin na Bliskim Wschodzie. Inspirują lokalną społeczność, pokazują, że jednocząc siły można mnożyć dobro – tłumaczy Anna Machowicz, specjalista ds. kontaktu z darczyńcami w Caritas Polska.

ZOBACZ: Świat przypomina o Syrii. Tragiczny bilans ofiar

– Przykładem zaangażowania może być parafia Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Tarnowskich Górach, która organizuje koncerty charytatywne. Najbliższy odbędzie się w niedzielę, 23 stycznia, z udziałem Haliny Mlynkovej i Sylwii Hazboun wykonującej pieśni Bliskiego Wschodu. Naszym pragnieniem jest, aby w program Rodzina Rodzinie zaangażowały się wszystkie parafie w Polsce, których jest ponad 10 tys. i wszelkie działające wokół nich wspólnoty: parafialne, modlitewne, zgromadzenia zakonne, zespoły Caritas, a także polskie misje katolickie w innych krajach - dodaje.

Akcja Caritas Polska "Rodzina Rodzinie". Saletyńskie Dzieła Misyjne ma swoją. Wybrana rodzina: Adeeb Elias Maatouk- Syria (ID1357) A TY? pic.twitter.com/F0vWEn5JMN

— Paweł Bryś MS (@PawelBrysMS) January 16, 2017

Każdy może pomóc

– W obliczu kryzysu migracyjnego na naszej wschodniej granicy wielu Polaków zastanawiało się, jak można pomóc. Odpowiedzią na to pytanie jest właśnie udział w programie Rodzina Rodzinie, bo dzięki pomocy na miejscu tysiące rodzin z Bliskiego Wschodu mogą pozostać w swoich domach i nie muszą mierzyć się z dramatyczną decyzją o ucieczce, szukając ratunku na granicach obcych państw – podkreśla specjalistka Caritas Polska.

– Każda złotówka przekazana na potrzeby podopiecznych programu Rodzina Rodzinie służy rozwiązaniu konkretnych problemów. O tym, że nie są to problemy tak bardzo nam odległe, jak mogło się wydawać, przekonaliśmy się organizując pomoc podczas kryzysu migracyjnego na polskiej granicy. Pomagając na Bliskim Wschodzie możemy całym rodzinom oszczędzić cierpienia i dramatycznych przeżyć. Przypominając o tym zwracamy się do wszystkich, bo każda pomoc jest cenna, ale szczególnie apelujemy do organizacji kościelnych, aby przyłączyły się do programu Rodzina Rodzinie – podsumowuje ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Więcej informacji na stronie rodzinarodzinie.caritas.pl.

ekai.pl

Wiadomości

Władze zarządziły ewakuację. Groźny pożar buszu

Scholz wygwizdany w Magdeburgu. Niemcy protestują

Trump proponuje Amerykanom odzyskanie Kanału Panamskiego

Potężny atak na składy ropy w Rosji. Nocna "wycieczka"

PILNE! Eksplozja w Sztokholmie. Technicy badają przyczynę

Amerykański atak na obiekty proirańskich rebeliantów

Polski Związek Bokserski opuszcza światową federację. Co dalej?

Europa zwiększa siły policyjne na jarmarkach bożonarodzeniowych

Premier: granica wschodnia pozostanie zamknięta

NASZ NEWS. "Przygotowywany jest kolejny obrzydliwy atak medialny na Jana Pawła II", mówi mec. Skwarzyński

Gontarz: tylko wielkie zwycięstwo dr. Nawrockiego może pokonać fałszerstwo

Rosjanie ściągają tam siły. Wezwał naród do wojny

Viktor Orban: Bruksela chce zamienić Węgry w Magdeburg

Co najmniej 38 ofiar śmiertelnych. Palili się żywcem na drodze

PŚ w skokach: Pierwsze punkty Anny Twardosz

Najnowsze

Władze zarządziły ewakuację. Groźny pożar buszu

PILNE! Eksplozja w Sztokholmie. Technicy badają przyczynę

Amerykański atak na obiekty proirańskich rebeliantów

Polski Związek Bokserski opuszcza światową federację. Co dalej?

Europa zwiększa siły policyjne na jarmarkach bożonarodzeniowych

Scholz wygwizdany w Magdeburgu. Niemcy protestują

Trump proponuje Amerykanom odzyskanie Kanału Panamskiego

Potężny atak na składy ropy w Rosji. Nocna "wycieczka"